NICE: Yeni kanser stratejisinde aile hekimleri daha fazla ön plana çıkacak

Kategori: Aile Hekimliği, Onkoloji Print

doktor-aile-hekimiGeçtiğimiz hafta İngiliz Kanser Araştırmaları Kurumu, en yaygın 8 tip kanser için erken teşhis sayesinde hastaların yaşama şanslarının 3 katına kadar çıktığını açıkladı. 1996-2000 yılları arasında toplanan ve binlerce hastayı kapsayan veriler, hastalığın ilk iki evresinde teşhisi konan hastaların %80’inin en az 10 yıl daha yaşadıklarını ortaya koydu. Erken teşhisin hem hayat kurtardığı hem de tedavi maliyetlerini önemli ölçüde azalttığı saptaması yapılırken aile hekimleri kanserin erken teşhisinde önemli bir rol oynayabileceği belirtildi.

ERKEN TEŞHİS İÇİN RADİKAL ADIMLAR
nice_klavuzİngiltere Sağlık Hizmetleri Kurumu’nun işleyişine yardımcı olmak ve strateji belirlemek için kurulan İngiltere Ulusal Sağlık ve Klinik Mükemmellik Enstitüsü (NICE), aile hekimlerinin acil sevk yönergelerini yeni kanserle mücadele stratejisi kapsamında güncelledi. Erken teşhisin hem hayat kurtardığı hem de tedavi maliyetlerini önemli ölçüde azalttığı gerçeklerinden hareketle hazırlanan yeni kılavuza göre; aile hekimleri kanser şüphesi taşıyan 100 semptomdan 3’ü olsa bile uzman hekime direkt olarak hastalarını sevk edebilecekler. Bu yeni önerilerin hayata geçmesi durumunda, mevcut durumda erken teşhis konulabilmiş kanser hastası oranının 2020 yılına kadar %50’den %60’a çıkması bekleniyor. Aile hekimlerinin bu süreçte üzerine düşen rolün çok önemli olduğu belirtiliyor.

ERKEN TEŞHİSİN GENEL TEDAVİ MASRAFLARINI DÜŞÜRDÜĞÜ GÖSTERİLDİ
Kanser Araştırma Kurumu’nun hazırladığı rapora göre, kolon kanserinde erken teşhiste tedavi maliyeti ortalaması 3.373£ tutarken, 4. evre tedavi masraflarının ortalaması 12,519£ olarak saptandı. Rektal kanser için ilk evre £4,449, 4. evre £11,815; akciğer kanseri için £7,952 / £13,078; yumurtalık (over) kanseri için bu rakamlar £5,328 / £15,081 şeklinde kıyaslanıyor.Kaynak:Uzm.Ecz.Berk Zafer-EczacıRaporu
Çalışmaya bu linkten ulaşlabilir: http://www.nice.org.uk/guidance/ng12aile-hekimi-kanser

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla