Kadın ürünleri erkeklerin hormon dengesini bozuyor

16 Kasım 2012   |    8 Eylül 2022    |   Kategori: Estetik Print

Daha bakımlı olmak artık kadınlar kadar erkekler için de önemli bir konu olmaya başladı. Kendine özen gösteren ve kişisel bakımını önemseyen erkeklerin saç için üretilmiş ürünlerden cilt bakımı için üretilen ürünlere kadar geniş bir yelpazede kozmetik ürünlere olan ilgisi günden güne artıyor…

Ancak erkeklerin ürün kullanırken dikkat etmesi gereken önemli konuların başında kendilerine özel olarak üretilmiş ürünleri kullanmaları gerekiyor. Biomen Trikoloji Laboratuvarlarından Prof. Dr. Murat Türkoğlu erkeklerdeki hormon dengesi konusunda şu açıklamaları yapıyor:  “Testosteron erkeklik hormonu olarak bilinir. Erkeklerde testislerde kadınlarda yumurtalık ve  böbreküstü bezlerinden salgılanır. Erkek vücudu kadına göre 10 kat daha fazla testosteron içerir. Vücutta bu hormonlar kolestrolden başlayarak sentezlenir. Kanda testosteron seviyesinin yüksek olması erkeklerde aşağıdaki özellikleri destekler:  Kas kütlesinin artması, yağ kütlesinin azalması, kemik büyümesi, sakalların ve vücut kıllarının bol olması, ses kalınlığı, kendini iyi ve sağlıklı hissetme, düşük kolestrol, saldırgan davranış, iş yaparken kendini yaralama eğilimi, daha sık kaza yapma eğilimi, yarışma ve rekabet arzusu. Bunlar normalde erkek özellikleri olarak bilinir.

Safran neye iyi gelir? Nasıl kullanılmalı? Faydaları ve zararları

Kan testosteron seviyeleri ergenlikle zirveye çıkar 25 yaşından sonra kademeli olarak azalır. Beslenme yolu ile testosteron seviyelerini desteklemek mümkündür. Bunun için aşağıdaki liste kullanılabilir: Hindistan cevizi sütü ve meyvesi, midye, hormonsuz kırmızı et, yumurta, sert kaşar peynirleri, havuç, karabiber, karpuz, lahana, brokoli, sarımsak, muz, tarçın, incir, zencefil, ginseng, safran.”

Prof. Dr. Murat Türkoğlu, erkeklerin kullanacakları ürünler konusunda da oldukça önemli uyarılarda bulunuyor: “Kozmetik ürünler her gün düzenli olarak çok sayıda kullandığımız formüllerdir. Kadınlar için geliştirilmiş özellikle deri üzerinde kalıcı kozmetikler veya saç üzerinde kafa derisinde uzun süre tutulan ürünler formüllerindeki östrojenik maddelerin kana karışması sonucu erkeklerde hormon dengesinin bozulmasına neden olabilirler.

Saç sağlığı için durulanabilir ve kalıntı bırakmayan, paraben içermeyen bir şampuan kullanılması tavsiye edilir. Paraben içeren kozmetik ürünler vücutta östrojen benzeri bir etki gösterebilirler. Bu yüzden her türlü kozmetik ve saç bakım ürünlerinde parabenlerin olup olmadığına dikkat etmeliyiz.”

Not: Trikoloji saç ve saç derisi bilimidir. Halk arasında saç kıran, sedef, saç derisi iltihabı, prematür gri saç, kuru saç ve erken kırılma olarak bilinen hastalıkların oluşma nedenlerini inceler. Trikoloji saç ve saç derisi hastalıklarını sadece dış etkenlere bağlı incelemekle kalmaz, aynı zamanda bireyin ruhsal durumunu bu hastalıkların oluşma nedenleri arasında kabul eder.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla