Geçmeyen yorgunluk hastalık habercisi

Kategori: Sağlıklı Yaşam Print

mustafa-nafizYorgunluğunuzun sebebi sadece işiniz olmayabilir. Çoğu zaman göz ardı edilen aşırı yorgunluk halinin; kalp, akciğer ve tümör gibi birçok hastalığın tanısını geciktirdiğini söyleyen Uz. Dr.  Nafiz Karagözoğlu, yorgunluğun belirti verdiği hastalıklar hakkında bilgi verdi.

Kalp yetmezliği ve tansiyon düşüklüğü yorgunluk yapıyor. Kalp, kan dolaşımını sağlayan bir motor gibidir. Yetersiz çalıştığında organların kan dolaşımı düzensizleşir, azalır ve bozulur. Bu durumda kalp yetmezliği, halsizlik ve yorgunluğa sebep olmaktadır. Bunun dışında; eğer tansiyonunuz düşükse organlar ihtiyaç duyduğu kadar kan ihtiyacını tamamlayamaz. Uykusuzluk, yetersiz su içmek, çeşitli ilaç kullanımları tansiyonunuzu düşürebilir. Ara ara tansiyon ölçümünüzü yaptırın.

Kansızlığı önemsemek gerekiyor
Kadınlar özellikle adet dönemlerinde kanamaları nedeniyle halsizlik ve yorgunluk şikayeti yaşarlar ve bu durumu önemsemezler. Kansızlığın tanı ve tedavisi konulmazsa çok uzun yıllar halsiz ve yorgun bir yaşam sürülebilir. Birçok kan kanserinin en önemli şikayetlerinden bir tanesi yorgunluktur. Kendimizdeki değişiklikleri erken fark etmeliyiz. Erken kontrol ve tanı daha başarılı tedavilere olanak sağlayabilir.

Tiroid kontrolü yaptırmakta fayda var
Troid bütün organların orkestra şefidir. Az çalışırsa tüm vücut az çalışır ve beraberinde yorgunluk yapar. Böbrek üstü bezi hastalıkları, özellikle bedenin salgıladığı hormonlar ve kan tuzları, minerallerindeki değişiklikler nedeniyle kişide yorgunluk yapabilir. Bu nedenle bu hastalıkların erken tanısında yorgunluk şikayetinin dikkatlice değerlendirilerek tetkik edilmesi önemlidir.

Enfeksiyon hastalıkları yorgunluk nedenidir
yorgunluk-sebebi
Karaciğer iltihapları (Hepatit): Hangi sebepten olursa olsun karaciğerin iltihaplanması önemle üzerinde durulması gereken bir durumdur. Birçok görevi olan bu organın zarar görmesi halinde, yorgunluk ilk bulgu olabilir. Beraberindeki diğer şikayetler ve tetkiklerle tanı erken konulursa, tedavi sonuçları daha yüz güldürücü olabilir.
Kalbin iç yüzünün iltihabı (endokardit): Kalbin iç yüzünün iltihaplanması sonucunda dolaşım ve tansiyon etkilenebilir. Bu da yorgunluk  şikayetine neden olabilir.
Kalp Zar İltihapları (perikardit): Kalbimiz bir iki tabakalı bir zarla çevrilidir. Bu iki tabakalı zarın iltihapları sırasında arasına sıvı, iltihap, kan dolabilir. Bu da kanın pompalama yeteneğini azaltabilir. Tansiyon ve dolaşım bozulabilir. Yorgunluk en erken ortaya çıkan şikayetlerdendir.
Verem (tüberküloz): Uzun süreli iltihapların başında verem hastalığı gelir. Akciğer veya akciğer dışı organların vereminde yorgunluk en belirgin, en uzun süre devam eden şikayettir.
Parazit hastalıkları: Özellikle çiğ et ve kirli ellerle yapılan yemekler, sağlıksız kesimler nedeniyle toplumumuzda yaygın bir hastalıkta parazitozlardır. Parazitler bedenimize ait gıda ve kanla beslenirler. Kansızlık, vitamin ve mineral eksiklikleri dahil olmak üzere pek çok mekanizmayla yorgunluk sebebi olan hastalıklardır. Kolay unutulup, önemsenmediği için uzun süreler sessiz bir şekilde bizleri yorabilir.
AIDS: Bağışıklık sisteminin direk etkilendiği bu hastalık birçok nedenle yorgunluk yapar. Tekrarlayan sık enfeksiyonlar ve yorgunluk başlangıçta ilk bulgu olabilir.

Tüm tümörler yorgunluk belirtisi gösteriyor: Her organın tümörü bedende yorgunluk meydana getirebilir. Bedenin düzenli olarak takip edilmesi tüm hastalıkların tespitinde ilk önemli adımdır.

Akciğer hastalıklarında ilk belirti : Akciğerin tüm hastalıklarında yetersiz oksijenlenme veya karbondioksit gazının birikmesi yorgunluğun kaynağıdır. Neredeyse ilk şikayet yorgunluktur. Özellikle geçirilmiş akciğer hastalığı olanlar, sigara içenler, riskli işlerde çalışanlar ortaya çıkan yorgunluk şikayetlerini önemsemelidir.

Metabolik hastalıklara dikkat!
surekli-yorgunlukKalsiyum yüksekliği, potasyum düşüklüğü, böbrek yetmezliği, karaciğer yetersizliği gibi hastalıklar metabolik hastalıklar arasında yer alır. Beden çalışması sırasında kan tuzlarında veya minerallerinde meydana gelen azalmalar, değişiklikler yorgunluğa neden olabilir. Bunları düzenleyen böbrek ve karaciğer hastalıklarında da yorgunluk şikayeti baskın olarak hissedilebilir.

Bunama yorgunluğa yol açıyor: Yorgunluk tarifinin farklı yapıldığı, sık ifade edildiği durumlardan biride bunamadır. Hasta hatırlayabildiği en eski ifadelerle bir şeyler anlatmak isteyebilir.

Depresyon sizi yorar: Depresyon, kaygı, evham, “hastalık hastası” olma… Bu durumların kendisi olumsuz kaygı ve his yarattığından yorgunluk tanımlaması çok sık yapılabilir. Kullanılan ilaçlarda buna neden olabilir. Bazen hasta yakını olarak da bu durumu tespit edip doktorunuza iletebilirsiniz.

Stresten uzak durun: Stres, fazla çalışma, sosyal ilişkilerdeki zorluklar, ailede hasta birinin olması, yetersiz uyku… Bu saydığımız durumlarda sonucunda doğal olarak yorgunluk ortaya çıkabilir. Eksikleri tespit edip tamamlayın. Buna rağmen şikayet geçmez veya uzun sürerse mutlaka değerlendirilmesi gereklidir.

Kullanılan ilaçlara dikkat etmek gerekiyor: Uyku ilaçları, sakinleştiriciler, kan şekerini düşüren ilaçlar, depresyon ilaçları, idrar söktürücüler, tansiyon düşüren ilaçlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar gibi birçok ilaç yorgunluğa yol açabilir. Bu nedenle; hangi sebepten olursa olsun, hangi doktor başlarsa başlasın ilaç sonrası ortaya çıkan veya artan yorgunluk şikayetini tespit etmeniz gerekir. Siz fark ederseniz doktorunuza iletip tedavinin yeniden gözden geçirilmesini sağlayabilirsiniz.

Reflü ve alerjik rinit yorgunluğa yol açıyor: yorgunluk-kronikReflü, çeşitli sebeplerle meydana gelen beslenme düzensizliğinden dolayı yorgunluğa neden olabilir. Bunun dışında alerjik rinit; burun tıkanıklığı gerek sindirim sistemini gerekse solunum sistemini direk etkiler.  Burun tıkanıklığından dolayı ağız solunumu başlayabilir. Yetersiz burun solunumu, yardımcı solunum kaslarını fazla çalıştırır. Gerek akciğerin yetersiz derecedeki oksijenlenme temposu gerekse yardımcı solunum kaslarının fazla çalışması yorgunluk şikayetini bütün güne yayabilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla