Kadınlar menopoz sonrasında pek çok sorun yaşıyor

Kategori: Kadın Hastalıkları, Menopoz Print

kadin-doktor-hastaDünya Sağlık Örgütü’ne göre, 2030 yılına kadar 50 yaş ve üzerindeki kadınların sayısı 1.2 milyarı bulacak ve bu kadınların neredeyse tamamı hayatının geri kalanını menopoz ile birlikte yaşayacak. Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, kadınların menepoz sonrasında pek çok sorun yaşadığını belirtti.

18 Ekim Dünya Menopoz Günü ile ilgili bir açıklama yapan Başkanı Prof. Dr. İsmail Mete İtil, şu bilgileri verdi: “Ülkemizde menopoza girme yaşı yaklaşık 47-49 yaş, dünyada ise 50-52 yaş civarındadır. Menopoza giriş birdenbire ve aniden olmamakta yıllarca devam eden bir sürecin sonunda ortaya çıkmaktadır. 40’lı yaşlardan itibaren kadınlarda önce yumurtlamanın azalmasına bağlı düzensiz adet kanamaları, aralıklı ateş basması ve terlemeler, psikolojik değişiklik ortaya çıkmaya başlar. Zamanla yakınmalar giderek artar ve adet tamamen kesilir. Bu dönemde bir yıl adet kanamalarının olmaması menopoz tanısı için yeterlidir.”

Her 100 kadından 3’ü erken menopoza giriyor ve ciddi sorunlar yaşayabiliyor

Kadınlar menopoz sonrasında pek çok sorun yaşıyor

Özellikle menopoz döneminde ortaya çıkan idrar kaçırma sorununun kadınları depresyona sürükleyebildiğini dile getiren Prof. Dr. İtil, “Kadınlardaki idrar kaçırma problemi belki yaşamı tehdit eden ölümcül bir sorun değil ama; sosyal yaşamı sekteye uğratan, hatta kadınları iş yaşamlarında başarısızlığa mahkum eden bir sorun. Özellikle orta ve ileri yaşlardaki kadınlarda daha sık görülen idrar kaçırma problemi menopoz, zor ve çok sayıdaki doğumlar, aşırı kilolar idrar kaçırmaya neden oluyor.

Öksürme, hapşırma, koşma ve yürüme gibi eylemler sırasında ortaya çıkan idrar kaçırmanın tedavisi cerrahi yöntemlerle mümkün olabiliyor. Günümüzde bu operasyonlar artık 20 dakika gibi kısa bir sürede sonuçlanıyor. Dünyada yaygın olarak uygulanan ve mesane boynuna sentetik bir yama yerleştirmekten ibaret olan bu ameliyatlar Türkiye’de de başarıyla gerçekleştiriliyor. Bu operasyondan sonra hasta yüzde 90’lara varan oranlarda kuru kalıyor ve sürekli ped taşımaktan kurtuluyor.

Erken menopoz nasıl teşhis edilir? En önemli nedenleri nelerdir?

Sık tuvalete gitme ve gece sık idrara kalkma gibi şikâyetlere yol açan idrar tutamama sorunu fizik tedavinin yanı sıra son yıllarda geliştirilen ilaçlarla da çözülebiliyor. Bu ilaçlar kısa ya da orta vadede kullanıldığında kadınların rahatlamasına ve sosyal yaşantılarında kaliteyi tekrar yakalamalarına olanak sağlıyor” diye konuştu.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla