Kanseri yenen hastaların %50’si başka hastalıklardan ölüyor

Kategori: Onkoloji Print

Chicago’da yapılan Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği Yıllık Toplantısında sunulan yeni bir çalışmaya göre kanseri yenen hastalar için hastalığın tekrarlaması büyük bir endişe olsa da, sağkalan hastaların neredeyse yarısı, başka bir hastalığa bağlı olarak hayatını kaybediyor. Araştırmacılar, NHANES çalışmasına katılan hastaları 18 yıldan fazla bir süre takip etti. Çalışma sırasında 776 kanser hastası hayatını kaybetti. Bunların %51’i kansere bağlı, %49’u da başka hastalıklardan öldü. Kardiyovasküler hastalıklar, ölümlerin başlıca nedeniydi.

Virginia Commonwealth University araştırmacıları tarafından yapılan bu çalışmanın baş araştırmacısı Dr. Yi Ning, meme kanseri gibi bazı kanser türlerinde mortalite oranının düştüğünü gördüklerini belirterek şu bilgileri veriyor: “Kanseri yenen hastalar artık daha uzun süre yaşıyor. Ancak bu hastaların genel sağlık durumlarına da daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor.”

Dr. Ning ve ekibi, çalışma kapsamında NHANES çalışmasına katılan ve kanseri yenen 1807 hastayı değerlendirdi. Çalışmada en sık görülen kanser türleri meme, prostat, rahim, akciğer ve kolorektal kanserdi. NHANES çalışmasına katılan bu hastalarda kanser haricinde başka hastalıklar da mevcuttu. Kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon ve diyabet bunların başında geliyordu.

Araştırmacılar, hastaları 18 yıldan fazla bir süre takip etti. Çalışma sırasında 776 kanser hastası hayatını kaybetti. Bu hastaların %51’i kansere bağlı, %49’u da başka hastalıklara bağlı olarak yaşamını yitirdi. Kardiyovasküler hastalıklar, kansere bağlı olmayan ölümlerin başlıca nedeniydi. Araştırmacılar kanseri yenen hastaların yaşam süresi artıkça, başka hastalıklara bağlı ölüm oranlarının da arttığını saptadı. Bu hastaların 5 yıl içerisinde %32.8’i; 20 yıl içerisinde ise %62.7’sinin başka bir hastalığa bağlı olarak hayatını kaybettiği gözlemlendi.

Kanseri yenen hastaların neredeyse yarısının başka nedenlerden öldüğünün altını çizen Dr. Ning, “Bu nedenle hekimlerin bu riskleri en aza indirgemek için ek çalışmalar yapması gerekiyor. Kanser tanısı koyduktan sonra hekimler ve hastalar başka hastalıkların önlenmesi ve tedavisi üzerinde pek durmuyor. Oysa çalışmanın gösterdiği gibi kanseri yensek bile başka sağlık sorunları oldukça ölümcül olmaya devam edecektir” dedi.

KAYNAK: Bu haber Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği Yıllık Toplantısında Dr. Yi Ning, tarafından yapılan sunumdan elde edilen bilgiler dikkate alınarak hazırlanmıştır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla