Küresel iklim değişikliği bahar alerjilerinin şiddetini ve sıklığını arttırdı

Kategori: Allerji / Astım, Sağlık Gündemi, Solunum / Enfeksiyon Print

hava kirliliği-beyin kanaması riskiBahar alerjilerinin küresel iklim değişikliği nedeniyle artık daha yaygın görüldüğünü ve şiddetinin de eskiye göre daha fazla olduğunu söyleyen Sağlık Enstitüsü Derneği Başkanı ve Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, Astım ve alerjik hastalıkların sıklığı geçtiğimiz on yıl içinde kentsel hava kirliliği nedeniyle artış gösterdi. Küresel iklim değişikliğine bağlı olarak, hava kirliliğinin niteliği değişmekte ve akciğer sağlığını ciddi oranda tehdit etmektedir” dedi.

oksuruk-elif-dagliNormal koşullarda alerjik hastalıkların ana nedenin genetik olduğunu ancak hastalığın artışının çevresel etkilere bağlı olarak değişebileceğini dile getiren Prof. Dr. Elif Dağlı, şu bilgileri verdi: “Aileden kalıtım ile geçen alerji yatkınlığı, olumsuz çevre koşulları ile belirtiler veren hastalığa dönüşmektedir. Son yıllarda hava kalitesi dünyanın bütün kentlerinde önemli bir halk sağlığı olarak karşımıza çıkmaktadır.

İklimde görülen değişiklik ile sıcaklık artışları tüm canlı türlerini etkilemiş, bitkiler ve polen saçılımında değişiklikler olmuştur. Fırtınaların polen ilişkili astım ataklarını arttırdığı saptanmaktadır. Hava kirliliği polenlerin alerji yapma özelliğini arttırmaktadır. Gelişmiş ülkelerin sanayi büyümesi hava kalitesinde önemli bozulmalara yol açmıştır.”

Hava kirliliğinin astım alevlenmelerine, havayolu aşırı duyarlılığına, acil hastane başvurularına, hastane yatışlarına ve ilaç kullanımında artışa neden olduğunu belirten Prof. Dr. Elif Dağlı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bilimsel araştırmalar, hava kirliliğinin ani artışı ile ölüm oranlarının arttığını göstermektedir.

DSÖ: Hava kirliliği nedeniyle dünyada her yıl 7 milyon kişi ölüyor!

Hava kirliliğine iklim değişikliği sonucu oluşan sera gazlarından karbonmonoksit ve ozon katkıda bulunmaktadır. Hava sıcaklığında çok ani iniş ve çıkışlar, fırtınalar, aşırı yağışlar, sel baskınları alerji ve solunum hastalıklarını olumsuz etkilemektedir.”

Prof. Dr. Elif Dağlı, şu önerilerde bulundu: Bu bahar alerjisi olanlar polen ve küf mantarlarının yanısıra hava kirliliği ve iklim değişikliğinin sonuçlarından da etkileneceklerdir. Bahar alerjileri şubat ayı sonrasından yazın ortasına kadar devam edebilir. Burun akıntısı, kaşıntı, göz sulanması, nefes alma güçlüğü belirtiler arasındadır.

Bahar alerjisi nedir? Ne tür risk faktörleri şiddetlenmesine yol açar?

Alerjiden korunmak için öneriler:

  • Alerji tetikleyicilerden uzak durun!
  • Kuru ve rüzgarlı havalarda iç ortamda kalın.
  • Bahçe bakımı, çim biçme, ot yolma gibi işlerden kaçının.
  • Dışarıda giydiğiniz elbiseleri iç ortamda çıkarın, saçınızı ve cildinizi yıkayın.
  • Yıkadığınız çamaşırları dışarıya asmayın, polenler yapışabilir.
  • Polen sayısını öğrenmek için meteorolojiyi izleyin.
  • Polen sayısı yüksekse ilaçlarınızı alın, pencerelerinizi kapayın, dış ortam etkinliklerinizi azaltın.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla