Jinekomasti nedir? Erkeklerde meme büyümesi ve küçültme ameliyatı

22 Mart 2017   |    2 Ocak 2021    |   Kategori: Cerrahi, Erkek Sağlığı, Estetik, Sağlık Sözlüğü Print

Jinekomasti, erkek meme dokusundaki büyümedir, erkeklerde en sık rastlanan meme rahatsızlığıdır. Erkeklerde çok sık görülen bir sorundur ve yaygınlığı %30 oranlarına ulaşabilmektedir. Çoğunlukla psödoginekomasti ile karıştırılsa da pek çok yönden bu rahatsızlıktan ayrılır. Obezlerde görülen psödoginekomasti, memede glandüler proliferasyon olmadan yağ birikimidir. Jinekomastide ise memedeki büyüme daha çok glandüler dokuda görülür. Nedenleri arasında hormonal bazı dengesizlikler, alkol, bazı antidepresan ve vücut geliştirme ilaçları bulunmaktadır. İlerlememiş vakalarda ilaçla tedavi ile meme dokusundaki ilerleme durdurulabilir. İlaçla tedaviden yanıt alınamayan hastalarda ameliyat, liposuction vb. farklı alternatiflerden yararlanılabilir.

Jinekomasti nedir?

Jinekomasti, erkek meme dokusunun genişlemesi ve şişmesidir. Genişleme yağ dokunun yanı sıra glandüler dokuda da görülebilir. Jinekomasti, kendi içerisinde glandüler tip, yağlı jinekomasti ve karışık tip olacak şekilde üçe ayrılır. Meme dokusundaki şişlik, tek bir memede olabileceği gibi her iki memede de görülebilir. Yeni doğan bebekler ve ergenlik dönemindeki erkeklerde hormonal değişiklikler sonrasında ortaya çıkabileceği gibi tıbbi bir durum sonrasında da gelişebilir. Çoğu zaman ciddi bir sağlık sorunu olmasa da bazen erkeklerde meme bölgesinde ağrı ve acıya neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır? Göğüs küçültme hareketleri

Jinekomastinin nedenleri

Hormon bozuklukları; testesteron azlığı ile seyreden rahatsızlıklar ve bazı sendromlar, östrojen artışı yapabilen durumlar; testis tümörleri, böbrek üstü bezi tümörleri, tiroid bezi hastalıkları (hipertiroidi veya guatr), bazı kanser türleri özellikle akciğer ve karaciğer, karaciğer sirozu, bazı ilaç ve maddelerin uzun süre kullanımı (alkol, amfetamin antidepresanlar, uyuşturucu maddeler) ve aşırı kilo alımı jinekomastinin bilinen nedenleri arasında. Dolayısı ile şikayeti olan kimselerin öncelikle doktor kontrolünden geçerek zeminde yatabilecek hastalıklar açısından detaylı bir tarama yapılması gerekir.

Jinekomasti kendi içinde üç farklı tip olarak sınıflandırılıyor. Belirttiğimiz hastalıklar genellikle ‘Glanduler jinekomasti’ olarak ortaya çıkabilir. Bu tip, kadın memesi benzeridir ancak süt üretmeyen meme bezleri bulunur ve sadece bu bezlerin artışında glanduler tip söz konusudur. ‘Yağlı jinekomasti’ olarak adlandırılan bir diğer tipte ise meme bezi dokusunda artış olmaz, sadece meme bölgesi yağlanmasından artış olur ve genellikle alkol veya sık kilo alıp verme nedeniyle oluşur. Sonuncusu ise her iki tipin birlikte görüldüğü ‘karışık tip’tir.

Erkeklerde Meme Büyümesi Neden Olur?

Jinekomastiyi tetikleyen en önemli faktörleri aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

 • Hormonal değişiklikler: Yalnızca kadınlarda olduğu düşünülen ancak erkeklerde de bulunan östrojen hormonunun aşırı salgılanması ya da testosteron hormon salgılanımın azlığı; bebeklik ve ergenlik dönemindeki erkeklerde yoğun bir şekilde görülen, doğal bir durumdur. Erkek bebeklerden yarıdan fazlası şişmiş meme dokusu ile doğsa da bu durum 2 ya da 3 hafta içinde kendiliğinden geçer. Aynı şekilde ergenlik dönemindeki genişlemiş memeler de tedavi gerektirmeksizin 2-3 yıl içerisinde normal şekline döner. 50 69 yaş arasındaki erkeklerde de jinekomastiye sıklıkla rastlanır.
 • Kullanılan birtakım ilaçların yan etkileri: AIDS ilaçları, prostat kanserinin önlenmesinde reçete edilen ilaçlar, anti-depresanlar, ant-anksiyete ilaçları, antibiyotikler; düzenli olarak kullanıldığında kişide meme dokusunun şişmesini beraberinde getirebilir. Aynı zamanda kemoterapi gören erkekler de risk altındadır.
  Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Aldactone vb. diüretik ilaçlar, ACE inhibitör ilaçları, anti ülser ilaçları da meme dokusunda artışı tetikleyebilir.

Yüksek tansiyon neden olur, nasıl düşürülür? Belirtileri nedir?

 • Alkol ve sigara gibi zararlı maddelerin kullanımı: Jinekomasti; esrar, eroin, alkol, sigara gibi zararlı maddeleri düzenli olarak kullanan erkekler de kullanmayanlara nazaran daha çok görülür.
 • Bazı sağlık sorunları: Hormonal dengesizliğe yol açabilen bazı sağlık sorunları; jinekomastinin olası diğer nedenleri arasında yer alır. Testis ve hipofiz bezi tümörleri, hipertriodi, böbrek ve karaciğer yetmezliği, hipofiz yetersizliği, açlık ve kötü beslenme, obezite, erkeklerde testosteron salgılanımının azalmasına neden olabilir.
 • Birtakım kozmetik ürünler: Şampuan ve cilt bakımında kullanılan bitkisel yağlardaki çay ağacı ve lavanta özü, östrojen salınımını arttırarak, meme dokusunu genişletebilir.

Jinekomasti (erkeklerde meme büyümesi) Belirtileri

 • Göğüslerde hassasiyet
 • Meme dokusunda şişkinlik
 • Göğüslerde ağrı ve acı
 • Tek memede ya da her iki memede görülen meme başı akıntıları
 • Bir göğsün diğer göğüsten daha büyük olması
 • Meme ucunun hemen altında yumru hissi,

Bu belirtiler, meme kanseri olabileceğinizi düşünmenize de neden olabilir. Ancak, erkeklerde meme kanseri genelde meme başı etrafında merkezlenmez. Ayrıca meme kanserinin dokuda sertlik, meme ucunun geriye doğru çekilmesi, koltuk altı lenf düğümlerinin büyümesi, deri çukurlaşması gibi farklı belirtileri de bulunur. Yukarıdaki belirtilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız durumunda vakit kaybetmeksizin bir doktora görünmeniz gerekir.

Erkeklerde meme büyümesini önlemek için ne yapmalı?

Ergenlik dönemindeki meme büyümesi hormonal bir durum olduğundan rahatsızlığın önlenebilmesi pek de mümkün değildir. Ancak birtakım önlemler alınarak, jinekomasti riski azaltılabilir. Bu noktada tüm erkeklerin yasa dışı uyuşturucu ve alkol kullanımını en kısa sürede bırakmaları gerekir. Eroin, marihuana, androjen kullanımının bırakılması ile jinekomasti ciddi oranda önlenebilir.

Jinekomasti, erkeklerde meme büyümesi

Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara neden olabilir

Kullandığınız ilaçların meme dokusunda aşırı büyümeye neden olduğunu düşünüyorsanız, kullandığınız tüm reçeteli ve reçetesiz ilaçlarla ilgili olarak doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Doktorunuza danışarak, size başka bir reçete etmesi talebinde bulunabilirsiniz.

Jinekomasti Teşhisi

Hastalığı doğru bir şekilde teşhis edebilmek adına doktorunuz, öncelikle size tıbbi sağlık geçmişiniz ve kullandığınız ilaçlara dair birtakım sorular sorar. Ardından meme dokunuzu, cinsel organınızı ve karın bölgenizi de içeren fiziksel bir muayeneye sizi tabi tutar.

Daha kolay ve net bir teşhis koyabilmek için kan testlerinden ve mamogramdan yararlanabilir. Bilgisayarlı tomografi taramaları(CT), doku biyopsileri, manyetik rezonans görüntüleme (MRI); jinekomasti teşhisinde yararlanılan diğer yöntemlerdir. Bu yöntemler ile doktorunuz, meme kanseri, meme apsesi gibi diğer olasılıkları da saf dışı bırakmış olur.

Mamografi nedir? Ne için, nasıl çekilir? Sonucu nasıl değerlendirilir?

Erkeklerde Meme Büyümesinin Tedavisi ve Çözümü

Jinekomasti tedavisinde hastanın yaşı ve sağlık durumu belirleyicidir. Yeni doğan bebeklerdeki ve ergenlik dönemindeki meme dokusundaki büyümeler genelde kendiliğinden geçer ve tıbbi bir müdahale gerektirmez. Bununla birlikte jinekomasti, ergenlik dönemindeki erkeklerde depresyon, endişe, özgüven kaybı, yeme bozukluğu gibi psikolojik sorunlara neden olabilir. Tedavi ve çözüm aşamasında ilaçla tedavi, hormonla tedavi, liposuction ile tedavi ve ameliyatla tedavi gibi farklı yöntemlerden yararlanılabilir.

 • Jinekomastinin ilaç ile tedavisi

Meme kanserinin tedavisinde reçete edilen tamoksifen, raloksifen, aromatoz inhibitörleri tedavide işe yarayabilir. Ancak bu ilaçların işe yarayabilmesi, jinekomastinin erken dönemde teşhis edilmesine ve ilaçların düzenli olarak kullanılmasına bağlıdır.
Şiddetli ve ağrılı jinekomasti tedavisinde selektif östrojen reseptör modülatörleri, meme dokusundaki şişkinliği tam olarak ortadan kaldırmasa da azaltabilir. SERM’ler olarak bilinen bu ilaçların arasında Evista, Soltamax yer alır. Östrojen miktarını azaltan ve testosteron türevi olan Danazol, tedavide kullanılan bir diğer ilaçtır. İlaçların 6 ay boyunca kullanılması gerekebilir.

 • Hormonla Jinekomasti Tedavisi

Testosteron replasman tedavisi olarak bilinen hormonla tedavide amaç, erkeklerdeki düşük testosteron seviyesini yükseltmektedir. Testosteron miktarı düşük olan yaşlı hastalarda meme dokusu büyümesinin tedavisinde daha çok bu yönteme başvurulur. Yani testosteron miktarı normal olan hastalarda bu yöntem pek bir işe yaramaz.

Liposuction nedir? Yağ aldırma ameliyatı nasıl yapılır, riskli midir?

 • Jinekomasti Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

İlaçla tedavinin yeterli olmadığı durumlarda ameliyat ile jinekomasti tedavi edilir. Direk eksizyon teknikleri ile meme dokusu cerrahi olarak yerinden çıkarılabilir. Psikolojik olarak mutsuz hisseden, uzun süredir jinekomasti şikayeti bulunan kişilerde ameliyat tek çıkar yoldur. Ancak testis boyutu erişkin boyutuna ulaşmamış yani ergenliğini henüz tamamlamış olanlara bu ameliyat yapılmaz. Çünkü yapılan ameliyatın ardından hastada tekrar jinekomasti görülebilir.

Mastektomi ismi verilen cerrahi ameliyat genelde endoskopik bir şekilde yapılır yani çıkarılacak meme dokusu öncelikle küçük bir kamera yardımıyla görüntülenir. Mastektomi sonrası hastanın iyileşme süresi de oldukça kısadır. Ameliyat ile meme dokusu başarı ile temizlenir. Ameliyat esnasında lokal ya da genel anesteziden yararlanılabilir.
Meme büyümesinin meme bezlerinden kaynaklandığı durumlarda mastektomi tercih edilir. İşlem ile meme altında dolgunluğa neden olan kitle, meme başının hemen altından yarım çember şeklinde bir kesi ile çıkarılır.

Jinekomasti Tedavisinde Ultrason ve Liposuction

Göğüsteki büyümenin aşırı yağ dokusuna bağlı olduğu durumlarda çoğunlukla liposuction tek başına yeterlidir. Yani liposuction ile meme yağı temizlense de meme bezi dokusu temizlenmez. Liposuction esnasında yağlar, ince kanüller yardımıyla vakumlanır. İşlem öncesinde ise göğüs bölgesine özel solüsyonlar enjekte edilir. Bu özel solüsyonlar işlem sırasında kanamanın olmamasını ya da çok az miktarda olmasını sağlarlar.

Meme kanseri neden olur? Belirtileri, tedavisi ve elle muayenesi

Memede belirgin bir grand dokusunun da var olduğu durumlarda liposuction yanı sıra gland eksizyon da yapılır. Son dönemlerde jinekomasti ameliyatlarında yararlanılan bir diğer yöntem ise lazer liposuctiondur. Lazer ışınları ile hem memedeki yağ dokusu yakılabilir hem de meme bezleri eritilebilir. Bu yöntem sayesinde deriye herhangi bir kesme ve çıkarma işlemi uygulanmadığından meme altında ameliyat izi de kalmaz.

Jinekomasti Ameliyatı Başarı Oranı Nedir?

Liposuction ve gland eksizyon tekniklerinin birlikte uygulandığı ameliyatlarda başarı oranı oldukça yüksektir. Ameliyatın başarılı olabilmesi için alanında uzman bir estetik cerrah tarafında yapılması da son derece önemlidir.

Jinekomasti Ameliyatı Öncesinde ve Sonrasında Napmalı?

Ameliyat öncesi süreçte doktorunuzun size önerdiği tüm direktifleri yerine getirmeli, ameliyata eksiksiz bir şekilde hazırlanmalısınız. Ameliyat öncesi ve sonrası dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır:

 • Ameliyattan bir hafta önceki süreçte soğuk algınlığı, idrar yolu enfeksiyonu, grip geçirmeniz durumunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.
 • Ameliyattan en az 10 gün önce aspirin ve aspirin türevlerini içeren ilaç alımını sonlandırmalısınız.
 • Ameliyattan en az 3 hafta öncesinde sigara içmeyi bırakmalısınız.
 • Ameliyat öncesi 48 saat içerisinde aşırı alkol tüketiminden kaçınmalısınız.
 • Ameliyattan en az 5 saat öncesinde yiyecek ve içecek tüketmemelisiniz.
 • Ameliyat sonrasında en az üç hafta boyunca ağır yük kaldırmamalı, güç sarf etmenize yol açabilecek eğilme gibi pozisyonlardan kaçınmalısınız.
 • Ameliyat sonrası göğüs bölgenize takılan, ödem ve şişliğin azalmasına yardımcı olan korseyi 3 hafta boyunca takmalısınız.
 • Ameliyat sonrası 3 gün boyunca duş almamalısınız.
 • 3-5 günlük bir dinlenme süreci sonrasında iş yaşantınıza geri dönebilirsiniz.
 • Ameliyattan sonraki ilk üç gün boyunca düz yatmalı, en az bir hafta boyunca yüzükoyun bir şekilde göğüslerinizin üzerine yatmamalısınız.

Jinekomasti Ameliyatı Sakıncalı ve Tehlikeli Olur mu?

Jinekomasti ameliyatı, genelde herhangi bir sakınca ve risk taşımaz. Özellikle liposuction ile ameliyat sonrası hastanın komplikasyonlarla karşılaşma olasılığı oldukça nadirdir. Ameliyat sonrası ilk birkaç gün içerisinde hasta, ödem, ağrı, morluk ile karşılaşabilir. Bu şikayetler, birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Nadir olmakla birlikte kanama ve kan toplaması, ameliyat bölgesinin enfeksiyon kapması, göğüs kafesi düzensizlikleri, liposuction sonrası uyuşukluk, deride renk değişikliği, karıncalanma gibi olası komplikasyonlar görülebilir.

Jinekomasti Ameliyatının Ortalama Fiyatı Nedir?

Ameliyat fiyatları üzerinde ameliyat şekli, ameliyatın hangi hastanede ve hangi uzman tarafından yapılacağı belirleyicidir. Ortalama fiyatlar ise 5 bin TL ile 9 bin TL arasında değişiklik gösterir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla