Lamine Diş Kaplama nedir? Nasıl yapılır? Avantajları nelerdir?

29 Eylül 2021   |    25 Mart 2023    |   Kategori: Ağız ve Diş Sağlığı Print

Zamanla veya genetik olarak bazı kişilerde diş problemleri olabilir. Lekeler, aşınma, kırıklar, deformasyonlar gibi; Diş kaplama yöntemi ile daha sağlıklı ve güzel bir diş görünümü sağlanabilir. Diş kaplamalarının amacı, dişin yapısına oldukça benzer ve estetik olarak kişinin güvenle gülümseyebileceği dişlere düzgün bir görünüm kazandırmaktadır.

Lamine Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Lamine diş kaplama işlemine başlamak için, diş hekimi hastanın dişlerinin ayrıntılı görüntülerini alacaktır. Bu uygulama ile kişiye daha doğal ve fit görünüm için imitasyon kaplamalar uygulanabilir. Ancak daha sonraki adımda diş hekimi kaplamaları ağız içi olarak uygulayacaktır. Bu sayede kişi dişlerini de gerçek dünyada herhangi bir değişiklik yapmadan önce estetik sonucu üç boyutlu olarak görebilir. Ek olarak, hastanın tercih ettiği modeller birkaç gün boyunca ağzının içinde kalabilir, böylece hasta bunları deneyebilir.

Daha sonra, dişler ve yüz arasındaki uyum kurulur ve ince ayarlı düzenlemeler yapılabilir. Hasta kısa bir süre içinde, tipik olarak dört ila yedi gün civarında estetik bir görünüme sahip olabilir. Lamine diş kaplamalar normal şartlarda kesinlikle kırılmazken, şunu unutmamak gerekir; kişinin normal dişlerine zarar verebilecek herhangi bir travma da kaplamalara zarar verecektir.

Lamine Diş Kaplama Nedir?

Kompozit veya porselen ile uygulanan diş kaplamaları yöntemi ile ince bir tabakanın diş yüzeyine yapıştırılarak uygulanan hızlı ve estetik bir yöntemdir. Diş kaplamaları dişe benzer bir yapıya sahiptir ve lekelere ve pigmentasyona karşı dayanıklıdır. Özgüveni yenileyen ve kişiye eski görünümünden uzak güzel bir gülümseme veren bir tedavidir.

Lamine diş kaplamalar, ince olması ve herhangi bir metalden kaynaklanmaması nedeniyle ışığın içlerinden geçmesine izin verir. Bu şekilde, tıpkı doğal dişler gibi görünürler ve estetik görünümleri çok başarılıdır. Kişiselleştirilmiş renk düzeltme ve model çalışmaları yapılırsa, tamamen doğal bir görünüm sağlanır.

Lamine diş kaplama kimlere uygulanır?

Sigara, ilaç ve içecekler veya dişlerde yapısal şekil bozuklukları nedeniyle zamanla diş renk değişikliği olan kişiler veya daha önce dolgu veya farklı estetik problemler tedavi etmiş hastalar. Diş kaplamaları tedavi için mükemmel bir yoldur. Bu teknikle, tedavi için uygun boyut ve renkler uygulanarak, genel olarak ağız ve dişlerin şekli dikkate alınır. Başlıklar ile belirtmek gerekirse;

 • Öne bakan dişlerinde kırıklar olan kişiler için,
 • Çeşitli faktörler (sert fırçalama vb.) nedeniyle öne bakan dişleri aşındırmış kişiler için,
 • Diş rengine beğenmeyen insanlar için,
 • Diş kalabalığı olan ancak diş teli denemek istemeyen insanlar için,
 • Öne bakan dişlerinde büyük dolgularla ilişkili renk değişiklikleri olan kişiler için,
 • Dişleri arasında boşluklar olan insanlar için, uygun bir yöntemdir.

Lamine diş kaplama avantajları ve dezavantajları

Dental laminateleri seçmenin avantajları ve dezavantajları vardır. Diş hasarı veya lekelenmesi iç karartıcı sorunlardan olabilir. Dişlerinizi eski haline getirmenin hızlı bir yolu, etkilenen dişlerinizin üzerine diş laminaları yerleştirmektir. Bu ince restorasyonların bakıma ihtiyacı vardır. Diş laminatlarınızın iyi durumda olduğundan emin olmak için de sürekli bakım ve kontrol gerekir. Bu şekilde, avantajları en üst düzeye çıkarabilir ve dezavantajlarından kaçınabilirsiniz.

 • Çay, kahve veya sigara nedeniyle renk değiştirmezler,
 • Mevcut bir diş hazırlığı olmadan uygulanırlar,
 • Normal dişlerden ayırt edilemeyen doğal bir görünüme sahiptirler.
 • Hastaların dilleri kaplamaları öne dönük oldukları için normal olarak algılamaz. Bu nedenle, onlara uyum sağlamak çok kolaydır.
 • Aşınmaya karşı çok dayanıklıdırlar. Dişleri korurlar ve boşluk gelişimini önlerler.

Lamine kaplama çeşitleri nelerdir?

Diş kaplamaları kompozit veya porselenden yapılmıştır. Kompozit diş kaplamaları muayene odasında ilk tedavi sırasında diş hekimi tarafından imal edilir. Renklerin ve estetik görünümün uyumluluğu porselenden daha düşüktür. Ancak; Porselen diş kaplamaları ilk tedavi sırasında ölçülür ve laboratuvarda imal edilir ve daha sonra hastaya uygulanır. Kompozit diş kaplamaları ve Lamine diş fiyatları, Porselen diş hekimliğinden daha ucuzdur.

Diş Kaplamaları Kaç Yıl Kullanılır?

Porselen diş kaplamaları ile tedavi edilen dişler uzun yıllar sorunsuz bir şekilde kullanılabilir. Sert yiyecekleri dişlerle ısırmamak önemlidir, dişlerin ömrünü uzatmak için günlük bakım yapılmalıdır.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla