Detaylı kanser belirtileri! Bunları bilmek hayatınızı kurtarabilir

14 Kasım 2014   |    24 Ekim 2021    |   Kategori: Kanser, Sağlık Sözlüğü Print

Kanser belirtilerini bilmek tüm kanser türlerinde hayati değere sahiptir. Erken teşhis ile doku ve organ kaybı önlenirken tedavi başarısı ve sağkalım oranı önemli oranda artmaktadır. Kanser türlerinin nedensiz kilo kaybı, halsizlik, geçmeyen yüksek ateş ve yaygın ya da bölgesel ağrı gibi ortak belirtilerinin yanında herbirinin kendine özgü semptomlarını tanımak da önemlidir. Aşağıdaki belirtilerden bir ya da birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız telaşlanmayın. Bu, kanser olduğunuz anlamına gelmez. Detaylı muayene ve teşhis için uzman bir doktora başvurun.

Kanser belirtileri (genel)

Kanser belirtileri içinde en önemlisi nedensiz kilo kaybıdır. Bunun dışında;

 • Geçmeyen yorgunluk ve halsizlik
 • Geçmeyen yüksek ateş
 • Sık görülen ağrı (yaygın veya bölgesel)
 • Ciltte, ben ve siğillerdeki değişiklikler
 • Öksürük, kanlı balgam ve horlama
 • Kanama (Burun, boğaz ve diğer organlarda)
 • Yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı
 • Dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik
 • Dış genital organlar ya da vajinada anormallik
 • Karında şişkinlik ve gerginlik hissi
 • Kanserin olduğu organ bölgesinde ağrı ve değişiklikler

Açıklanamayan kilo kaybı

Birçok kanserin; özellikle mide, pankreas, yemek borusu (ösefagus) kanseri ve akciğer kanserinin ilk belirtisi açıklanamayan kilo kaybıdır. Tümördeki kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması nedeniyle vücut daha hızlı kalori yakar, bu da ani kilo kaybına neden olur.

Kanser belirtileri nasıl olur

Kanser belirtileri içinde en belirgini olan açıklanamayan veya kişinin kendi iradesi dışında ortaya çıkan kilo kaybı, kişinin iştahının yerinde olmasına ve iyi beslenmesine rağmen kilo kaybı yaşaması demektir. Altta yatan bir kanser varsa bazı kişilerde kilo kayıplarına ek olarak mide bulantısı, kusma ve halsizlik gibi belirtiler de görülebiliyor. Ayrıca kanser tedavisi gören kişiler de kilo kaybı yaşayabilir

Erkeklerde en sık görülen 13 kanser belirtisi

Yüksek ateş

Yüksek ateş, kanser belirtileri içinde sıklıkla görülür fakat genelde ileri evre kanserler ile birlikte belirgin hale gelir. Kan kanseri ve lenf bezi tümörlerinde ise başlangıç belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Lösemi ve bazı lenfoma hastalarında olduğu gibi kemik iliğinin tümöral hücreler tarafından işgali sonucunda savunma hücrelerinin yapımı azalması ile ateş gelişebilir. Böbrek ve karaciğer tümörlerinde sıkça görüldüğü üzere tümör hücrelerinin salgıladığı veya tümör hücrelerine karşı gelişen savunma sisteminin aktivasyonu ile ateş oluşabilir.

Gerek hastalığın kemik iliğinin işgali ile gelişen ateş olsun gerekse tümör hücrelerinin etkisiyle oluşan ateş olsun bu ateşi önlemenin tek yolu hastalığın tedavisidir. Bu şekilde kemik iliği normalleşerek savunma hücre sayısı normale gelince veya tümör hücreleri öldürülüp onlara karşı oluşan reaksiyon durunca ateş de kesilir.

Tümör nedir? Benign ve malign tümörlerin özellikleri ve belirtileri

Halsizlik kanserin en yaygın belirtisidir

Halsizlik neredeyse tüm kanser türlerinde görülen ve kanser belirtileri içinde günlük yaşamı en çok etkileyen semptomdur. Kan kanseri veya kansızlığa neden olabilen mide veya kalın bağırsak kanseri gibi kanserlerde erken ortaya çıkabilir. Halsizlik kanserin seyrini tahmin etme konusunda önemli bir bulgudur. Yorgunluk birçok hastalığın belirtisi olabilirken bunların bazıları önemli, bazıları ise önemsizdir. Bunlardan en önemlisi “kanser ve yorgunluk”tur.

Kadın kanserlerinin en önemli 12 belirtisi!

Birkaç haftadan daha uzun süren yorgunluk veya bitkinlik sessiz ve derinden giden bir kanserin habercisi olabilir. Özellikle kilo kaybı, iştahsızlık ve kansızlığa yol açan kanserlerde yorgunlukla karşılaşma ihtimali artar.  Hızla ilerleyen, dokuları ciddi ölçüde yorup tahrip edip organları kısa sürede işgal eden kanser türlerinde yorgunluk özellikle ilerleyici bir bitkinlik ve halsizlikle sık karşılaşılır.

Ağrı (yaygın ve genel)

Ağrı, akciğer, kemik veya testis tümörlerinde ilk belirti olabilir ama genelde ileri evre kanser belirtileri içindedir. Memede veya vücutta hissedilen kitleler; özellikle meme, testis, lenf bezi veya yumuşak doku tümörleri ağrıya sebep olabilir. Ağrı genellikle kanser hücrelerinin hızla çoğalarak sağlıklı dokuları istila etmesi sonucu ortaya çıkar. Hastalığın hem başında hem ileri evresinde görülebilir.

Endometrium kanseri nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Ciltte değişiklikler

Ciltte değişikliklerin oluştuğu kanser belirtileri, cilt tümörleri haricinde iç organ tümörlerinde de görülebilir. Bazı kanserlerde sarılık, deride kararma, ciltte koyulaşma veya ciltte kızarıklık, kaşıntı ve aşırı kıllanma şeklinde belirti verebilirler.

Kanama

 • Vajinal kanama: Zamansız vajinal kanama jinekolojik kanserlerin en önemli belirtisidir. Rahim veya rahim ağzı (serviks) kanserinin belirtisi olabilir. Bunun dışında aşırı kanama, iki adet arasında görülen kanamalar daha çok dikkat edilmesi gereken kanama belirtisi türüdür. Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında meydana gelen kanamalar rahim ağzı, rahim, yumurtalık gibi jinekolojik kanserlerin önemli işaretleridir.
 • Dışkıda kan: İlk olarak kolon kanserini düşündürür.
 • İdrarda kan: İdrardaki kanamanın en önemli nedenlerinden biri böbrek kanseridir ya da böbrek taşıdır. Fakat böbrek taşı kanamalarında ayırıcı tanı kanamanın ağrı ile birlikte olmasıdır. Akdeniz tüberkülozu ve böbreği tutan nefritlerle de idrarda kanama görülür fakat bunlar yaygın sebepler değildir.

Böbrek kanseri neden olur? Belirtileri ve en etkili tedavi yöntemleri

 • Burun kanaması; Burun kanamasına iltihaplı burun akıntısının eşlik etmesi durumunda kanserden şüphe edilebilir. Çocuklardaki burun kanamaları ise kan kanserinin ilk belirtisi olabilir.
 • Balgamda kan: Balgamda kan görülmesi akciğer kanserini düşündürebilecek bir belirtidir. Ayrıca kanama burun, boğaz ve gırtlaktan da kaynaklanıyor olabilir.

Meme kanseri tedavi kılavuzu: En başarılı tedavi yöntemi hangisi

Dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik

Birkaç haftadan uzun süren kabızlık, ishal veya dışkı boyutunda değişiklik (kalem şeklinde ince dışkılama), dışkı renginde değişiklik, özellikle dışkıda kanın görülmesi, dışkılamadan sonra bağırsakların tam boşalmadığı hissi, kalın bağırsak kanserinin ilk belirtisi olabilir. İdrar yaparken sancı veya idrar yapma sıklığının değişmesi prostat veya idrar torbası (mesane) kanserinin ilk belirtileri olabilir. Mide ve bağırsak bozukluklarının devamlı olarak tekrar etmesi, gaz, ya da bağırsak hareketlerinde değişiklik jinekolojik kanserlerin ya da kolon kanserinin belirtisi olabilir.

Kolon kanseri neden olur? Belirtileri, tedavi yöntemleri ve ameliyatı

Öksürük ve horlama

Birçok insan inatçı öksürüğü enfeksiyon hastalığına bağlamaya eğilimlidir. Hatta toza, alerjilere, gribe, dumana ve diğer faktörlere bağlayarak pek önemsemez. Ancak bir kaç hafta boyunca devam eden öksürük akciğer kanseri belirtisi olabilir özellikle bu öksürükle birlikte kan geliyorsa. Öksürükle birlikte gelen kan aşırı olmayabilir, balgamın içinde az bir miktar bulunabilir önemli olan kanamanın miktarı değil kanamanın inatçı öksürükle birlikte olmasıdır.

öksürük

Horlama ise gırtlak (larinks) kanserinin ilk belirtilerinden biridir. Bununla birlikte bilim çevreleri, horlama ve nefes almada güçlüğü kandaki oksijen seviyesinin düşük olmasına bağlıyor. Bu da habis tümör ve bu tümörleri besleyen damarların gelişimini tetikleyebilir. Uykuda ağır ağır nefes güçlüğü yaşayan kişiler, hiçbir sorun yaşamayanların yaklaşık beş katı oranda kanser riski taşımaktadır.

Öksürük neden olur, nasıl geçer? Öksürüğe iyi gelen tedaviler

Ben ve siğillerdeki değişiklikler

Hemen hemen herkesin vücudunda, belli bölgelerde ve belli büyüklükte benler veya siğiller mevcuttur. Vücudumuzda yıllardır mevcut olan bir ben veya siğilde şekil, boyut veya renkte yeni ortaya çıkan bir değişiklik durumunda hemen bir doktora müracaat edilmelidir. Zira melanom denilen cilt kanseri türünde erken teşhis ile tedavi şansı artmaktadır.

Yutkunma güçlüğü ve ses kısıklığı

Gırtlakta görülen ve sık sık tekrarlayan iltihaplar, dudaklarda oluşan ve iyileşmeyen yaralar, ağızda oluşan uyuşma ve ağrının sebep olduğu yutkunma güçlüğü; Ağız kanserine özgü kanser belirtileri içerisindedir. Boyunda şişlik, boğazda takılma hissi, gıdaların istemsiz bir şekilde akciğere kaçarak öksürük oluşturmasına ses kısıklığının eşlik etmesi gırtlak kanserinin habercisi olabilir.

Genital organ (vulva) yada vajinada anormallik

Vulva kanserleri bir dizi bulguya neden olmakla birlikte bu bulguların bir kısmı farklı hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir. Vulva kanseri genellikle erken evrelerde, ilk birkaç yılda, belirgin bulgu vermeyebilir. Bu sebeple kadının kendi vücuduna dikkat etmesi önemlidir. Özellikle düzelmeyen ve belirli bir süre devam eden vulvadaki kaşıntı, akıntı veya yanma, adet kanaması ile bağlantılı olmayan kanamalara dikkat etmek gerekir.

Labia derisinin (Vajinadaki küçük dudaklar, büyük dudakların iç tarafına yerleşmiş olan ince birer deri kıvrımıdır. Anatomik olarak, erkeklerdeki sünnet derisinin kadınlardaki karşılığıdır) normalden daha soluk ve kırmızı olmasına neden olan renk değişikliği, döküntü, siğil veya deride kalınlaşmaya neden olabilen labia derisindeki yüzeysel değişikler, vulva üzerinde hassasiyet veya şişlik, işeme sırasında ya da cinsel ilişki sırasındaki kasık ağrısı. dikkate alınması gereken belirtilerdir.

 Memede değişiklikler

Meme kanserine karşı kadınların her ay kendi kendine meme muayenesi yapması gerekiyor. Memede kitle ve meme ucunda farklılık, kızarıklık, hassasiyet, çukurlaşma, meme ucunun içeri dönmesi, pullu, kırmızı yada şiş olması, portakal kabuğu görüntüsü, meme başından akıntı, iki meme arasında son dönemde ortaya çıkan asimetri en sık rastlanan değişikliklerdir, bunlar meme kanserini düşündürmek için yeterli değişikliklerdir. Bunun dışında adet döneminden hemen önce ortaya çıkan ve âdetten sonra kaybolan veya boyutça küçülen yumrular hemen her zaman önemsizdir.

Karında şişlik

Bunlar, yumurtalık kanserinin en yaygın belirtileridir. Genellikle pek önemsenmezler. Yumurtalık kanseri erken evrede belirti vermediği için hastalık ilerledikçe yumurtalıktaki büyümüş kitle çevre doku ve organlara baskısı sonucu; karın bel kasık ağrısı, karında şişlik, gerginlik, tokluk gibi hislere neden olur. İlerleyen evrelerde karında ve akciğer zarları arasında sıvı birikmesi sonucu gerginlik şikayetleri artar ve nefes darlığı gelişir.

Yumurtalık (over) kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavisi

SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİNE GÖRE BELİRTİLER

Meme kanseri belirtileri

 • Memede bir kitlenin varlığı,
 • Memenin portakal kabuğu şeklinde bir görüntü alması,
 • Doğumsal nedenlere bağlı olmaksızın meme başının içe çekilmesi,
 • Meme başından özellikle tek kanaldan kanlı ya da kansız şeffaf akıntı gelmesi,
 • Meme derisinde ülser, kızarıklık ve ödem meydana gelmesi,
 • Lenf bezlerinde şişlik olması
 • Kolda şişlik ve ödem oluşması

Meme kanserinin belirtileri hastalığın vücuttaki yayılım derecesine ve kişiden kişiye göre farklılık göstermektedir. Kadınların çoğunda meme kanseri ilk başlarda ağrısız olarak ortaya çıksa da yukarıda yer alan belirtilerin görüleceği öngörülmektedir. Bu nedenle yapılan meme muayenesi sırasında bu değişiklikler fark edildiğinde gecikmeden bir hekime başvurulmasını öneriyoruz.

Meme kanseri neden olur? Belirtileri, tedavisi ve elle muayenesi

Akciğer kanseri belirtileri

 • Uzun süre devam eden sıklığı ve karakteri değişen öksürük
 • Kanlı ve pis kokulu balgam
 • Nefes darlığı ve buna bağlı halsizlik
 • Ses kısıklığı ve değişikliği
 • Hırıltılı solunum
 • Yutma güçlüğü
 • Kilo kaybı, iştahsızlık veya halsizlik
 • Sebebi açıklanamayan ateş
 • Tekrarlayan bronşit ve akciğer enfeksiyonları iyileşmeyen soğuk algınlıkları
 • Göğüs, omuz, kol ve sırt ağrısı
 • Yüzde ve boyunda şişlik

Akciğer kanserinin ne zaman ve ne şekilde belirti vereceği, ilk oluştuğu bölgeye göre kişiden kişiye değişebilir. Eğer kanser, ana hava yollarında değil de akciğerin daha derin bölgelerinde bulunuyorsa, çok büyük boyutlara ulaşmadan hiçbir belirti vermeyebilir. Bununla birlikte Akciğer kanserinin başlangıç evresinde hemen hiçbir belirti görülmez. Bu yüzden tümörlerin çoğu ancak ilerlemiş evrede, başka organlara sıçradıktan sonra (metastaz) ve artık tedavi edilemeyecek hale geldiğin­de keşfedilir.

Akciğer kanseri belirtileri nelerdir? Nedenleri, tanısı ve evreleri

Cilt kanseri belirtileri

 • Ciltte oluşan ben ve çiller temel cilt kanseri belirtileridir. Bunun dışında;
 • Cilt yüzeyindeki dikkat çekici değişiklikler
 • İyileşmeyen yara ya da sivilceler
 • Deride pullu yama şeklindeki değişiklikler
 • Kırmızı yumrular
 • Küçük, kabarık, kırmızı veya kahverengi-kırmızı renkli lezyonlar
 • Büyük kahverengi noktalar
 • Düzensiz, sınırları olmayan kırmızı, beyaz, mavi veya mavi-siyah yaralar
 • Kaşıntılı veya ağrılı bir yumru
 • Kabuksu, kanamalı yaralar

Cilt kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Cilt kanserleri çok büyük boyuta ulaşmadıkça belirti ve bulgu vermezler. Ancak çok büyük boyutlara ulaştığında kanama ve ağrıya neden olurlar.Ciltte yeni ortaya çıkan bir büyüme, mevcut kitle veya lekelenmede boyut artışı ve üç ay içinde iyileşmeyen cilt ülserleri, cilt kanserlerinin öncü belirtileri olabilir. Bazı cilt tümörleri de iyi huyludur, nadiren kansere dönüşürler.

Şekilsiz büyüyen benler ne zaman cilt kanseri belirtisidir?

Ağız kanseri belirtileri

 • Ağız içinde ve etrafında beyaz veya kırmızı renkli alanlar (öncü kanser koşulları oluştururlar)
 • Yüz, boyun ve ağızda 2 hafta içinde iyileşmeyen ağrılar
 • Ağız içinde hassas, tahriş olmuş, kabarık veya kalınlaşmış alanların olması
 • Ağızda veya boğazda tekrarlayan kanamalar
 • Seste boğukluk veya boğazda yutulamayan cisim hissi
 • Çiğneme ve yutmada zorlanma
 • Dil ve çene hareketlerinde zorlanma
 • Dil veya ağzın diğer bölgelerinde his kaybı, uyuşukluk
 • Alt ve üst çenede meydana gelen şişlikler ve bunun sonucu mevcut protez uyumunun bozulması
 • Yeni gelişen işitme kaybı veya kulakta çınlama,

Ağız kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavisi yöntemleri

Ağız kanserlerinin çoğu 45 yaşın üzerinde ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlara oranla iki kat fazla görülür. Ağız kanseri lezyonları başlangıç döneminde ağrısızdır. Kanser ilerleyerek sağlıklı ağız dokusunda harabiyet oluşturdukça ağrı şikayeti de başlar. Kişinin kendi ağız kanseri belirtilerini fark etmesi güç olabilir. Diş hekimine sık gidilmesi erken teşhis olasılığını artıran bir uygulamadır.

Gırtlak kanseri belirtileri

 • Ses kısıklığı gibi seste oluşan değişiklikler
 • Yutma zorluğu,
 • Boğaz ağrısı
 • Boyunda şişlik veya yumru,
 • Geçmeyen öksürük
 • Uzun süreli ya da kalıcı kulak ağrısı
 • Nefes darlığı
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı

Mide kanseri belirtileri

 • Kilo kaybı
 • Karın ağrısı
 • İştahsızlık ve yutma güçlüğü
 • Halsizlik,
 • Mide bulantısı ve kusma,
 • Midede dolgunluk ve şişkinlik hissi
 • Nadir de olsa kan tükürme
 • İleri evrelerde bazı hastalarda karaciğer büyümesi, karında sıvı birikmesi veya sarılık

Metastaz nedir, neden olur? Metastatik kanser belirtileri ve tedavisi

Mide kanseri tümörün yerleştiği bölgeye göre genellikle sinsi seyirli bir hastalıktır. Genellikle oldukça geç belirti verir ve belirtiler hastalığa özgü değildir. Karında mide bölgesinde belirli-belirsiz bir rahatsızlık hissi en sık başlangıç belirtisidir. İleri evrelerde sol köprücük kemiği üstü lenf bezi büyümesi ele gelebilir. Bu belirtiler çoğunlukla kanser dışı nedenlere bağlıdır. Ülser, gastrit ve infeksiyon gibi diğer sağlık problemleri aynı belirtilere sebep olabilir.

Kolon kanseri belirtileri

 • Değişen bağırsak alışkanlıkları
 • İshal ya da kabızlık
 • Bağırsaklarınızın tamamen boşalmaması hissi ve sık dışkılamaya çıkmak
 • Dışkıda (çok açık ya da koyu renk) kan görme
 • Dışkınızın her zamankinden daha ince olması
 • Sıklıkla gaz sancısı ve krampları ya da doluluk ve şişkinlik hissi
 • Nedensiz kilo kaybı
 • Sürekli kendini yorgun hissetme
 • Mide bulantısı ve kusma

Çoğunlukla, bu belirtiler kanserden dolayı değildir. Diğer sağlık problemleri de aynı belirtileri gösterebilir. Bu belirtileri olan herkes teşhis ve tedavi edilmek için olabildiğince erken bir şekilde doktora başvurmalıdır. Genellikle, kanser erken evrelerde ağrı yapmaz.

Kan kanseri belirtileri

 • Ateş ve titreme gibi grip benzeri semptomlar
 • Nedeni bilinmeyen kilo kaybı
 • Geçmeyen halsizlik
 • Tekrarlanan ciddi enfeksiyonlar
 • Ciltte çok küçük kırmızı lekeler
 • Kesiklerin ve yaraların yavaş iyileşmesi ve aşırı kanama
 • Vücutta nedeni bilinmeden oluşan çürükler
 • Kemik ağrısı ya da hassasiyet
 • Sık tekrarlanan burun kanaması
 • Diş etlerinde şişlik ya da kanama
 • Lenf bezlerinde ağrısız şişlikler (özellikle boyun ve koltuk altlarında)
 • Karaciğer veya dalakta büyüme
 • Cilt solukluğu

Belirtiler lösemi tipine ve evresine bağlı olarak ya da kanserli hücrelerin yayıldığı organa göre değişebilir. Örneğin, kanser merkezi sinir sistemine yayılırsa baş ağrısı, bulantı-kusma, zihin karışıklığı, kas kontrolü kaybı ve nöbetlere neden olabilir.

Kadın üreme sistemi kanser belirtileri

Rahim (Endometrium) kanseri belirtileri

Rahim KanseriErken belirti veren kanser türlerinden biridir. Özellikle menopoz döneminde kanama veya menopoz dönemi öncesi düzensiz kanamalar ile kendini gösterir.

Over (Yumurtalık) kanseri belirtileri

Over kanseri genellikle erken bulgu vermeyen bir kanserdir. Karında ağrı ve şişlik, sık idrara çıkma, bulantı kusma ve dışkılama alışkanlığında değişiklik gibi sindirim sistemi ile ilgili belirtiler verebilir. Maalesef teşhis yapıldığında hastaların çoğunda tümoral gelişimin ilerlemiş olduğu tespit edilir.

Serviks (Rahim ağzı) kanseri Belirtileri

Vajinal kanama, beklenmeyen anormal ve kötü kokulu vajinal akıntı, pelvik ağrı, cinsel ilişki sırasında ağrı veya lekelenme

Testis kanseri belirtileri

Testis kanserinin en yaygın belirtisi, testisin bir kısmında genellikle ağrısız yumru ya da şişliktir. Kanserli bir yumru bir bezelye kadar küçük ya da çok daha büyük olabilir. Genellikle ağrılı değildir, ancak bazı erkekler zarar görmüş testiste ya da karınların alt kısmında hafif bir ağrı hissedebilirler. Bazen testis kanseri hücreleri karnın (abdomenin) arka kısmındaki lenf bezlerine (vücut genelinde bir bez ağı) yayılabilir.

Testis kanseri nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Bu durum sırt ağrısına neden olabilir. Ayrıca hücreler göğsünüzün ortası, akciğerin arasındaki lenf düğümlerine de yayılabilir. Bu durum öksürük, nefes alma ya da yutkunma güçlüğü ve göğüste şişliğe neden olabilir. Testis kanseri yayıldığında köprücük kemiği çevresi ya da boyun gibi vücudun diğer bölümlerinde de yumrular meydana getirebilir. Bu yumrular kanser hücreleri içeren lenf düğümleridir.

Prostat kanseri belirtileri

Prostat kanserinin hiçbir belirtisi olmayacağı gibi hastalar; idrar yapma ile ilgili problemler, ereksiyon zorluğu, semende veya idrarda kan ve sırt, bel, kalça ve uyluk ağrıları ile başvurabilirler. İdrar yapma ile ilgili problemler; idrar yapamama, idrar yapmaya başlama ya da durdurmada zorlanma, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara çıkma, idrar akımında zayıflama, kesik kesik zorlanarak idrar yapma, ağrılı idrar yapma şeklinde olabilir. Bu belirtiler kanser dışı nedenlere (prostat büyümesi, enfeksiyon gibi) de bağlı olabilir.

Lenf kanseri belirtileri

Boyun, koltuk altı ve kasıklarda ele gelen, çoğunlukla ağrısız kitleler, kilo kaybı, gece terlemeleri, uzun süren ve açıklanamayan ateş, ciltte nedensiz döküntü ve morluklar lenf kanseri belirtileri içinde sayılabilir.

Lenfoma (lenf kanseri) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

1 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
saliha dadli
saliha dadli
8 yıl önce

Slm esimin sseker hastasi son olarakta idrarini yapamıyor sık gidiyor tuvalete yapamadığını söylüyor sıtma tutuyor kalça yani buyruk kemigim ağrıyor diyor isteyerek. Yemek yemiyor acaba nedeni de dir şimdiden teskk..acil cevap

Araç çubuğuna atla