Türkiye’de kordon kanının %97’si çöpe gidiyor

Kategori: Jinekoloji Print

Kordon kanı ilik naklinin yerini almaya aday

Kök hücre tedavisinin anne karnındaki fetüse de uygulanabileceğini söyleyen Türk Alman Jinekoloji Eğitim ve Araştırma Vakfı (TAJEV) Başkanı Prof. Dr. Cihat Ünlü, “Kordon kanından elde edilen kök hücre ile doku mühendisliği yöntemleri kullanılarak, kas, kemik, kıkırdak dokuları, kalp kapakçığı gibi doku ve organ parçaları üretilebilir hale geldik” dedi. Antalya Belek’de düzenlenen IX. Türk Alman Jinekoloji Kongresi kapsamında yapılan basın toplantısında konuşan Prof. Dr. Ünlü, birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaya başlanılan kök hücrenin, anne karnındaki bebeklere de uygulanabileceğini belirtti.

Yeni doğan bebeklerden kalan göbek bağı ve plasenta içindeki kanın zengin bir kök hücre kaynağı olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ünlü, şu bilgileri verdi: “Kordon kanından elde edilen kök hücreler ile şu an yaklaşık 80 yakın hastalığın tedavi mümkün. Ancak günümüzde ne yazık ki kordon kanının hala %97’si çöpe gitmektedir. Bu nedenle de pek çok hasta tedavi şansını yitiriyor. Kök hücrelerin bulunabilirliğini arttırmak ve tüm topluma ulaştırmak için, kordon kanını toplamak ve çiftleri kordon kanı bankacılığı hakkında yeterli bilgilendirmek için daha çok çaba harcanması gerekiyor. Bu hücrelerin kanser, bağışıklık sistemi ve genetik ile ilgili birçok hastalığın tedavisinde kullanılması mümkündür. Kordon kanlarından elde edilen kök hücreler ile doku mühendisliği yöntemleri kullanılarak ihtiyacı olan kişilere kas, kemik, kıkırdak dokuları, kalp kapakçığı, mesane gibi doku ve organ parçaları üretilebiliniyor.”

Kordon kanı bankacılığı önemli bir işleve sahip olabilir
Kordon kanından kök hücre sağlamanın en kolay yönteminin doğumdan sonra alınacak göbek bağı kanlarının özel veya kamuya ait kordon kanı bankalarında toplanması olduğunu dile getiren Prof. Dr. Ünlü, “Daha sonra ihtiyaç duyan kişiler bu bankalara başvurarak en uygun kanı bulabilmektedir. Daha çok doğumdan sonra saptanan hastalıklarda kullanılan kordon kanı, artık kemik iliği naklinin yerini almaya adaydır. Kordon kanı kolay sağlanabilmektedir, ulusal bankalarının oluşması ile de kolay ulaşılabilir hale gelecektir” dedi.

Gelişim aşamasında müdahale büyük avantaj sağlıyor
Günümüzde anne-babası bir hastalık için taşıyıcı olan ve bu nedenle anne karnında yapılan tetkiklerde hasta olduğu saptanan bebeklerde doğmadan önce kök hücre tedavisi uygulanabildiğini belirten Prof. Dr. Ünlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bazı bağışıklık sistemi bozukluklarının, bebeğin anne karnında iken tedavi edilmesi bu alanda yeni ufuklar açmıştır. Genetik hastalığı olan çocuklara normal genetik yapıya sahip kök hücrelerin verilmesi eksik veya bozuk olan genlerin işlevlerinin bir kısmını sağlayarak hastalığın iyileştirilmesine veya daha hafif şiddette yaşanmasına olanak sağlayabilir. Yine hasta çocuğun daha anne karnında iken alınan kanı, dış dünyada işlenerek bozuk veya eksik olan genlerin yerine yenisinin eklenmesi, kök hücrelerin farklı organ ve doku yapılarına dönüşmesi için uygun komutlar verilerek oluşturulmuş bu kök hücrelerin yine hasta çocuğa daha anne karnında geri verilmesi planlanmaktadır. Bu yöntem ile hem doku uyumu sayesinde kök hücrelerin hasta çocuk tarafından kabulü kolaylaşacak hem de organların daha oluşum aşamasında tedavisi sağlanacaktır.”

Defekte sahip olan fetüsten gebelik devam ederken alınan kök hücreler işlenerek müdahale edilme imkanı bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Ünlü, “Alınan hücrelerle oluşturulacak dokular ve organlar ile çocuk doğduktan hemen sonra yapılacak ameliyatlarla hasta dokuların değiştirilebilmesi mümkün olacaktır. Bu durum hastaların kendilerine uygun organ arama ihtiyacını ortadan kaldırmakta ve erken tedavi ile vücuttaki diğer organlarda oluşacak hasarın önüne geçilebilmektedir” diye konuştu.

jinekoloji_tajevAcilen ulusal kordon kanı bankası kurulmalı
Prof. Dr. Ünlü, kordon kanının çok kıymetli olduğunu hatırlatarak, “TAJEV olarak diyoruz ki, devlete ait bir kordon kanı bankası olsun. Ve hastalığı olanlarda kullanılabilsin. İşte kordon kanı bankacılığında olması gereken nokta budur. Bunun bir ticari araç olarak değil, Ulusal Kordon Kanı Bankası oluşmalı” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla