Kemoterapi döneminde doğru beslenmek tedavide başarıyı artırıyor

Kategori: Beslenme ve Diyet, Kanser Print

Kemoterapi tevdisinde dengeli ve yeterli beslenmek tedavinin yan etkileri ile başa çıkabilmek, zedelenmiş normal dokuların iyileşmesini hızlandırmak, enfeksiyondan korunmak ve oluşabilecek komplikasyonları önlemek konusunda başarı sağlıyor. Kanserin tedavi yöntemlerinden biri olan kemoterapi, tümörün ilaçla tedavi edilerek hastalığın sürecini yavaşlatmayı, geriletmeyi veya durdurmayı hedefleyen bir tedavi şekli. Tedavinin yan etkileri ise kullanılan ilacın türüne, dozuna, hastalığın türüne ve kişilerin yapısına göre değişiklikler gösterir. En sık görülen yan etkilerinin bulantı, kusma, saç dökülmesi ve yorgunluk olduğunu belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Evnur SARAY, kemoterapi sırasında ve sonrasında beslenmenin rolüne değindi.

Hastalığın tedavisinde, dengeli ve yeterli beslenmek tedavinin yan etkileri ile başa çıkabilmek, zedelenmiş normal dokuların iyileşmesini hızlandırmak, enfeksiyondan korunmak ve oluşabilecek komplikasyonları önlemek açısından oldukça önemli olduğunu vurgulayan Dyt. Saray, kemoterapi sırasında oluşabilecek yan etkileri önlemek için şu besinleri önerdi; Kemoterapi alınan günlerde özellikle kemoterapi öncesi hafif bir öğün tüketimi veya atıştırmalar tercih edilmelidir. Küçük porsiyonlarda, sıklıkla, düşük yağlı ve posalı yiyeceklerin tüketilmesi, tedaviden 1-2 saat önceden yemek yenmemesi gerekir.

Doğru beslenme kanser tedavisinde başarıyı arttırıyor

Bulantı-Kusma

Bulantı ve kusmada kişinin kendi tercih ettiği besinleri tüketmesi bulantı ve kusmayı önlemede oldukça etkili olabilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise kişinin zorlanmamasıdır, ısrarcı olunmamalıdır. Bulantı kusmaya önerilen besinler ise; zencefilli gazoz gibi aromalı içecekler, naneli/limonlu şekerler, blenderdan geçirilmiş sebze ve patates püreleri, krakerlerdir. Yemek sırasında sıvı kısıtlaması yapmak, sıcak besinler yerine soğuk besinler tüketmek bulantı ve kusmayı önleyecektir. Örneğin meyveli buz küpleri bulantı kusmaya iyi gelecektir.

Tat ve Koku Değişimler (disguzi)

Tat ve koku alma duyusu değişimleri tedavi sırasında görülebilir. Bu süreçte besinlerde; baharat ve çeşnilerle zenginleştirme ( örneğin; soğan, sarımsak, kekik, nane, biberiye ve fesleğen gibi) , ekşi besinlerin kullanımı(portakal, limon ve limonata gibi), marinasyon işlemi, kırmızı et yerine tavuk veya hindi eti seçimi yapmak etkili olacaktır.

Ağız Kuruluğu (kserostomi)

Kemoterapi sonrası seyredebilen ağız kuruluğu, tüketilen besinler yoluyla en aza indirgenebilir. Gün boyu azar azar su içmek, naneli/limonlu besinler yemek, sakız çiğnemek, buz parçaları ve buzlu meyveler tüketmek, çiğnemeyi kolaylaştırmak için salata sosları, yemek sosları etkili olacaktır.

Ağız Yarası ve Ağrısında

Çiğnemesi ve yutması kolay besinler tercih edilmelidir, içeceklerin pipet yardımı ile tüketilmelisi kolaylık sağlayacaktır. Yemekle birlikte sıvı alınmalıdır, sıcak besinler yerine oda sıcaklığındaki besinler veya soğuk besinler önerilmektedir. Buz parçası emmek ağzın uyuşmasını ve ağrıyı dindirmesinde etkili olacaktır.

Kemoterapi tedavisi süresince mide bulantısı için alınabilecek önlemler

Tüketilmesi istenmeyen besinler ise; narenciye, meyve suları(özellikle,portakal, limon, limonata, kivi,mandalina), baharatlı yiyecekler( acılı , tuzlu,ekşili, salçalı), domates, ketçap, sirke, kraker, galeta, çiğ sebze ve kuruyemişlerdir.

İştah Kaybı

Tedaviden 1-2 gün sonra iştah kaybı kendine gösterir ve yaygın bir olgudur. 3 temel ana öğün yerine günde 5-6 kez ufak miktarlarda öğün tüketimi önerilmektedir. Hacim olarak küçük, protein ve enerji bakımından yüksek besinler önerilmektedir. Yemek sırasında su tüketilmemelidir. İçilmesi gerekiyorsa ufak yudumlar halinde olabilir. Fazla su tüketilecekse yemeklerden 30 dk önce veya sonra su tüketimine başlanmalıdır.

Yumuşak ve soğuk besinlerin tüketimleri önerilmektedir. İştahınızın en iyi olduğu saatte en büyük öğününüzü yiyin. Öğün arasında atıştırmaktan çekinmeyin. Yemekten önce hafif bir egzersiz (yürüyüş, hareket) iştah açabilir.

Erken Doyma

Erken doyma beslenme tedavisinde nedeni araştırılmalıdır. Bu süreçte hastalar az az sık sık beslenmeli, enerjisi ve proteini yüksek atıştırmalıklar tecih etmeli ve  özellikle bir gün önce tüketilen besinler sorgulanmalıdır. Yağ içeriği yüksek ve gaz yapıcı besinlerden kaçınmalıyız.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla