Kaç hasta bu yüzden ilacını kesecek?

Yazan Uzm. Dr. Erdinç Nayır
Kategori: Üye Yazıları Print

erdinc-nayirİnternet ortamında birçok yayın organı sağlık haberlerini dikkat etmeden yayınlamaktadır. Bugün bir haber gözüme çarptı. Ahmet Rasim Küçükusta hocamız yazmış: ‘Tiroid hormonu akciğer kanseri riskini artırıyor’ 

Özellikle göz önünde olan hekimler, bu tarz yazılar yazarken, haber yaparken dikkat etmelidir. Söylenilen sözler, bilgiler halk tarafından nasıl algılandığı mutlaka düşünülmelidir.
 
Ahmet Rasim hocamız, bir çalışmayı değerlendirmiş ve kullanılan tiroid hormonlarının akciğer kanseri sıklığını artırdığını belirtmiş. Ülkemizde de son dönemde tiroid hormonu kullanımının artığını vurgulamış.
 
Öncelikle sadece bir çalışma ile halka, bu ilaç veya yiyecek şu kansere sebep oluyor diye açıklama yapmak bence hiç doğru değildir. Bilimsel verileri verirken, sadece bir çalışmayla bunu söylemek insanları yanlış yönlendirmeye sebep olmaktadır. Şuan birçok kişi arasında bu haber yayılır ve hipotiroidisi olan hastalardan tiroid hormonunu bırakan olursa ve bu hastalar koma ile acile başvurduğunda bunun sorumlusu kim olacak?
 
tiroid-erdincAyrıca bu durum, tiroid hormonunu veren hekim ile hasta arasında bir güvensizlik yaratmaz mı?
 
Maalesef basın, popüler haberler yapmayı çok seviyor, ama birçok hastanın sağlığı bundan etkileniyor. Bir bilgi verilirken söylemlere dikkat edilmelidir.

Sevgi ve saygılarımla
Uzm.Dr.Erdinç Nayır
Twitter: https://twitter.com/Dr_Erdinc

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla