Kızamık virüsünün yarattığı hayati riskler bilinenden fazla

7 Mart 2011   |    14 Haziran 2023    |   Kategori: Çocuk Sağlığı, Diğer Hastalıklar, Enfeksiyonlar Print

SSPE Derneği: 1975 / 2002 arasında doğanlar mutlaka aşılanmalı!
SSPE (subakut sklerozan panensefalit) Derneği kızamık virüsünün yarattığı risklerin bilenden fazla olduğunu belirterek 1975/2002 arasında doğanların mutlaka aşılanması gerektiği uyarısında bulundu. Kızamık virüsü çocuklarda yol açtığı ve tedavisi bulunmayan bir merkezi sinir sistemi hastalığı olan SSPE nedeniyle ağır sorunlar yaratıyor.

Son günlerde salgın halini alıp almadığı tartışılan kızamık virüsünün çocuklar için ciddi sağlık riskleri yarattığı bildirildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan SSPE Derneği, tartışmanın bir başka boyutuna dikkat çekti. Açıklamada, kızamık hastalığı tartışılırken, aynı virüsün çocuklarda yol açtığı ölümcül SSPE hastalığının dikkate alınmadığı kaydedildi. SSPE Derneği, toplumda kızamık virüsünün yayılmasına karşı mücadele etmek için 1975 – 2002 yılları arasında doğan herkesin aşılanması gerektiğini vurguluyor.

Kızamık aşısı ne zaman yapılmalı? Yan etkileri nelerdir?

SSPE hastalığına gereken önem verilmiyor!

Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan SSPE Derneği Başkanı Cengiz Kara, “Bayat aşılar veya eksik doz gibi uygulamalar nedeni ile SSPE hastalığı hayatları mahvediyor. Aşıların nakledilmesi ve korunmasında çok dikkatli olmak gerekiyor. Yapılmış hatalardan ötürü hastalığa yakalanmış insanlara devlet yardım elini uzatmalı. En önemlisi, bu hastalığa gereken önem verilmeli” dedi.

Sağlık Bakanlığı’nın öncelikle kızamık ve SSPE kayıtlarının doğru tutulup tutulmadığını iyi denetlemesi gerektiğini dile getiren Kara, şu bilgileri verdi: “Kayıtlar iyi takip edilmeli ve denetime açık tutmalıdır. Devletimiz öncelikle kendi tasarrufu altında bulunan, Çocuk Esirgeme Kurumunda bulunan çocukları ve personeli de acilen aşılatmalıdır. Derneğimizin kayıtları ile Sağlık Bakanlığı’nın kayıtları arasında fark vardır. SSPE hastalarının sayısı Bakanlık kayıtlarında eksik görünmektedir. Ayrıca Devletimiz SSPE hastalığıyla ilgili araştırma komisyonu kurulmalı ve uzmanların tam mesailerini bu konuya ayırmalarına imkân verecek koşullar sağlanmalıdır. İ

stanbul, Ankara, Şanlıurfa ve Diyarbakır’dan başlayarak SSPE klinikleri kurulmalı ve bu kliniklerde çocuk nöroloğu, fizyo-terapist, çocuk doktoru bulundurulmalıdır. SSPE teşhisi konan hastaların ilaç, mama, sıvı yiyecek, özellikli tekerlekli sandalye, ayak-el afoları, özürlülük oranının belirlenmesi, alt bezi temini için gerekli rapor ve reçetelerin yazılması sağlanmalıdır.”

Aşıların taşınması ve korunması dikkatli yapılmalı!

Kızamık virüsüne karşı mücadelede en önemli sorunlardan birisinin bayat aşılar olduğuna dikkat çeken SSPE Derneği, sorunun önüne geçmek için şu noktalara dikkat çekiyor: Aşının naklinde kullanılan kargo uçakları, deniz ve kara nakliyat araçları ısı ve ışık sensorlarına sahip olmalı, Her aşının üstünde ısı ve ışık sensorlarını içeren etiketlerin yapıştırılması zorunlu olmalı, Yapılan aşının seri numarası ile ışık ve ısı sensor sonuçları aşı yapılan kişi veya velisine verilmeli, bakanlıkta da saklanmalıdır, Soğuk zincirden kırılmış (Bayat) aşı kesinlikle uygulanmamalı

Riske karşı aşılama şart

Bulaşıcı, tehlikeli ve ölümcül bir hastalık olan kızamıktan korunmanın tek yolu yaygın ve etkin aşılama olduğu için çocukların mutlaka aşılanması gerekiyor. Kızamık hastası veya kızamık olduğundan kuşku duyulan kişilerle de temastan kaçınmak büyük önem taşıyor. Nadir durumlarda, kızamık hastalığı geçtikten sonra virüs dönüşerek bağışıklık sistemini aşıyor ve beyin hücrelerini öldüren SSPE hastalığına dönüşüyor. Daha çok çocuklarda görülen bu hastalığın bilenen bir tedavisi bulunmuyor.

SSPE / Subakut Sklerozan Panensefalit nedir

SSPE kızamık virüsü enfeksiyonunun sebep olduğu bir merkezi sinir sistemi hastalığı, az rastlanan çaresi olmayan ölümcül bir beyin hastalığıdır. Kızamık aşısı olmayan çocuklarda daha fazla görülmektedir. SSPE, özellikle çocuklarda, nadirde olsa yetişkinlerde görülebilen, kızamıktan 2-10 yıl sonra ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bugüne kadar en yakın ölüm, teşhisten sonra 6. haftada görülmüştür.

SSPE Hastalığının evreleri,

1. Dönem: Unutkanlık, sinirlilik.
2. Dönem: Sıçramalar başlar. Tek başına yemek yiyemez.
3. Dönem: Hasta yatağa bağımlı hale gelir. Konuşamaz, Burundan sıvıyla beslenir.
4. Dönem: Komaya girer. Yıllarca sürebilecek koma ölümle sonuçlanır.

Hastalık ölüm ile sonuçlanmasa bile; yıllar sonra, SSPE olma ihtimali vardır.
Aşı, bayat olmadığından emin olunduktan sonra uygulanmalıdır. Aşı yapılamayan 0-12 aylık çocuğu olanlar kızamık hastaları veya kızamık olduğundan şüphe edilen kişilerle aynı ortamda bulunmamalıdır. Bebekler ana sütü ile beslenmelidir. Bebeğin yanı sıra, kızamık hastası veya hasta olduğundan kuşkulanılan bir büyük çocuğu bulunanlar büyük çocuklarıyla aynı ortamı paylaşmamalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla