Kanser tedavisi gören hastalar için tatil rehberi

Kategori: Kanser Print

yüzmek-yemek-tatilKanser tedavisi gören hastalarının ve yakınlarının, tatil konusunda kaygı ve soru işaretleri oluyor. Enfeksiyon riskleri, kalabalık ortamlar, vücut direncinin düşmesi, kronik hastalıklar kanser hastaları için tatilde risk olabilmektedir. Kanserle karşılaştıktan sonra hayatınızda bazı değişiklikler yapmanız gerektiği gibi tatilde de birtakım önlemler almak gerekebilir. Medicana Sağlık Grubu Uzmanları; kanser hastalarının tedavisi sırasında “Tatilin Engel Yaratmaması” için uyarılarda bulundu.

Medikal Onkoloji Uzmanı Doç. Dr. Mutlu Demiray, tatilde kanser hastalarının dikkat etmesi bazı davranışlar konusunda uyardı: “Biz onkologlar sizi mevcut alışkanlıklarınızın ve hayatınızın içinde tutabildiğimiz ölçüde başarılıyızdır. Hatta daha önce rutin olan ve sıkıldığınız işlerin de devam etmesi ve onlardan hala da sıkılıyor olmanızı tercih ederiz. Şimdi yarı küremiz yazı yaşıyor. Kanser tedavisi gören ve kanserli hastalarımızın da yazın güzelliklerinde ve nimetlerinden yararlanmaları gerekmektedir. Kemoterapi görüyor dahi olsanız tatil programınızı aynı eskiden olduğu gibi yapın. Aynı heyecan ve istekle. Kemoterapinizi hekimleriniz sizin tatilinize göre ayarlayabilecektir. Hatta bazen ufak aralar vermek sizin tatilden daha zinde ve dinç dönmenizle tedavinizin daha başarılı ve iyi gitmesini sağlayacaktır. Ancak her durumda olduğu gibi burada da istisnalar vardır. Hekiminiz sizin sağlık durumunuza göre karar verecektir. Denizin tadını çıkarmak ve yüzmek sizin de hakkınız. Çok özel koşullar yoksa ve hekiminiz özellikle yasaklamadıysa istediğiniz kadar, yoruluncaya dek yüzebilirsiniz. Havuzları da kullanmanızda sakınca yoktur.”

Kemoterapi aldıktan sonra güneşten kaçının

Dr. Demiray, kemoterapi aldıktan sonra güneşlenmemeli ancak güneş ışınlarının direkt temas etmediği saatlerde sahilde dinlenebileceğiniz konusunda uyarıyor. Kemoterapi sonrasında terlemeniz durumunda kemoterapi ilaçları terinizle de atılacağı için bu durumda kullanacağınız giysi ve havlularınızı ayrı olarak yıkamak daha doğru olacaktır. Ancak toksik maddelerin atılımı sizi daha da rahatlatacaktır. Kemoterapi sonralarında güneş ışınlarına direkt maruz kalmamaya özen göstermek yanında koruyucu kremleri de kullanmayınız ki cildiniz rahatlıkla toksik maddeleri atabilsin. Ancak kemoterapi almadığınız durumlarda güneşlenmenizde de sakınca yoktur. İyi bir tatil, tedavinizin bir parçası ve daha başarılı bir tedavinin katkı sağlayıcısı olabilir.

Radyasyon tedavisinde yazın güneşe maruz kalmayın

Radyasyon Onkoloğu Doç. Dr. Füsun Tokatlı, Yazın etkili güneşe, kışın soğuk rüzgara maruz kalınmaması konusunda uyardı. Dr. Tokatlı, “ Tedavi gören bölge cildi, inceltir ve hassaslaştırır, radyoterapi görmüş alanlarda ağrı, ciltte koyulaşma ve sertlik gelişebilir.Güneşe maruz kalmak cildi tahriş edeceği gibi, reaksiyon riskini de arttırır. Tedavi bitimini takiben en az 1 yıl süreyle, tedavi gören bölgenin kuvvetli güneş ışığından korunması gerekir. Bu süreden sonra bile bazen cilt hassasiyeti devam edebilir ve özel bakım gerekebilir. Bu durumda yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanarak güneşe çıkılabilir. Sadece güneş değil,hamam,kaplıca ve sıcak su buharına maruziyet dahi kaçınılması gerekilen durumlardır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda hastaların mutlaka radyoterapi yapan doktoruna (cilt uzmanına değil) başvurmaları gereklidir.” dedi.

Güneş ruhunuza iyi gelir

Psikolog Melis Çekiç Güllüoğlu, Güneş ışığının insan psikolojisindeki öneminin çok büyük olduğunu belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: “Melankolik depresyon epifiz bezinin salgıladığı melatonin ile yakından ilişkilidir. Melatonin fiziki hareketlerimizi yavaşlatan, bizi uykusuz ve bitkin yapan karanlık ve ışıksız ortamlarda salgılanan bir hormondur. Sık sık duyduğumuz kış depresyonunun sorumlusu da yine melatonin aslında. Güneş ışığı yetersizliğinden dolayı ortaya çıkan depresyonun kendini, yorgunluk, bitkinlik, kol ve bacaklarda ağrı gibi fiziksel işaretlerle de belli edebiliyor. Biz, kanser hastalarımıza güneşin dik gelmediği açık havalarda ve özellikle tatilde yapılacak yürüyüşleri öneriyoruz. Yazla birlikte başlayan tatil şüphesiz kanser hastalarımıza yaşam enerjisi katacaktır.“ dedi.

Güneş ruhunuza iyi gelir ama kalbinize dikkat

Kanser hastalarının tedavilerinde kullanılan radyasyon tedavileri ve kemoterapi ilaçlarının toksik etkileri de kalp damar sisteminin ciddi oranda etkileyebilir. Bu her iki hastalık grubu insanlarda görülen en sık hastalıklar olduğundan birlikte olmaları da sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle ortak riskler taşırlar.

Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Sebahattin Ateşal, güneşin kanser hastalarında yol açabileceği kalp rahatsızlıkları hakkında önemli bilgiler verdi: “Yüksek nemde ve hava akımının olmadığı ortamlarda deriden buharlaşma az olacağından ve deri ile hava arasında teması azaltan giysiler giyildiğinde vücut ısısını düşüren mekanizmalar yetersiz kalabilir. Vücut merkez ısısı yükselerek ısı yükselerek ısı yükselmesinin bilinen etkileri ortaya çıkabilir. Bunlar; halsizlik, yorgunluk, kramplar, bulantı hissi, kusma, sıcak çarpması denilen tablolardan ölüme kadar ilerleyebilir.

Cildi yaygın olarak etkileyen kanser hastalıklarında, ter bezlerinin hastalıklarında, terlemeyi engelleyen kemoterapi, radyoterapi tedavisi alanlarında da ısı regülasyonunun bozulması halinde; hava ısı artışında daha fazla komplikasyon oluşturur.

Sıcakta ısı kaybını arttırabilmek için deri damarlarının genişlemesi gerekir. Bu durum kan damarlarında daha fazla kanın dolaşmasının yani kalp debisinin artmasıyla sağlanır. Terleme ile sıvı ve başta sodyum olmak üzere vücuttan elektrolit kaybı da olur. Kan basıncı düşebilir. Bu sayılanlar kanserli ve kalp hastalıklı hastalarda çok daha ağır komplikasyonlara neden olabilir. Yaz günlerinde tatile çıkacak hastaların nemi az olan bölgeleri, klimalı ortamları tercih etmeleri gerekir. Bol sıvı tüketilmeli, bu sıvıda başta sodyum olmak üzere elektrolitler ihtiva eden içecekler olmalı. Ayran buna en iyi örnek olabilir. Bütün bunlar dikkate alınarak kanserli ve kalp rahatsızlığı olan hastaların yaz ayları için tatil programlarından önce hekimleri ile görüşmeleri en uygun yoldur.” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla