Nitrogliserin kanser tedavisinde kullanılabilir mi?

15 Mart 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Nitrogliserin kansere karşı doğal immün yanıtı arttırabilir

Cancer Research’te yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, Queen’s Üniversitesi’nden araştırmacılar, vücudun bağışıklık sisteminin kanseri ortadan kaldırmakta neden bazen başarısız olduğunu açıklayan yeni bir mekanizma belirlediler. Yeni bulgular, kanser hücrelerindeki bağışıklık direncinin olası nedenleri üzerine ışık tuttu ve anginayı tedavi etmede yüzyılı aşkın süredir kullanılan göreceli olarak güvenli ve düşük maliyetli bir ilaç olan nitrogliserinin, belirli kanserlerin tedavisinde etkili olabileceğini gösterdi.

Kingston General Hospital Üroloji Bölümü’nden Prof. Dr. Robert Siemens ile birlikte Queen’s araştırma takımını yöneten Moleküler Bilimler Bölümü’nden Prof. Dr. Charles Graham, çalışmadan elde edilen bulgularla ilgili şu değerlendirmeleri yaptı: “Bu keşif, belirli kanser formları olan kişilerin tedavisinde yeni yaklaşımlara öncülük edebilir ve Nitrogliserin kansere karşı vücudun doğal immün yanıtını artırmakta kullanılabilir”

Araştırmacılar, dokulardaki hipoksi veya düşük oksijen içeriğinin, bazı kanser hücrelerinin vücudun bağışıklık sisteminin algısından ve tahribinden kaçma yeteneğinde oynadığı role baktılar. Kanser hücresindeki hipoksinin, hücreyi immün hücrelerin saldırısına karşı dirençli kılan anahtar bir enzim olan, ADAM10’un aşırı üretimi ile bağlantılı olduğunu keşfettiler. Ancak, hücreler nitrogliserin gibi nitrik oksidi taklit eden bir ajan tarafından tedavi edildiğinde, hipoksik koşullar aşıldı ve kanser hücreleri immün sistem saldırılarına dirençlerini kaybettiler. Sonuçlar nitrogliserinin kansere karşı vücudun doğal immün yanıtını artırmak için olanaklar dahilinde kullanılabileceğini gösteriyor.

Keşif, nitrik oksidin prostat kanserinde tümör baskılamadaki rolü ile ilişkili olarak Queen’s takımının 2009 bulgularına dayanıyor. Araştırmacılar prostat kanserini tedavi etmek için düşük doz nitrogliserin kullanarak ilk klinik çalışmayı yürüttü. Kanser tedavisinde nitrogliserin ve benzer bileşiklerin kullanılarak oluşturulan Queens’s araştırma keşiflerine 10’dan fazla hasta dahil edildi. Queen’s teknoloji transfer ofisi PARTEQ Innovations, bazı fikri hakları bu ve ilişkili araştırmalara dayanarak ürün ve tedavi geliştiren Queen’s’in yan ürün firması Nometics Inc. adına ruhsatlandırdı.

Bu bulgulara öncülük eden araştırma, Kanada Sağlık Araştırmaları Enstitüleri (CHIR, Canadian Institutes of Health Research) tarafından, Terry Fox Vakfı Eğitim Programı Disiplinlerötesi Kanser Araştırması ortaklığında finanse edildi.

KAYNAK: Hypoxia Induces Escape from Innate Immunity in Cancer Cells via Increased Expression of ADAM10: Role of Nitric Oxide. I. B. Barsoum, T. K. Hamilton, X. Li, T. Cotechini, E. A. Miles, D. R. Siemens, C. H. Graham. Cancer Research, 2011; DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-11-2104

Makalenin tamamına aşağıdaki linkten ulaşılabilmektedir:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22006996

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla