Kanser hastalarında kalbi korumak sağkalımı arttırır

20 Temmuz 2011   |    4 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Kalp yetersizliğinin önlenmesi kanserlilerde önemli yarar sağlıyor! Queen’s University Belfast araştırmacıları, yeni yaptıkları bir çalışma ile kanser hastalarında kalp yetmezliğini azaltarak, sağkalımın uzatılabileceğini gösterdi. Queen’s Centre for Vision and Vascular Science bünyesinde çalışan bilim adamları, kemoterapi verilen hastalarda bir enzimin kalp dokusuna ciddi düzeyde zarar verebildiğini saptadılar. Kemoterapi verilen hastalarda kalbin zarar görmesi, bugüne kadar verilen kemoterapi dozlarının miktarını kısıtlayan bir faktördü. Ancak kalbi koruyarak, kemoterapinin kanserli hücreleri yok etmedeki etkinliğinin de artırılabileceği görüldü.

Araştırmacılar NADPH oksidaz enziminin rolünü belirleyerek, kemoterapi tedavilerini daha etkili ve daha az toksik hale getirmeye çalışıyor. Bu sayede tümörler yüksek dozda ve daha etkili kemoterapötik ajanlar ile tedavi edilebilecek. Queen’s University Tıp ve Biyomedikal Bilimler Fakültesi öğretim üyesi Dr. David Grieve, kemoterapi ilaçlarının çeşitli tümörlerin tedavisinde faydalı olduğunu, ancak kalbe geri dönüşü olmayan hasarlar verdiğini belirtti. Bu nedenle, hekimler hastalara kısıtlı dozda kemoterapi uygulayabiliyor. Son yıllarda araştırmacılar yan etkileri önlemek amacıyla yeni ilaçlar üzerinde çalışıyor.

Kanser tedavisinde kalbi korumak hayati öneme sahip!

Dr. Grieve, NADPH oksidaz enzimini yıllardır biliyor olmakla birlikte, şimdiye kadar kemoterapinin neden olduğu kalp hasarında bu denli önemli bir rol oynadığının farkında olmadıklarını söyledi. Araştırma bulguları, bu enzimin etkisini bloke edecek yeni ilaçların geliştirilebileceğini ve böylece kanser hastalarında kalp hasarının anlamlı düzeyde azaltılabileceğini gösteriyor.

Gelişmiş tedavi seçeneklerine rağmen, kanser halen tüm ölümlerin %25’inden sorumlu. Kemoterapiye bağlı kalp yetmezliği riskini azaltarak, hasta sağkalımı da anlamlı düzeyde uzatılabilir. Araştırmacılar, kanser tedavileri ile ilişkili kalp yetmezliğinde NADPH oksidazının kesin rolünü belirlemek için çalışmaları sürdürüyor. Cancer Research’de yayımlanan çalışma Dr. David Grieve ve Prof. Dr. Barbara McDermott tarafından yapıldı.

KAYNAK: Nox2 NADPH Oxidase Promotes Pathologic Cardiac Remodeling Associated with Doxorubicin Chemotherapy. Y. Zhao, D. McLaughlin, P. Harvey, M. Hookham, A. Shah, D. J. Grieve. Cancer Research: 9287 DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-10-2664

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://cancerres.aacrjournals.org/content/70/22/9287.abstract

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

3 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Iopafeopt
Iopafeopt
7 yıl önce

Ugireojfe whfiwehfjwehwhfjehfwefhweh 777uiop fweh iwehf weiohf wieohf iwehf iweyu59tu328hfire iuwfodhqw934785 h3urh9wjfwgut h9wh9889wh98r h4wt93qrj29th2 rj2ghw9tfq.

Xewrtyuoipye
Xewrtyuoipye
7 yıl önce

Xighefjeo orj wokwp dkow pwk wodj d hfdgfhgf 4756 5uhtyjur urt45

Ahsgdfloqifg
Ahsgdfloqifg
7 yıl önce

Pgksrjgiohi hw hweokfjeq ojfe jfweiogwo gwoj wijf gdhgtrj575 y6u75tyhgf 5yu5regr

Araç çubuğuna atla