LSIL nedir, Smear sonucu LSIL çıkanlarda tedavi

Yazan Dr. Dilek Arslan
Kategori: Kadın Hastalıkları Print

LSIL nedir,tedavisiLSIL tedavisi hakkındaki bu yazımda son çalışmalara dayanan güncel önerileri bulabilirsiniz. Smear sonucu LSIL çıkan ve HPV testi yapılmamış veya HPV testi pozitif olan kadınlara kolposkopi tedavisi önerilir. HPV negatif LSIL durumunda 1 yıl sonra HPV ve smear testi tekrarı önerilir fakat kolposkopi de kabul edilebilir bir seçenektir. Eğer bir yıl sonra testlerin tekrarı seçeneği seçilir ve

  • smear en az ASCUS veya HPV pozitif çıkarsa (yani smear ve HPV testinin her ikisinin de normal olmadığı durumlarda) kolposkopi önerilir.
  • smear normal ve HPV negatif ise 3 yıl sonra smear ve HPV testlerinin tekrarı önerilir. Bu sırada da tüm testler normal çıkarsa rutin taramaya dönülmesi önerilir.

21-24 Yaşlarında LSIL tedavisi

Smear sonucu LSIL çıkan 21-24 yaşlarındaki kadınlarda 12 aylık aralarla smear testi yapılması önerilir. Kolposkopi önerilmez.

12′nci ay kontrolünde ASC-H veya en az HSIL çıkan kadınlarda kolposkopi önerilir. 24′ncü ay kontrolünde en az ASCUS çıkan kadınlara kolposkopi önerilir. Smear testleri arka arkaya iki kez normal çıkanlarda rutin taramaya geri dönülmesi önerilir.

Hamilelikte LSIL tedavisi

Hamilelikte LSIL çıkan kadınlarda kolposkopi tercih edilir. 21-24 yaşındaki hamilelerde yukarıda hamile olmayan 21-24 yaştaki öneriler geçerlidir.

Hamilelikte kolposkopiyi doğumdan 6 hafta sonrasına ertelemek kabul edilebilir bir seçenektir. Hamilelikte smear, parça veya ilk kolposkopide en az CIN2 veya şüphesi bulunmadıkça doğum sonrası takip önerilir. Bu kadınlara hamilelikte ek kolposkopi veya smear testi yapılması kabul edilemez.

Menopozda LSIL tedavisi

Menopozda smear sonucu LSIL çıkan ve HPV testi sonucu olmayan kadınlarda kabul edilebilir seçenekler şunlardır:

  • HPV testi yapılması
  • 6 ve 12 ay sonra smear testinin tekrarlanması
  • Kolposkopi

HPV testi negatif çıkarsa veya kolposkopide CIN saptanmazsa 12 ay içinde smear testinin tekrarlanması önerilir. Eğer HPV testi pozitif çıkarsa veya smear tekrarı en az ASCUS çıkarsa kolposkopi önerilir. Ardışık smear tekrarları normal çıktığı durumda rutin taramaya geri dönülmesi önerilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla