Kireçlenme hastalığına mucize çözüm: Kolajen peptit

20 Aralık 2017   |    5 Mart 2023    |   Kategori: Kireçlenme Print

Kireçlenme, hareket kısıtlaması gibi pek çok sağlık sorununa neden olur ve yaşam kalitesini düşür. Aslında bu mekanik zorlama ile gelen organik bozukluğun, farklı tedavi yolları var. Sadece ne yapmamız gerektiğini doğru bilmemiz ve günlük davranış rutinimizi tedavi yollarına uygun şekilde ayarlamamız gerekiyor. Peki kireçlenme tam olarak nedir, kimlerde, hangi yaşlarda görülür, tedavi sürecinde neler yapmamız, beslenmemizi nasıl düzenlememiz gerekiyor? Tüm merak edilenleri kireçlenme hastalığı olanlar ve risk altındakiler için uzmanıyla konuştuk.

İstanbul Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Prof. Dr. Demirhan Dıraçoğlu kireçlenmeyi şöyle tanımlıyor: Tıp dilinde osteoartrit olarak adlandırdığımız kireçlenme, eklem ve kas yapısının bozulmasıyla başlıyor. Dolayısıyla eklem ve kas ağrıları kireçlenmenin en kritik olumsuz etkisi şeklinde karşımıza çıkıyor. Bazen hastanın normal hayat akışını sıkıntıya sokabilecek ağrılar meydana geliyor. Aslında eklem ya da kasta kireçlenen bir doku yok, sadece yıllar içerisinde doku kaybı yaşanıyor.

Kireçlenme (osteoartrit) nedir, neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Bu sebeple kireçlenmenin daha çok yaşlılarda görüldüğü düşünülüyor. İnsan vücudunda bir eklem yıl içerisinde ortalama 2 milyon kez kullanılıyor, hareketlerin kusursuz bir yapıda olması için eklemin süngersi, sıvısının kıvamlı olması ve gergin bağlarla eklem-kas dokusunun desteklenmesi gerekiyor. İşte bu mekanik ve kusursuz yapı zamanla deforme oluyor ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen hastalık ortaya çıkıyor.

Böylece eklem hareketleriyle birlikte, ağrı ve kısıtlılık hissi geliyor. Kireçlenme yaş ilerledikçe daha sık görülse de genç hastalarımız da var. Hareketsizlik büyük sorun ama aşırı egzersiz, spor, eklemleri zorlama gibi nedenlerle de kireçlenmeye neden olabilir.”

En sık etkilenen bölge el eklemi.

Dıraçoğlu her yaşlıda kireçlenme hastalığı görülecek diye bir kural olmadığını vurgularken, vücudun çok fazla hareket halindeki bölgelerinde kireçlenmenin doğal olarak daha sık yaşandığını, sırasıyla en çok; el eklemi, diz eklemi ve kalça ekleminde rahatsızlığa rastlandığını belirtiyor.

Kolajen peptit ile gelen iyileşme.

Kireçlenme için pek çok önlem alınabilir. Kilo vermek, hafif egzersizler, eklem içi enjeksiyon kireçlenmenin tedavi edilmesine yardımcı olur. Ancak ileri seviyelerde ki sorunlarda cerrahi işlem gerekebilir. Ancak hastalığın ileri seviyeye taşınmasını engellemek için kolajen peptit kullanılabilir.

Kolajen vücudun kendisinde doğal olarak bulunan önemli bir yapı taşı. Cilt, kaslar, bağlar, kıkırdak ve kemik gibi hemen hemen her dokuda bulunuyor. Ancak yaşla birlikte vücuttaki kolajen yapısı bozulur ve bu durumda dışarıdan takviye olarak alınması gerekir.

Kolajen nedir? Faydaları nelerdir? Hangi gıdalarda bulunur?

Yapılan araştırmalar kolajenin kireçlenmeye iyi geldiğini işaret ediyor fakat dışarıdan alınan kolajenin fayda sağlaması için hidrolize edilmesi, peptitlere yani en küçük parçalarına bölünmüş olması gerekir. Tarif ettiğim şekilde morina balığı derisinden üretilen, aktif peptitler içeren, hidrolize edilmiş takviyeler piyasada mevcut. Bunları kullanabilirsiniz. Tabi bunun yanında mutlaka düzenli beslenilmeli ve yormayan egzersizler yapılmalı; golf, yüzme, salon dansları ve bahçe işleri gibi.

Bunları biliyor muydunuz?

  • Çok fazla sakız çiğnemek çene eklemine iyi gelmez, aksine dejenarasyona sebep olur.
  • Merdiven çıkmak dizkapağı kireçlenmesine iyi gelmez, aksine eklemleri yorar ve yapısını bozar.
  • Kızartma kireçlenme açısından tehlikelidir.
  • Rahat ayakkabı, ergonomik yatak ve koltuklarla hayatınızı kolaylaştırabilirsiniz.
  • Yürümek, Akdeniz diyeti yapmak ve bunun yanında dışarıdan kolajen peptit desteği almak kireçlenme sorununuza çözüm olabilir.
  • Kireçlenme hormonlar sebebiyle dünyada kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla