Kahve tüketimi alkol kaynaklı siroz riskini önemli oranda azaltıyor

8 Mart 2016   |    13 Eylül 2022    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

Son yıllarda kahve üzerinde yapılan pek çok araştırma, kahvenin insan sağlığına birçok faydası olduğunu gösterirken, başta kanser olmak üzere bazı hastalıklara karşı önemli bir koruyucu olduğunu ortaya koydu. Bu çalışmaların bazılarında kahvenin anti-kanser ve afrodizyak etkilerine vurgu yapılıyor. Yeni yapılan bir araştırmada ise kahvenin insan sağlığına olan bir diğer faydasından bahsediliyor. Çalışmanın bulgularına göre; her gün iki bardak kahve içmek, alkol ile alakalı siroz riskini %43’e kadar azaltıyor. Karaciğeri vuran siroz hastalığı, ekstrem durumlarda karaciğer kaybına yol açabilir. Ayrıca istatistiklere göre 1980-2010 yılları arasında da, 675 bin ila 1 milyon kişinin sirozdan dolayı kaybetti.

Siroz hastalığı obezite ve kronik alkol kullanımı gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Bu iki durumda da, karaciğerdeki kollajen gibi lif benzeri bağ dokular uyarılarak sağlıklı hücreler yerine skar dokusu üretilebilir. Yakın gelecekte unvanı obezite tarafından elinden alınacak gibi görünse de, şu anda sirozun en yaygın sebebi de alkol kullanımıdır.

Kahve neye iyi gelir? Diyeti nasıl yapılır? Faydaları ve zararları

Daha önceki yapılan çalışmalarda kahve temelli kafeinin anormal karaciğer fonksiyonlarına ve hücreler arası lifli bağ dokunun artmasına karşı koruyucu etkileri olduğu gösterilse de, bu veri üzerinde geniş kapsamlı bir çalışma yürütülmemişti. Daha önce yayımlanmış 9 araştırmanın verilerinden faydalanan ve kahve ile siroz riski arasındaki bağlantıyı gösteren yeni bir araştırma ise Alimentary Pharmacology and Therapeutics’de yayımlandı.

kahve1

430.000’den fazla katılımcının olduğu ve 1.990 siroz hastalığının rapor edildiği 9 araştırmanın verileri üzerinden yürütülen yeni bir çalışmada, kahve tüketimi ile ters orantılı olarak siroz riskinin ciddi şekilde azaldığının bulgularına ulaşıldı. Bulgulara göre; her gün bir bardak kahve tüketmek, siroz riskini %22 azaltıyor. Her gün 2 bardak kahve tüketmek ise siroz riskini %43’e kadar, 3 bardak tüketmek %57’ye kadar, 4 bardak tüketmek de %65’e kadar azaltıyor.

Kahvenin siroz riskini nasıl azalttığı, sorusunun kesin cevabı için ise yeni yapılacak çalışmaları beklemek gerekecek. Fakat araştırmacılara göre kahvenin antioksidan ve iltihaplanma önleyici etkisi bunu sağlıyor olabilir. Bu iki etkinin karaciğerde hücre aralarındaki lifli bağ dokunun artmasına karşı koruyucu özelliği olduğunun bulgularına daha önce yapılmış çalışmalarda ulaşılmıştı.

Düzenli kahve içenlerin damarları ‘daha temiz’ ve kalp krizi rikleri daha az

Araştırma her ne kadar geniş kapsamlı görünse de, araştırmacıların belirttiğine göre; yalnızca alkol kaynaklı sirozla kahve tüketimi arasındaki bağlantının kurulabilmesi, hepatit, obezite ve diyabet kaynaklı sirozun kahve tüketimi ile ilişkisi değerlendirilememesi gibi birçok sınırı bulunuyor. Ayrıca araştırmada bütün kahve çeşitlerinin (öğütülmüş, hazır, kaynatılmış ve filtre kahve gibi) aynı etkiyi yaratıp yaratmadığı konusunda da net bir bilgi bulunmuyor.

Kaynak: Ben Taub, Drinking Coffee May Protect The Liver From Alcohol Damage, 
IFLscience Retrieved from http://www.iflscience.com/health-and-medicine/drinking-coffee-

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla