Köpekler kanseri koklayarak tespit edebiliyor

Kategori: Güncel / Literatür, Onkoloji Print

medical_detection_dogsÖzel eğitimden geçirilen ‘Tıbbi tespit’ köpekleri giderek daha fazla alanda kullanılmaya başlanıyor. Bu köpekler sadece günlük işlerde yardım etmekle kalmıyor, birçok hastanın hayatını da kurtarıyor. Bilimsel pek çok çalışmada gösterildiği gibi bu köpekler alerjinin, kanserin ve hatta şeker koması riskinin kokusunu alabiliyor. Daha önce BMJ’de yayınlanan bilimsel bir çalışmada köpeklerin pek çok enfeksiyonun türünü %99 başarı ile teşhis ettikleri kanıtlanmıştı. Bu köpeklerin koku alma duyuları o kadar gelişkin ki sahibinin nefesinin kokusunu evin başka odalarından, hatta bir futbol sahasının diğer köşesinden bile alabiliyor.

Şeker komasının kokusunu alıyor

kopek-enfeksiyon-teshisBrittle (kararsız) tip şeker hastası olan Claire Moon “Gece uyurken her saat başı kalkıp kan şekerimi ölçüyordum” diyor. Moon, bunu gece uyurken, vücudunun şeker seviyesinin düştüğünü farkedemeyip baş dönmesi gibi uyarıları verememesi ihtimaline karşı yapıyordu. Vücudun yemek yiyip şekerini dengelemesi gerektiğini anlayamayacağı durumlar, Moon’un hayat kalitesini çok düşürüyordu.

Ama bu durum yedi ay önce hayatına giren Magic(Sihir) adlı “tıbbi tespit” köpeğiyle tamamen değişti. Magic sahibinin nefesini koklayarak glikoz seviyesinin düştüğünü anlayabiliyor. Böyle durumlarda sahibini dürterek, yalayarak ya da diyabet test setini getirerek uyarıyor. Moon, testi yapıp kan şekerinin gerçekten düşmüş olduğunu görürse, ihtiyacı olan şekeri almadan önce, köpeğine ödül veriyor.

Eğitilen köpekler, göğüs kanserini erken evrede teşhis edebilir

Moon, “Magic böylece beni uyarmayı ödülle bağlantılandırıyor. Ödül alınca doğru bir şey yaptığını ve bir dahaki sefere de aynısını yapması gerektiğini anlıyor” diyor. Magic, sahibinin şekerinin düştüğünü son yedi ayda yaklaşık 800 kere tespit edebilmiş. Moon “Eğer farketmemiş olsaydım, şeker komasına girip ölebilirdim bile” diyor. Bu tip şeker hastaları, genellikle ilk zamanlarda şekerlerinin çok düşmüş olduğunu gözlerini hastanede açtıktan sonra anlıyor.

Kanseri tespit edebiliyorlar

Şu an İngiltere’de yaklaşık 50 “tıbbi tespit” köpeği var. Bunların çoğu şeker hastalarıyla çalışıyor. Bazı köpekler ise, böbreküstü bezlerin yetersiz hormon salgılamasının neden olduğu Addison hastalığına sahip insanların hayatını kolaylaştırıyor. Bu hastaların hormon seviyesindeki düşüşü, koklayarak tespit edebiliyor. Bazı köpekler ise mesane ve prostat kanseri gibi kanser türlerini, koklayarak tespit edebiliyor.

Köpekler, enfeksiyon teşhisini %99 başarı ile yapabiliyor!

Bu köpeklerin belki de hayatını kurtardığı kişilerden biri de onlarla birlikte çalışan Dr Guest: “Bir gün laboratuvarda çalıştıktan sonra köpeklerin hepsini koşmaları için serbest bıraktım. Ama kanser teşhisi yapabilen Daisy adlı bir köpek dışarı çıkmamakta ısrar etti. Gidip koşmak yerine benim etrafımda dolanıp üstüme atladı. O sırada göğsümde bir acı hissettim, ve doktora gittiğimde derinlere yerleşmiş bir göğüs kanseri türüne yakalandığım ortaya çıktı. Eğer Daisy beni uyarmasaydı, her şey için çok geç olabilirdi”.

medical_detection_dog-kanser
Doktor Guest’in bir sonraki hedefi ise bu köpeklerin pankreas kanserini tespit edebilmesini sağlamak.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla