Kahve içmek karaciğer kanseri riskini en az %50 oranında azaltıyor!

25 Ekim 2013   |    24 Temmuz 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür, Karaciğer Hastalıkları, ONCOLife Print

Kahve tüketiminin faydalarıyla ilgili bilimsel literatüre yeni bir araştırma daha eklendi. Amerikan Gastroenteroloji Birliği’nin resmi yayın organı Clinical Gastroenterology and Hepatology dergisinde kapak konusu olarak yayımlanan araştırmaya göre, günde üç bardak kahve tüketimi, en sık görülen karaciğer kanseri türü olan ‘hepatoselüler karsinomu’ (HCC) en az %50 oranında azaltıyor. Kahve tüketmenin faydalarıyla ilgili daha öncede pek çok çalışma yayımlanmış olmasına rağmen bu meta analiz, kahvenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisini net olarak bilimsel verilerle gösteriyor.

Araştırmaya göre, dünyada en sık görülen 6’ncı en sık ölümle sonuçlanan 3’ncü kanser türü olan karaciğer kanserine karşı, kahvenin risk azaltan önemli bir etkisi var. Karaciğer kanserinin ana türü olan ve dünyadaki vakaların %90’ından fazlasını oluşturan HCC’ye yakalanma riski, günde üç bardak kahve tüketenlerde %50 daha az.

carlo-la-vecchiaAraştırma sonuçlarına dönük olarak İtalya’dan Istituto di Ricerche Farmacologiche ‘Mario Negri’ Epidemiyoloji Departmanı ve Università Degli Studi di Milan Klinik Bilimler ve Halk Sağlığı uzmanı,  Dr. Carlo La Vecchia şu değerlendirmeyi yapıyor:  “Araştırma, kahvenin başta karaciğer olmak üzere sağlığımız için yararlı olduğu ile ilgili geçmişteki iddiaları onaylamaktadır. Kahvenin karaciğer kanserine karşı olumlu etkisi, kahvenin bu hastalık ile ilgili risk faktörü olan şeker hastalığını engellemesi veya siroz ile karaciğer enzimleri üzerindeki olumlu etkisiyle açıklanabilir”.

Kahve tüketimi alkol kaynaklı siroz riskini önemli oranda azaltıyor

Çalışma kapsamında araştırmalar, 1996 yılı ile 2012 yılları arasında yayımlanan 16 yüksek kaliteli araştırmaya dahil edilen toplam 3.153 vakayı değerlendirdiler. Karaciğer ve sindirim hastalıkları olan hastaların genellikle gönüllü olarak kahve tüketimini azalttığını dile getiren Dr. La Vecchia, “Verilerden elde ettiğimiz bilgilere göre, kahve tüketimi yüksek olan kişilerle düşük olan kişiler arasında önemli farklar bulunuyor. Her ne kadar kahve tüketiminin nasıl bir mekanizma ile karaciğer kanserini önlediğini henüz kesin olarak belirleyebilmiş olmamakla birlikte, net olarak kahve tüketiminin neredeyse her vakada karaciğer kanseri riskini önemli oranda azalttığını belirledik.”

Kahve neye iyi gelir? Diyeti nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Günümüzde karaciğer kanserlerinin önemli bir bölümü Hepatit virüsleri ve yüksek alkol tüketiminden kaynaklanmaktadır. Hepatit B aşısı, alkol tüketiminin azaltılması ve Hepatit C virüsün kontrol altına alınması tüm karaciğer kanserlerini ortalama olarak %90 oranında azaltmaktadır.

kahve-makaleKaynak: Coffee Reduces Risk for Hepatocellular Carcinoma: An Updated Meta-analysis.  Francesca Bravi, Cristina Bosetti, Alessandra Tavani, Silvano Gallus, Carlo La Vecchia. Clinical Gastroenterology and Hepatology, 2013; 11 (11): 1413.
 

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23660416

Coffee Reduces Risk for Hepatocellular Carcinoma: An Updated Meta-analysis.
Abstract
BACKGROUND & AIMS: Coffee consumption has been suggested to reduce the risk for hepatocellular carcinoma (HCC). We performed a meta-analysis of epidemiological studies to provide updated information on how coffee drinking affects HCC risk.

METHODS: We performed a PubMed/MEDLINE search of the original articles published in English from 1966 through September 2012, on case-control or cohort studies that associated coffee consumption with liver cancer or HCC. We calculated the summary relative risk (RR) for any, low, and high consumption of coffee vs no consumption. The cut-off point for low vs high consumption was set to 3 cups per day in 9 studies and 1 cup per day in 5 studies.

Düzenli kahve içenlerin damarları ‘daha temiz’ ve kalp krizi rikleri daha az

RESULTS: The summary RR for any coffee consumption vs no consumption was 0.60 from 16 studies, comprising a total of 3153 HCC cases (95% confidence interval [CI], 0.50-0.71); the RRs were 0.56 from 8 case-control studies (95% CI, 0.42-0.75) and 0.64 from 8 cohort studies (95% CI, 0.52-0.78). Compared with no coffee consumption, the summary RR was 0.72 (95% CI, 0.61-0.84) for low consumption and 0.44 (95% CI, 0.39-0.50) for high consumption. The summary RR was 0.80 (95% CI, 0.77-0.84) for an increment of 1 cup of coffee per day. The inverse relationship between coffee and HCC risk was consistent regardless of the subjects’ sex, alcohol drinking, or history of hepatitis or liver disease.

CONCLUSIONS: From this meta-analysis, the risk of HCC is reduced by 40% for any coffee consumption vs no consumption. The inverse association might partly or largely exist because patients with liver and digestive diseases reduce their coffee intake. However, coffee has been shown to affect liver enzymes and development of cirrhosis, and therefore could protect against liver carcinogenesis.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla