8. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi

Tarih: 09 Kas 2022 -13 Kas 2022
Lokasyon: JW Mariott Otel - Ankara
Şehir: Ankara


Değerli Meslektaşlarımız,
Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği’nin 9-13 Kasım 2022 tarihleri arasında Ankara Mariott Otel’de düzenlenecek olan 8. Tıbbi Rehabilitasyon Kongremize davet etmek istiyoruz.

Türkiye Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzman Hekimleri Derneği yıllardır eğitime, bilime, sağlığa ve üyelerimizin haklarına verdiği değer ile görevini yürütmüş ve bugüne kadar, bir tanesi uluslararası olmak üzere 7 kongre ve 1 sempozyum düzenlemiştir. Dünya Nörorehabilitasyon Federasyonunun (World Federation of Neurorehabilitation, WFNR) Türkiye temsilcisi olan derneğimiz bilindiği gibi 2 yılda bir kongre düzenlemektedir. Bir önceki kongremizi Covid-19 pandemisi nedeniyle on-line yapmak durumunda kalmıştık. Bu yıl daha geniş kapsamlı bir bilimsel program oluşturarak bilgi paylaşımımızı yüz yüze yapmak, konusunda tecrübeli ve değerli meslektaşlarımızla güncel bilgilerin paylaşıldığı konforlu bir tartışma ortamı yaratmak istiyor ve hem bilimsel hem sosyal açıdan zengin ve verimli bir kongre gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Kongremizde bu yıl da nörolojik, ortopedik, pediyatrik, kardiyopulmoner rehabilitasyon gibi ana konuların yanında kas iskelet sistemi hastalıkları, kas spazmı ve spastisite tedavisi, romatizmal hastalıkların tedavi ve rehabilitasyonu ile kas-iskelet sistemi ağrıları, nöropatik ağrı osteoartrit ve osteoporoz gibi konuları bilimsel programımıza dahil ettik. Bunun yanında, rehabilitasyonda yeni teknolojiler, restoratif nöromodülasyon, kas-iskelet sistemi problemlerinde fasiya ve fasiyal bağlantıların rolü, engellilik ve engelliliğin önlenmesi, sağlığı etkileyen çevresel faktörler, mimari’de rehabilitasyonun rolü, yapay zeka-rehabilitasyonda kullanımı, nörobilimde gelişmeler, mikrobiyata- epigenetik, alternatif ve tamamlayıcı tıp ve rehabilitasyona entegrasyonu ile sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşlanma, Covid 19 ile ilgili kas-iskelet problemleri gibi daha az tartışılmış ve ilgi uyandıran konuları da programımıza dahil ederek kongremizin bilimsel içeriğini daha da zenginleştirdik. Genç meslektaşlarımızın bilimsel çalışmalarını bizlerle paylaşmasını bekliyor ve tüm sunumların tam metin olarak kongre kitapçığımızda yer almasını planlıyoruz.

Yüce önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım tarihini de içeren tarihler arasında düzenleyeceğimiz kongremizde Ata’mızı daha fazla anmaya yönelik sosyal programları da birlikte gerçekleştirmeyi ümit ediyoruz. Ankara’ya yeni kazandırılan ve gurur duyduğumuz opera binasında gerçekleşecek sanatsal etkinliklerimizde sizlerle birlikte olmayı planlıyoruz.

Dünyanın, ülkemizin ve branşımızın zor günler yaşadığı bu dönemde bir araya gelmek, bilgi paylaşımında bulunmak, sorunlarımıza çözümler aramak ve dayanışmamızı artırmak adına kongremizde sizlerle birlikte olmayı diliyoruz. Katılımlarınız bizleri güçlendirecek ve onurlandıracaktır.

9-13 Kasım 2022’de Ankara’da birlikte olmak dileğiyle sevgi ve saygılarımızı sunarız.

Prof. Dr. Pınar BORMAN
Prof. Dr. Hakan GENÇ

Araç çubuğuna atla