Araştırmasına Türkiye’den hastaların katıldığı Migren aşısı onaylandı

24 Mayıs 2018   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Migren Print

Migren hastalığının tedavisinde, atakları önleyici olarak kullanılan migren aşısı ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), tarafından onaylanarak kullanıma girdi. Dünya genelinde 3 bin kişiyi kapsayan ve 2012 yılından bu yana klinik çalışmaları devam eden aşının araştırmalarına Türkiye’den de 12 hasta katıldı. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, migren aşısının, migren hastalığının tedavisi için özel olarak geliştirilen ve migren ataklarının gelişmesini önleyici ilk ilaç olduğunu açıkladı. Yaklaşık 500 dolar fiyat ile ABD’de kullanıma giren aşının Türkiye’de de ruhsat alması için başvuru yapıldığını açıkladı.

Geçtiğimiz hafta FDA’in internet sitesinden de duyurulan ilacın migrene karşı ilk koruyucu tedavi olduğu açıklanmıştı. CGRP denilen kalsitonin geniyle ilişkin peptidlerden (CGRP) oluşan ve migrene neden olan aktiviteyi önleyen yeni sınıf bir ilaç olan bu aşının önemli bir eksiği gidereceği belirtiliyor. Aşının yüzde 70’in üzerinde başarı şansı olduğu ve özellikle sık migren atakları olan hastalarda iyi yanıtlar verdiği, ayda 20 gün ağrısı olan hastalarda bunu sıfırladığı ya da maksimum 1-2 güne düşürdüğü açıklandı.

Yeni aşının tüm etkilerini uzun vadede göreceklerini dile getiren Prof. Dr. Derya Uludüz, ancak bugüne kadar yapılan çalışma sonuçlarının umut verici olduğunu söyledi. Şu ana kadar migren için üretilmiş özel bir tedavi olmadığını hatırlatan Prof. Dr. Uludüz, şu bilgileri verdi: “Hep başka hastalıklar için üretilmiş ilaçları migrende deniyorduk. Kalp hastalıklarında kullanılan, sara hastalığında kullanılan ilaçlar gibi ilaçları migrende deneyerek tedavi etmeye çalışıyorduk. Ancak çok güzel bir haber geldi.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavisi

Migren aşısı dediğimiz, migrene özel, henüz ataklar ortaya çıkmadan, atağı durdurabilen bir tedavi geliştirildi. Bu tedavinin geliştirilme aşamasında, Türkiye de bu çalışmada yer aldı. Eylül 2017 itibariyle çalışmalar sonuçlandırıldı. Dünya Baş Ağrısı Derneği’nde toplantı yapıldı ve çalışmalar inanılmaz olumlu sonuç verdi. Hemen FDA’ye başvuruldu. 1 hafta önce de FDA onayı aldı ve ABD’de piyasaya sürüldü.”

İlacın 3 bin kişi üzerinde denendiğini söyleyen Prof. Dr. Uludüz, ilacın bugüne kadar bulunan tek yan etkisinin aşının yapıldığı yerde kısa süre hafif bir kızarıklık yaratması ve yine kısa bir süre nezle benzeri etki olduğunu söyledi. Deneysel tedavi sürecinde Türkiye’nin de çalışmalara katıldığını belirten Prof. Dr. Uludüz, Türkiye’den 12 hastanın da aşıyı kullandığını ve aşının düzenli kullanıldıkça ağrı ataklarını azalttığını söyledi.

Migren nedir? Neden olur? Migrenin belirtileri ve tedavisi

Migren aşısının nasıl etki ettiğini de açıklayan Prof. Dr. Uludüz, sözlerini şöyle noktaladı: “Migrende birkaç tane mekanizma var. Bu mekanizmaların en önemlisi enflamasyon dediğimiz bir iltihabi durumun ortaya çıkması. Atak ortaya çıkacağı anda bir takım iltihap maddeleri salınıyor ve o iltihap maddeleri damarlara gidiyor, damarları genişleterek ağrı atağını başlatıyor. İlk ortaya çıkan şey iltihap maddeleri. İşte bu aşının tedavi ettiği yerde burası. Aşı iltihap maddelerinin salınmasını engelliyor. Böylece olayın yayılarak ağrı atağı çıkmasını ortadan kaldırıyor. Daha önceki tedavilerde ise genişleyen damarları tekrardan daraltmaya yönelik tedavi veriyorduk. Bu tedavide ilk etapta durdurmuş oluyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla