Kemoterapi ve sıtma ilacı kombinasyonu ile kansere karşı yeni bir tedavi

Kategori: Güncel / Literatür, ONCOLife, Onkoloji Print

oncolife-logo3Otofajiyi – hücre içindeki ‘kendi kendini yeme’ süreci – durdurmak, kanser tedavilerinin geniş bir çeşidinde etkililiği sağlamak için uygulanabilir bir yol haline geliyor. Bu alanda yürütülen bir çalışmanın yazarlarından University of Pennsylvania Perelman School of Medicine öğretim üyesi Prof. Dr. Ravi Amaravadi, “Özellikle, geri dönüşüm için proteinleri çiğneyen ve bir mide gibi çalışan asidik hücrenin iç bölümünün faaliyetini durdurmak, ana saldırı stratejisini oluşturabilir” dedi.

Amaravadi’nin laboratuarı, hidroksiklorokuinin (HCQ) – sıtma ve romatoid artrid için yaygın olarak kullanılan FDA onaylı bir ilaç – kemoterapi, hedef tedavisi, radyasyon ve immünterapi de dahil olmak üzere pek çok kanser tedavisine eklendiğinde, bu ilaçların antitümör aktivitesini tedaviye dirençli kanserlerde artırdığını laboratuar modellerinde ve devam eden klinik çalışmalarda gösterdi.

kanser-hucresi-vegfOtofaji kanser hücrelerinde artar; normal olarak, bir hücrenin stres altındayken hasarlı proteinlerini geri kazanmasını ve hasarlı bölümleri büyümek için yakıt olarak yeniden kullanmasını sağlayan sağkalım yolağıdır. Kanser hücreleri otofajiye bağımlıdır. Bu, tümörlerin içinde yaygın olarak bulunan besin kısıtlılığı ve oksijensizliğe rağmen hücrelerin sağkalımı, kalıtsal yanıtın kritik öneme sahip bir yoluyla olabilir. Bazı kanser hücrelerinin kemoterapiden nasıl incelikle kaçtığını bu durum açıklıyor.

Melanom, multipl myelom, renal hücreli karsinom, kolon kanseri, prostat kanseri, meme kanseri ve diğer farklı maligniteleride, HCQ’yu kapsayan yaklaşık 30 Faz I ve Faz II klinik çalışma başlatıldı veya planlanma aşamasındadır. Çalışmaların çoğunun başlangıç niteliğindeki sonuçları umut verici.

Amaravadi-RaviProf. Dr. Amaravadi, çalışmanın sonuçları ile ilgili şu bilgileri veriyor:  “İnsan kanı ve doku örneklerinde yürütülen çalışmalar, HCQ’nun yüksek dozlarının hastalarda otofajiyi durdurduğunu gösterdi ve beyin tümörü çalışmasındaki bazı vakalarda belirli antikanser ajanlarla bu yüksek dozların kombinasyonu tümör için toksisite oluşturdu. HCQ’nun ilk Faz I çalışması tamamlandı, pek çok vakada var olan kanser tedavisi ile yüksek doz HCQ kombinasyonunun iyi tolere edildiği açıktır.”

Yaklaşımın etkililiğini doğru bir şekilde belirlemek için HCQ kombinasyonlarını kullanan randomize kontrollü çalışmalar planlandı. Bu çalışmalar göz önünde bulundurulurken, ekip hangi hastanın bu yaklaşıma yanıt vermeye daha yatkın olduğunu öngörecek biyolojik belirteçler ve daha güçlü ve spesifik otofaji inhibitörleri tanımlamak için ek laboratuar deneyleri yürütecek. Bu amaçla, Prof. Dr. Amaravadi laboratuarı hücrenin kanser hücresine enerji vermesini durdurmada HCQ’dan 10 kat daha güçlü olan Lys05 adı verilen bir bileşik tanımladı. Prof. Dr. Amaravadi, “Kanserde otofajinin rolü hakkındaki bilgilerimiz hala başlangıç düzeyindeyken, otofaji hakkında hem laboratuar hem de tedavi aşamasında öğrenme fırsatımız bu alandaki temel ilerlemelerin kanserli hastalar için klinik faydaya dönüşmesini hızlandırabilecektir” dedi.

autophagy-regulation
KAYNAK: University of Pennsylvania School of Medicine. of Medicine at the Perelman School of Medicine and Abramson Cancer Center at the University of Pennsylvania. Amaravadi, Vancouver, British Columbia’daki American Association for Advancement of Science’ın yıllık toplantısında, kanser ile savaşta otofajinin rolü hakkında bir sunum yaptı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla