Görüntüleme ilaçları kanser teşhisinde kullanılabilir mi?

14 Ocak 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Onkoloji Print

Yeni geliştirilen görüntüleme maddeleri sayesinde, tümörü, ölümcül nitelik kazanmadan, erken evrede görebilmek mümkün olabilir. Çalışma sonunda 18-F bileşiğinin kanserin erken teşhisinde ve henüz kötü huylu olmayan ve kötü huylu tümörlerin COX-2 düzeylerinin değerlendirilmesinde kullanılabileceğini gösteriyor. Siklooksijenaz-2 (COX-2) enzim inhibitörlerinden türetilen ve pozitron emisyon tomografi (PET) görüntüleme yöntemi ile saptanabilen maddeler, kanserin tanı ve tedavisinde geniş bir uygulama yelpazesine sahiptir. Vanderbilt Üniversitesi araştırmacıları, Cancer Prevention Research dergisinde sayısında yayımladıkları makalelerinde, yeni geliştirilen bu görüntüleme maddelerini değerlendirdiler.

Bu keşfe imza atan ekibin lideri, Vanderbilt Üniversitesi Kimyasal Biyoloji Enstitü Müdürü Dr. Lawrence Marnett, bunun inflamasyonlu ve kanserli hayvan modellerinde kullanılabilen ilk COX-2 hedefli PET görüntüleme maddesi olduğunu belirtti. Dr. Marnett, COX-2’nin moleküler görüntülemede önemli bir hedef olduğunu ve sağlıklı dokuların birçoğunda bulunmadığı zaman inflamatuvar lezyon ve tümörlerin meydana geldiğini açıkladı. Dr. Marnett, tümör büyüdükçe ve kötü huylu nitelik kazandıkça, COX-2 düzeylerinin de arttığını vurguladı.

PET görüntülemesinde saptanabilir olan hedef COX-2 bileşiğini geliştirmek için, Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Jashim Uddin antiinflamatuvar indometasin ve seleksoksibin çekirdek kimyasal yapılarını, çeşitli kimyasal yapılandırma ortamlarında florin elementi ile birleştirdi. Florinli bileşiklerin selektif COX-2 inhibitörleri olduğunu keşfeden araştırmacılar, radyoaktif florini (18-F) en ümit verici maddeye dönüştürdü. Hayvan modellerine yapılan intravenöz 18-F enjeksiyonu, PET görüntülemesi için yeterli sinyali üretmeyi başardı. Araştırmacılar, daha sonra iki hayvan modelinde (ayaklarda tahriş nedeniyle inflamasyonun geliştiği fare modeli ve insan tümörlerinin nakledildiği fare modeli) in vivo çalışmada 18-F bileşiğinin potansiyel etkisini değerlendirdi.

Çalışma sonunda 18-F bileşiğinin inflamasyonlu ayakta toplandığı ve erken seleksoksib tedavisinin sinyali bloke ettiği saptandı. Hem COX-2 pozitif hem de COX-2 negatif insan tümörü olan farelerde, 18-F bileşiği yalnızca COX-2 pozitif tümörde toplanıyordu. Yapılan çalışmalar, bu maddelerin kanserin erken teşhisinde ve henüz kötü huylu olmayan ve kötü huylu tümörlerin COX-2 düzeylerinin değerlendirilmesinde kullanılabileceğini göstermektedir. COX-2 düzeyleri tüm tümör tiplerinde kanserin ilerlemesini artırdığından, kullanılan her görüntüleme tekniğinin uygulamadaki yeri farklıdır.

Araştırma, Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından finansal açıdan desteklenmiş olup, radyokimyasal sentez ve görüntüleme çalışmaları Vanderbilt Üniversitesi Görüntüleme Bilimi Enstitüsü Küçük Hayvanları Görüntüleme Merkezinde yürütülmüştür.

KAYNAK: Fluorinated COX-2 Inhibitors as Agents in PET Imaging of Inflammation and Cancer. M. J. Uddin, B. C. Crews, K. Ghebreselasie, I. Huda, P. J. Kingsley, M. S. Ansari, M. N. Tantawy, J. Reese, L. J. Marnett. Cancer Prevention Research, 2011; 4 (10): 1536 DOI: 10.1158/1940-6207.CAPR-11-0120

Çalışmanın tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21900596

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla