Prof. Dr. Demir: Kanser tedavisinde önemli gelişmeler yaşanıyor

Kategori: Kanser, Onkoloji Print

Kanserle Savaş Haftası nedeniyle kanser tedavisinde yaşanan güncel gelişmelerle ilgili kapsamlı bir açıklama yayımlayan Türk Tıbbi Onkoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Gökhan Demir, kanser tedavisinde son yıllarda devrim niteliğinde gelişmeler yaşanmaya başladığını dile getirdi. Eskiden kanser tedavisinde sadece cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi kullanılırken, son 10 yılda tedavide heyecan yaratan gelişmeler olduğunu belirten Prof. Dr. Gökhan Demir, “Özellikle genetik ve moleküler biyoloji alanındaki gelişmeler kanserde var olan genetik bozuklukları çok daha iyi tanımamıza, hangi genetik bozukluğun kanserin artmasına çoğalmasına ve yayılmasına yol açtığını anlamamızı sağladı” diyor.

Kimya alanındaki gelişmelerin kanserin artmasına yol açan gendeki bozukluğu hedefleyen ilaçlarortaya çıkmasını sağladığını belirten Prof. Demir: ‘‘Biz bunlara akıllı moleküller, kişiye özel tedaviler diyoruz. Gerçekten bazı kanser türlerinde bugün hiç kemoterapi yapmadan sadece bu akıllı moleküller ve hedefli tedavilerle kanseri ileri evrelerinde bile kontrol altında tutuyoruz.

Kanser tedavisinde yeni bir umut ışığı: İmmünoterapi

Bugün akciğer kanserlerin bazı türlerinde en ölümcül cilt kanserlerinden olan malign melanomda veya böbrek kanserlerinde bu tür akıllı moleküllerle özellikle gendeki bozukluğu hedefleyen moleküllerle başarı sağlayabilmemiz çok heyecan verici’’ dedi.

Bağışıklık sistemini uyararak kanserle mücadele eden tedaviler

Prof. Dr. Gökhan Demir kanser alanındaki ikinci önemli gelişmeyi iseşöyle anlatıyor: ‘‘Bağışıklık sistemi bugüne kadar kansere karşı daha pasif duran bir sistemdi, yeterli derecede kansere karşı etkili olamıyordu. Son iki yıl içinde geliştirilen yeni moleküllerle artık vücudun hücrelerini kullanarak yani bağışıklık sistemini uyararak kanserle mücadele etme konusunda çok önemli başarılar kaydediyoruz. Akciğer kanseri ve melanomdaki bu tedaviler ABD’de ve Avrupa’da onaylandı. Yakında Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile bu ilaçları ülkemizde de kullanılacak.’’

Kanser üçyönlü değerlendirilmesi gereken bir konu: Korunma, Erken Tanı, Tedavi

Prof. Demir “Kanser alanında her zaman üstüne basarak dile getirdiğimiz üç önemli konu korunma erken tanı ve tedavidir. Türkiye kanser tedavisi konusunda bütün çevre ülkelerin lider konumunda bir ülke artık. Balkanlar, kuzey Afrika, kuzey Karadeniz’inüst bölgesindeki ülkelerdenhastalar Türkiye’ye tedavi için geliyor. Ancak kanserde tek alan sadece tedavi yetmiyor, kanserden korunma ve erken tanı için tarama testlerinin yapılması da en az tedavi kadar önemlidir” diyerek halkı uyarıyor.

Kanserden korunmak için Akdeniz diyeti

Korunma için düzenli egzersiz yapmanın ve beslenmenin önemine değinen Prof. DemirAkdeniz diyetini öneriyor ve bol miktarda meyve, sebze, balık ve zeytinyağlı tüketilmesi, yağ olarak doymuş yağları değil zeytinyağının tercih edilmesi gerektiğinin altını çiziyor ve devam ediyor ‘‘Aşırı tuzdan,aşırı beyaz şekerden, aşırı beyaz undan, doymamış yağdan ve işlenmiş gıdalardankaçınacağız.

İmmüno onkoloji ile kanser tedavisinde yeni bir çağın kapıları açılıyor!

Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına direkt maruz kalmaktan kendimizi ve çocuklarımızı koruyacağız. Bütün bunlar kanserden korunmak için alabileceğimizçok basit önlemler. Şunu bilmeliyiz ki; bunları yapan kişilerinde kanser riski maalesef sıfır olmaz. Belli bir yaştan itibaren kanser tarama programlarına katılmamız gerekiyor. Kanser erken teşhis edildiği takdirde tam olarak şifaya kavuşabilen bir hastalıktır.”

Kadınlar jinekolojik muayenelerini, erkekler prostat kontrollerini ihmal etmemeli

Her kadının cinsel hayat ile birlikte yıllık olarak jinekolojik muayenelerini yaptırması gerektiğini vurgulayan Prof. Demir, 40 yaşından itibaren mamografi çektirilmesi için kadınları; kolonoskopi yapılması konusunda 45 yaşını geçmiş herkesi uyarıyor. 40 yaşını geçmiş erkeklere iseprostat kontrollerini yıllık olarak yapmalarını hatırlatıyor.Vücudunda aşırı derecede ben olan sarışın ve açık tenli insanların yılda bir defa dermatolojik muayeneden geçmesi gerektiğini ekleyen Prof. Demir, bu önlemlerin kanser oluşma sıklığını yüzde 25 ile 30 oranında azalttığını belirtiyor.

Prof. Dr. Demir Türkiye’de ön plana çıkan kanser türleri hakkında şu bilgileri verdi: ‘‘Türkiye’de özellikle akciğer kanserleri çok önemli bir sorun. Bugün hala akciğer kanserleri erkeklerde en sık gördüğümüz kanserler arasındabirinci sırada çünkü hala çok yüksek oranda sigara kullanan bir toplumuz. Bu oran azalıyor ama koruyucu önlemlerin kanser sıklığında azalmaya yol açması için 5-10 yıllık bir süre gerekiyor.

İmmünoterapi akciğer kanseri tedavisinde başarıyı çok arttırdı

Türkiye’de kadınlarda da sigara kullanma oranının arttığı bir dönemde olduğumuz için ne yazık ki akciğer kanserleri kadınlarda da artış gösteren bir kanser türü haline geldi. Türkiye kanser konusunda bir değişim sürecinde. ArtıkBatılı kanser tipleri olan prostat, meme ve kalın bağırsak kanserlerine daha fazla rastlandığını görüyoruz.Geçtiğimiz yıllarda mide kanserleri, kalın bağırsak kanserine oranla daha sık rastlanırken, bugün mide kanserlerinde bir azalma söz konusu.’’

Günümüzde bazı kanser türlerine karşı geliştirilmiş testler ve tarama programlarından bahseden Prof. Demir ailesinde hiçbir risk faktörü taşımayan, kendisinde hiçbir şikayet olmayan tamamıyla sağlıklı insanların da belli yaşlardan itibaren mamografi, SMEAR Testi, PSA Testi, kolonoskopi ile ben takibi yaptırmaları gerektiğini hatırlatarak sözlerini tamamlıyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla