ACS, ‘Kanser İzleme Kılavuzu’ sürecini gözden geçirecek

13 Mart 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Amerikan Kanser Derneği, kanser izlemede kılavuz yaratırken daha fazla şeffaflığa, istikrara ve kesinliğe kavuşmak için kılavuz oluşturma sürecini gözden geçiriyor. Yeni yöntemler, kılavuz yazmada tek bir uzman grup yaratarak, sistematik kanıt gözden geçirmesini yapılandırarak ve kanser tarama testleriyle ilişkili faydaları, kısıtlılıkları ve zararları açıkça ifade ederek İlaç Enstitüsü’nün (IOM) yeni prensipler ile uyumlu hale getirilmesini amaçlıyor.

Aralık 2011 tarihli Journal of the American Medical Association Özel sayısında özetlenen yeni süreç, şeffaf şekilde Amerikan Kanser Derneği’nin internet sitesinde kamuoyuna açık olarak yürütülüyor. IOM standartları ile uyumlu olarak ACS, bilirkişilerin dinlenmesini kılavuzların yazılmasından ayrı tutuyor. Böylece bağımsız bir yazı ekibi, profesyonel çıkar çatışmasından korunuyor.

Süreç, IOM standartları ile uyumlu yöntemleri kullanacak sistematik bir şekilde kanıtları gözden geçirerek bünyesinde toplayacak ve kılavuz grubu tavsiyeleri sınıflandıracak. Kılavuzlar açık bir şekilde izlemin potansiyel faydalarını ve zararlarını anlatacak. Kendi tavsiyelerini, diğer gruplar arasındaki farkları ve bu farkların nedenlerini açık bir şekilde ifade edecek. Yeni süreç, uzmanlara ve profesyonel organizasyonlara taslak kılavuz üzerinde yorum yapma fırsatı sunan resmi bir eleştiri yazısı ile özetlenecek. Son olarak, kılavuz sürecinin kendisi bağımsız bir danışman grubu tarafından kılavuzların anlaşılırlık, fayda ve etkisini sağlamak için düzenli olarak incelenecek. En az beş yılda bir her ACS kanser izlem kılavuzunda resmi bir yeniden inceleme ve yeniden yazım gerçekleşecek.

2010’da ACS Yönetim Kurulu tarafından toplanan Kılavuz Oluşturma Süreci Çalışma Grubuna başkanlık yapan Colorado Halk Sağlığı Okulu öğretim üyesi Prof. Dr. Tim Byers, yeni çalışma ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Tarihsel açıdan ACS, kanser izlem yöntemleri için tavsiyeler öne sürmek amacıyla özel olarak izlem kılavuzu gruplarını toplamaktadır. Her ne kadar bu yaklaşım son derece güvenilir ve faydalı kılavuzlarla sonuçlansa da, ACS sürecinin tutarlılık, şeffaflık, bilimsel titizlik ve iletişim açısından geliştirilebileceğini gördük. Bu yeni süreç, ACS’nin kanser izlemi hakkında klinik pratiğe, kişisel tercihlere ve kamu politikalarına rehberlik etmek için güvenilir bilgiyi yaratma ve iletmede ulusal bir lider olarak kalacağını garantiye almalıdır.”

KAYNAK: New American Cancer Society Process for Creating Trustworthy Cancer Screening Guidelines. O. Brawley, T. Byers, A. Chen, M. Pignone, D. Ransohoff, M. Schenk, R. Smith, H. Sox, A. G. Thorson, R. Wender. JAMA: The Journal of the American Medical Association, 2011; 306 (22): 2495 DOI: 10.1001/jama.2011.1800

Daha detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22166609

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla