Kan kanseri tedavisinde heyecan yaratan keşif: T-Cell ile çözüm geliştirildi

Kategori: Kanser Print

Londra’da Great Ormond Street hastanesinde yapılan bir çalışmada T-Cell adı verilen bir hücre kullanılarak kan kanserine karşı yeni bir çözüm geliştirildiği açıklandı. Bilim insanları kan kanseri konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Londra’da yapılan bir çalışmada T-Cell adı verilen bir hücre türü ile kan kanserine karşı çözüm geliştirildiği açıklandı. Genetiksel olarak geliştirilen T-Cell isimli hücreler kan kanseri olan iki bebeğe uygulandı ve başarılı sonuçlar elde edildiği ortaya çıktı.

11 ve 16 aylık iki bebek üzerinde daha önce yapılan çalışmalar başarısız olunmuştu. Bu noktada yapılan çalışmalarda bağışıklık sisteminde yer alan hücreler denenmiş ancak başarı sağlanamamıştı. İlerleyen süreçlerde ise hastanın kendisinden alınan hücreler geliştirilerek kanser hücrelerine karşı daha agresif hale getirildi.

Heyecan yaratan keşif: Kanserde yeni umut eşek arısı olabilir mi?

T-Cell adı verilen bu hücrelerin kanserli hücrelere karşı başarısı ise kısa zamanda ortaya çıktı. Bu tedavi çalışmasının hakları ise Cellectics firmasına satıldı. Çalışmanın kapsamı açıklanmamış olsa da, hastanın kendi kan hücrelerinden elde edildiği için, zaman konusunda ciddi bir avantaj sağlayacağı açıklandı. Tedavi maliyetleri ise “doz” bazından ücretlendirilecek. Hastanın kanından yüzde 10’un altında alınacak kan ile yapılan tedavinin maliyeti ise 4000 dolar civarında olacak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla