Koronavirüse kaşı ‘insanlara dezenfektan enjekte edelim’ diyen Trump alay konusu oldu

24 Nisan 2020   |    4 Mayıs 2020    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

ABD Başkanı Donald Trump’ın koronavirüs konusundaki sabuklamaları devam ediyor. Koronavirüse kaşı hastalara dezenfektan enjekte edelim diyen Trump tüm dünyada alay konusu oldu. Trump’ın hastaları UV ışınları ile ısıtma ve dezenfektan enjekte etme önerisine bilim insanları tepki gösterdi. Bu önerilerin ölüme neden olabileceği uyarısı yapan doktorlar ve sağlık uzmanları Trump’a çok sert tepki göstererek, dezenfektanların içilmesi ya da vücuda enjekte edilmesinin ölümcül olabileceği vurguladı. Trump’ın dün basın toplantısında yaptığı açıklamalar uzun süre Twitter’da topik trend oldu ve milyonlarca kişinin alay konusu oldu. 

Koronavirüs nedeniyle 50 binden fazla insanın öldüğü ABD’de Perşembe akşamı düzenlenen basın toplantısında konuşan Trump, koronavirüs ile mücadele için insanlara doğrudan dezenfektan enjekte edilmesinin mümkün olup olmadığının araştırılmasını önerdi. Trump, “Böyle bir şey yapabilmemizin bir yolu var mı, (vücuda) enjekte etmek veya neredeyse temizlik yapmak… Bunu incelemek ilginç olurdu” diye konuştu.

Koronavirüs REHBERİ: Nasıl bulaşır? Belirtileri, korunma yöntemleri ve tedavisi

Uzmanın, direkt güneş ışığına maruz kalan virüsün etkisini kısa sürede yitirdiğini söylemesi üzerine de Trump, tedavide ultraviyole ışınların veya çok güçlü ışınların kullanılabileceğine işaret ederek, bunun araştırabileceğini söyledi. Trump, ‘’Bu ışığı vücuda sokabildiğinizi farz edin ya da dezenfektanların vücuda enjekte dilerek temizlik yapabildiğini. Bunu araştırmak ilginç olabilir” dedi.

En tehlikeli ve aptalca öneri!

Trump’ın sözlerini değerlendiren İngiltere’deki Doğu Anglia Üniversitesi’nden Tıp Profesörü Paul Hunter, “COVID-19’un tedavisi konusunda şu ana kadar yapılmış en tehlikeli ve aptalca öneri! Dezenfektan enjekte etmek ölümle sonuçlanabilir. Çok sorumsuzca çünkü maalesef dünya üzerinde bu saçmalığa inanarak denemek isteyenler olabilir” dedi.

Ultraviyole ışınları havada asılı duran virüsleri öldürüyor. Ancak uzmanlar insan vücudundaki COVID-19 bulaşan hücreleri ultraviyole ışınlarla hedef almanın mümkün olmadığını söylüyor. Londra’daki Kings College’ın Profesörlerinden Penny Ward, “Ne güneş altında kalmak ne de ısıtmak iç organlarda yayılan virüsleri öldürür. Çamaşır suyu içmek öldürür. Vücuda enjekte etmek ise daha hızlı öldürür. Onu da yapmayın!” diyor.

Reading Üniversitesi’nden Parastou Donyai de Trump’ın açıklamaları için “şoke edici ve bilim dışı” değerlendirmesini yaptı. Donyai COVID-19 konusunda endişe taşıyan insanlara doktorlar ve eczacıların tavsiyelerini dinleme çağrısında bulundu.

Plaquenil nedir? Koronavirüs tedavisinde etkili mi? Riskleri nelerdir?

Donyai Trump’ın daha önceki sözlerinin de insanların bilinçsizce ilaç kullanmasına neden olduğa dikkat çekti. Donyai, “Bilimden uzak açıklamalar sonucu umutlanıp, klorokin alarak kendisini zehirleyen insanlar gördük” diye konuştu.

Kaliforniya Üniversitesi’nden Profesör Robert Reich ise tepkisini Twitter üzerinden gösterdi. Profesör Reich, paylaşımında “Trump’ın brifingleri kamu sağlığını tehlikeye atıyor. Lütfen dezenfektan içmeyin” yazdı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla