2. Uluslararası Epigenetik Kongresi

Tarih: 02 Eyl 2023 -03 Eyl 2023
Lokasyon: Mandarin Oriental Bosphorus - İstanbul
Şehir: İstanbul


Değerli Meslektaşlar, Değerli Bilim Sever Katılımcılar,
Kongre organizasyon komitesi adına, 2-3 Eylül 2023 tarihlerinde İstanbul Mandarin Oriental Bosphorus’ta Nutrigenetik ve Epigenetik Derneği himayesinde gerçekleştirilecek olan “Kompleks Kronik Hastalıklarda Bireye Özgü tedavide hassas tıp  – Genetikten  Epigenetiğe” ana temalı 2. Uluslararası Epigenetik Kongresi bünyesindeki tüm katılımcılara hoş geldiniz diyerek hepinizi aramızda görmekten mutluluk duyarız.

Dünyada  alerji ,  otoimmun hastalıklar kardiyovasküler hastalıklar, hipertansiyon, diyabet, solunum yolu hastalıkları, demans ve kanser gibi bulaşıcı olmayan  kronik hastalıkların sayısı her geçen gün artmakla beraber bu hastalıkların tadavisi için kullanılması günümüzde kaçınılmaz olan, kişiselleştirilmiş tıp hizmetleri yeterli düzeye değildir. Bununla birlikte sağlıklı yaşamın devam ettirilebilmesi ve korunmasında genetiğinize uygun beslenme ve yaşam tarzını içeren kişiselleştirilmiş yaklaşımın önemi artık bilinmektedir. DNA kaderin değil sloganıyla başlayan epigenetik yaklaşımların anlaşılması ile beslenme ve insan genetiği ilişkisi çevresel faktörlerle birleşince, eskiden ailesel yatkınlık diye belirttiğimiz alerjik hastalıklar, kalp hastalıkları, otoimmun hastalıklar, ve kanserin aslında kaderimiz olmadığı görülmüştür ayrıca, genetik yatkınlıkla birlikte  epigenetiğin de  kronik hastalıklarda ortaya çıkmasındaki önemi anlaşılmıştır.

Kronik hastalıkların tedavisinde teşhisin kişiye özel tahmini, hastalıklara yönelik önleyici tıbbi hizmetlerin kişiselleştirilmesi ve bireylerin aktif katılımı olarak tanımlanan 4P tıbbı herkese aynı şekilde uygulama yerine kişiye özel tıp uygulamaları yaklaşımını gündeme getirmektedir. Hassas tıp öngörücü, önleyici, kişiselleştirilmiş ve katılımcı tıbbı kapsar. Geleneksel tek beden herkese uyan ilaç biçiminden daha iyi hasta sonuçları ve   daha fazla maliyet verimliliğini sağlayan   önleyici, kişiselleştirilmiş veriye dayalı   genler çevre ve yaşam tarzındaki bireysel değişkenlikleri göz önünde bulunduran, hastalık tedavisi ve önlenmesi için gelişmekte olan bir yaklaşımdır. Bir halk sağlığı olan kronik hastalıkların tedavi ve önlemede hassas tıbbın önemi her geçen gün artmaktadır.

Kongemizde Kronik hastalıklarda bireye özel tedavide hassas tıbbın uygulamalarının genetik, epigenetik, nutrigenetik, mikrobiota ve farmakogenetik gibi alanda bilimsel araştırma ve geliştirme  amaçlı akademisyenleri, klinisyenleri ve öğrencileri (tıp, eczacılık, moleküler biyoloji/genetik, biyoinformatik, biyoistatistik)  ve bu konuda bilimsel olarak kendini  geliştirmek isteyen  herkesi bir  araya getirmeyi amaçlamaktadır.

Doç. Dr. Gülsen MERAL, MD Pediatri
Nutrigenetik ve Epigenetik Derneği ve Kongre Başkanı

Araç çubuğuna atla