Kontakt lens alırken ve kullanırken mutlaka bilinmesi gerekenler

Kategori: Göz Sağlığı Print

goz-lens-2Kontakt lens göz sağlığı ve görme konforu açısından bir çok avantajlar sağlıyorlar. Kontakt lenslerin doğru kullanılmaması durumunda önemli sağlık sorunları yaratabildiğini söyleyen Göz Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Faruk Eroğlu, kontakt lens alırken yada kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli konularla ilgili kapsamlı bilgiler verdi.

Lenslerinizi seçerken modayı değil; işlevini dikkate alın

Lens seçimi yaparken arkadaşınızın lensini denemeye kalkmayın. Bunun yerine mutlaka bir uzman hekime başvurun. Gözünüze uygun ve tam oturan lensi belirlemenize hekiminiz yardımcı olacaktır. Ayrıca gözünüzde lens kullanmanıza engel olabilecek bir hastalık yada yapısal bir engel varsa bu durumda hekiminiz tarafından saptanarak göz sağlığınıza zarar vermesi engellenecektir.

Günlük lenslerinizle uyumayın.

Günlük lens kullanıyorsanız uyumadan önce mutlaka çıkarın. Lenslerle uyursanız göz enfeksiyonlarını ve gözünüzde lense bağlı hasar oluşma riskini artırırsınız.

El temizliğinize dikkat edin

Lenslerinize dokunmadan önce mutlaka ellerinizi yıkayın. Yağlı ve ağır kokulu sabunları kullanmaktan kaçının. Lenslerinizi ıslak elle tutmayın. Ellerinizi tüy bırakmayan havlu ile kurulayın. Ellerinize nemlendirici sürecekseniz mutlaka lenslerinizi taktıktan sonra sürün. Krem kalıntıları lensinize ve gözünüze zarar verebilir.

Lensinizi doğru yerleştirin ve doğru çıkarın

Lenslerinizi hep aynı şekilde takıp çıkarın. Böylece karıştırmamış olursunuz. Lensinizi parmağınızın ucuna yerleştirin ve diğer elinizin orta parmağı ile alt göz kapağınızı aşağı çekin ve diğer elinizle üst göz kapağınızı tutun. Lensi gözünüzün irisine doğrudan yerleştirin. Yavaşça göz kapaklarınızı bırakın ve gözlerinizi kırpın, lensiniz yerleşecektir. Lensinizi çıkarmak için alt göz kapağınızı aşağı çekin. Yukarıya veya yan taraflara bakarak başparmak ve işaret parmağınızı kullanarak lensi çekin.

Lens kullanmanın 10 altın kuralı! Havuz, deniz, kum, açık hava riski artırıyor

Lenslerinizin temizliğine dikkat edin

Durulama, dezenfekte ve doğru muhafaza, lenslerinizi sağlıklı bir şekilde kullanmanızı sağlar. Ayrıca göz enfeksiyonların önlenmesi için önemlidir.

Lenslerinizi musluk suyuyla yıkamayın

Lenslerinizi solüsyonu yanınızda değilse musluk suyu ile durulamaya kalkmayın. Musluk suyu ciddi göz enfeksiyonlarına neden olabilecek mikroplar içerebilir. Bu nedenle banyo yaparken de lenslerinizi çıkarmanız daha sağlıklı olacaktır.

Temizleme suyunu sık sık değiştirin

Lenslerinizi temizlemek için kullandığınız lens suyunuzu en geç 3 ayda bir değiştirin.

Lens kullanırken makyaj hijyeninin önemini unutmayın

Alerji yapmayan makyaj malzemeleri kullanın ve bu malzemeleri 3 ayda bir değiştirin. Metalik veya ışıltılı göz farı ve kirpik uzatan ya da su geçirmez maskaralardan kaçının. Bunlar lenslerinizde leke yapabilir ya da tahrişe neden olabilir. Makyajınızı tamamladıktan sonra lenslerinizi takın.

Yüzerken lenslerinizi çıkarın

Çoğu spor ve etkinliği lenslerinizi çıkarmadan yapabilirsiniz; ancak yüzmek istiyorsanız su geçirmez gözlük takın ya da göz enfeksiyonlarından korunmak için lensinizi çıkarın.

Gözlüklerinizle tamamen vedalaşmayın

Kontakt lens kullansanız bile gözünüzün dinlenmeye ihtiyacı olduğunu unutmayın. Mutlaka reçeteli bir gözlük bulundurun. Ayrıca güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş gözlüğü kullanın.

Gözlerinize önem verin

Gençler ve genç yetişkinler bilgisayar, televizyon ve cep telefonları önünde saatler geçirebilme potansiyeline sahip. Bu uzun zamanlar göz kuruluğu ve yorgunluğuna davetiye çıkarır. Gözlerinizi dinlendirmek için 20-20-20 kuralını deneyin. Her 20 dakikada bir, 20 saniye, 20 metre uzakta bir şeye bakmayı deneyin.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla