Lenfoma tedavisinde başarı %40’tan %85’lere kadar yükseldi

Kategori: Kanser Print

lenfomaHalk arasında lenf kanseri olarak bilinen lenfoma, aslında bir lenf düğümü kanseridir. Lenf düğümlerinin büyümesiyle kendini gösterir. Vücutta zararlı uyaran olmadığı sürece tespiti zordur ve büyüdüğü fark edilmez. Lenf düğümleri, vücudumuzda boyun, koltuk altı, kasık ve damarların etrafını saran bir sistemdir. Son yıllarda tıpta yaşanan önemli gelişmeler sayesinde lenfoma tedavisinde önemli gelişmeler sağlandığını söyleyen Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Yenerel, “40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların %40’ı kurtulurken günümüzde artık bu oran, %85’lerin üzerinde’’ dedi.

‘’Bekle – izle taktiği’’
Lenfomanın 30 alt tipe ayrıldığına dikkat çeken ve bazı durumlarda tedaviye ihtiyaç duyulmadan, lenfomanın yıllarca yalnızca takip edildiğini belirten Prof. Dr. Mustafa Yenerel, şu bilgileri veriyor: “Bazı durumlarda ise hastalık hızlı seyreder. 40 yıl önce lenfoma tedavisinde hastaların yüzde 40’ı kurtulurken günümüzde yüzde 85, hatta yüzde 100 oranında bile yüz güldürücü tedavi sonucu alınabiliyor” dedi.

Tarımda kullanılan pestisit içeren ilaçlar Lenfomaya neden oluyor

Lenfoma lenf düğümleri dışında bademcikler, dalak, karaciğer, bağırsaklarda da görülebiliyor. Lenfoma düşük, orta ve hızlı seyredebiliyor ve hastalık hızına göre sınıflandırılıyor. Hızlı seyreden lenfomalar, lenf büyümesi dışında, terleme, zayıflama, ateş ve halsizlik gibi bulgular ile ortaya çıkıyor. Düşük seyirli lenfomada, lenf düğümlerinin organa baskısı olmadığı sürece senelerce, ‘’Bekle izle taktiği’’ ile ilaç vermeden yakından takip edilebiliyor.

Lenfoma tedavisi yüz güldürüyor

Sebebi kesin olarak belli olmasa da lenfoma, tarım ve böcek ilaçlarıyla temas sonucu, radyasyon ve çevre şartlarının da etkili olduğu, ayrıca AIDS ile de direkt eğilim yaratan bir hastalık. Ancak lenfoma tedavisi günümüzde son derece yüz güldürücü bir şekilde sonuçlanabiliyor. Erken tanı ve kişiye uygun tedavi yöntemleri sayesinden, lenfoma artık korkulacak bir hastalık değil. Hedefe yönelik akıllı ilaç tedavileri sayesinde de iyileşme şansı giderek artıyor.

Lenfoma (lenf kanseri) nedir? Nedenleri, belirtileri ve tedavisi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla