Kanserden korunmada, sarımsak ve soğan mucizesi

Kategori: Beslenme ve Diyet, Kanser Print

Kalp_Sagliginiz_Icin_Sogan_Sarimsak_Yiyin_01Kanserle mücadelede doğru besinlerin tüketilmesinin büyük önem taşıdığını söyleyen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, ‘Kanserin engellenmesi ve kanser tedavisinin başarıyla sonuç vermesi; lifli gıdaların yanı sıra, koyu renkli sebzelerle de mümkün oluyor. Besinlerin pişirme koşullarının, tüketim alışkanlıklarının kanserden korunmada vazgeçilmezdir’ diyor. Prof. Dr. Erkan Topuz, kanserden korunma konusunda kapsamlı bilgiler verdi:

Lifli besinlerle kolesterol düşüyor, kanseri uzak tutuluyor

Zengin lif kaynağı besinler, vücutta kolesterol düzeyinin düşürülmesine yardımcı olur. Günde 20 gram ve üzerinde lif tüketimiyle total kolesterol düzeyinin yüzde 10-20 oranlarında düşürülmesi mümkündür. Sebzelerden günde en az 20 gram lif alınması gün içerisindeki ihtiyaç duyduğumuz besin değerini karşılar.

Kanserden korunmanın 10 altın kuralı

Lifli besinlerin yanı sıra, soya tüketimi de kansere özellikle de meme kanserine karşı koruma sağlar. Ancak östrojene duyarlı tümörleri olan kadınların soyayı fazla tüketmesinde yarar vardır.

Sebzelerin nasıl hazırlanarak yenileceğinin bir önemi yok

Kanseri engellemede ve kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi gibi bağışıklık sistemini yoran uygulamaların yan etkilerini azaltmada, antioksidanlarla beslenmenin önemi oldukça büyüktür. Böylece hem hastalığa karşı vücut direnci artar hem de tedavinin başarı şansı yükselir.

Sebzelerin çiğ ya da pişmiş olarak tüketilmesinde, sağlık açısından bir fark bulunmaz. Önemli olan antioksidan değeri yüksek sebzelerden tüketmektir. Ancak bazı antikanser özelliği olan bileşiklerin çiğ gıdalardaki yoğunluğu daha fazladır. Bu nedenle sebze ve meyvelerin çiğ tüketilmesi önerilir. Ancak bazı karotenler pişmiş olanlardan daha kolay emilir. Çiğ sebze ve meyvelerin gün içinde önerilen tüketim miktarı iki porsiyondur.

Çocukları kanserden korunmak için alınabilecek önlemler

Lahana, brokoli, karnabahar gibi sebzeler çiğ olarak haftada 4 porsiyondan fazla tüketilmemelidir. Çünkü bu besinler çiğ durumdayken tiroid hormonu üretimini bozabilir. Sebzeler için en doğru pişirme şekli buharda ya da zeytinyağıyla pişirmektir. Konserve sebzelerin tüketilmesi ise doğru bir yaklaşım değildir.

Mide koruması için kuru kayısı tüketin

Kuru kayısı, mide ve bağırsakları koruyan bileşiklere sahiptir, kolon ve mide kanserine önlemeye yardımcıdır. Kuru kayısının, limon suyu ve su ile 2 bardak içilmesi, tüm gün hafiflik hissi vereceğinden önerilir.

Keten tohumu kanserliyken yenilmemeli

Kansere yakalanılmamışsa, kanser açısından koruyucu olan keten tohumu, kemoterapi döneminde zararlı olabilir. Kansere yakalanma söz konusu değilse, keten tohumu yumuşak yiyecek ve salatalara bir iki çorba kaşığı olarak eklenebilir.

Kanserden korunmak için nasıl beslenmeli? Riskler ve öneriler…

Soya ile kansere karşı vücudunuzu koruyun

Araştırmalar soyanın kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini düşürdüğünü göstermiştir. Antioksidan bir besin olan soya, serbest östrojeni azaltarak vücuda etki eder. Ancak östrojene duyarlı meme tümörlerine sahip olan kadınlar, soya alımında dikkatli olmalı, tüketmemeye çalışmalıdır.

Sarımsak, soğan, mantar kansere karşı koruyor

Sarımsak kanserle ölüm oranını önemli ölçüde azaltır. Ancak sarımsağın soyulur soyulmaz pişirilmemesine dikkat edilmelidir. Çünkü faydalı tüm içeriği öldürülmüş olur. Kültür mantarları da satın alınırken temizlenmiş olmamalıdır. Bu tür besinleri yıkamada kullanılan maddelerin içinde kanserojen maddeler bulunabileceğinden, dikkatli olunmalıdır. Haftada iki kez mantar tüketilebilir. Mantarın lösemi, beyin tümörü ve kolon kanserine karşı koruyuculuğu vardır.

Koyu renkli besinler daha fazla fayda sağlıyor

Bağışıklık sistemini güçlendiren karotenler havuç, balkabağı, ıspanak, kıvırcık, lahana, domates, taze patates gibi koyu renkli sebzelerde; kavun, kayısı ve turunçgillerde bulunur. Tümör karşıtı flavonoidler çilek, kiraz, turunçgiller gibi parlak renkli meyveler; domates, biber ve yeşilliklerde bol miktarda mevcuttur. Domatese rengini veren likopen, prostat kanserinden korur. Brokoli, karnabahar ve lahanaya da sofrada bolca yer verilmelidir.

Kanserden korunmak için 7 öneri ve kanser tarama testlerinin kullanımı

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla