Smear testi sonucu ASCUS çıkan hastalarda tedavi

Yazan Dr. Dilek Arslan
4 Nisan 2015   |    4 Eylül 2019    |   Kategori: Kadın Hastalıkları Print

ASCUS nedir-tedavisiASCUS tedavisi : Smear testi sonucu ASCUS çıkan hastalarda yaklaşım konusunda son yapılmış çalışmalar ışığında güncellenen önerileri aşağıda bulabilirsiniz. Öncelikle Smear sonucu ASCUS çıkan kadınlarda HPV testi yapılması önerilir.

  • HPV testi negatif çıkarsa 3 yılda bir HPV ve smear testinin tekrarlanması önerilir.
  • HPV testi pozitif çıkarsa kolposkopi önerilir.

Smear sonucu ASCUS çıkan kadınlarda HPV testi yaptırma olanağı yoksa 1 yıl sonra smear tekrarı yapılması kabul edilebilir bir seçenektir. Eğer bunun sonucu da ASCUS veya daha kötü çıkarsa kolposkopi önerilir; eğer sonuç normal gelirse 3 yıllık aralarla smear testi yapılması uygulamasına geri dönülür.

Aşırı bir tedavi olması ihtimali nedeniyle, kolposkopide en az CIN 2 çıkmadıkça ASCUS vakalarına LEEP yapılması kabul edilemez bir işlemdir.

Yaşı 21-24 olan kadınlarda ASCUS tedavisi

– İlk Yönetim

Smear sonucu ASCUS çıkan 21-24 yaşlarındaki kadınlarda 12 aylık aralıklarla tek başına smear testi yapılması tercih edilen yöntemdir. Ancak HPV testi yapılması da kabul edilebilir bir yöntemdir.

  • Eğer HPV testi pozitif bulunursa 12 ay içinde smear tekrarı önerilir. Hemen kolposkopi yapılması veya HPV testinin tekrarlanması önerilmez.
  • Eğer HPV testi negatif çıkarsa tek başına smear testi ile taramaya devam etmek üzere üç yıl içinde kontrol önerilir.

– Takip

Smear sonucu ASCUS çıkan 21-24 yaşlarındaki kadınlarda takip için 12 aylık aralıklarla smear testi yapılması önerilir. Kolposkopi önerilmez. 12′nci aydaki kontrolde ASC-H veya en az HSIL çıkanlara kolposkopi önerilir. 24′ncü ay kontrolünde ASCUS veya daha kötü sonuç çıkanlara kolposkopi önerilir.

Arka arkaya 2 normal smear sonucu olan hastalarda rutin taramaya geri dönülmesi önerilir.

65 Yaş ve üzerindeki kadınlarda ASCUS tedavisi

Smear sonucu ASCUS çıkan menopozdaki kadınlar, 65 yaş ve üzeri kadınların taramadan çıkarılmaları hariç, genel popülasyondaki kadınlar gibi yönetilir. Bu kadınlarda HPV negatif ASCUS sonuçları anormal olarak kabul edilmelidir. Bir yıl içinde smear tekrarı yapılması şeklinde ek bir gözetim önerilir; beraberinde HPV testi yapılması önerilir fakat tek başına smear testi de kabul edilebilir.

Hamilelikte ASCUS tedavisi

Smear sonucu ASCUS çıkan hamilelerde ne yapılacağı bir istisna hariç hamile olmayan kadınlarla aynıdır. Bu istisna kolposkopinin doğumdan 6 hafta sonrasına ertelenmesinin kabul edilebilir bir seçenek olmasıdır.

Menopozda ASCUS tedavisi

Smear sonucu ASCUS çıkan menopozdaki kadınlar genel popülasyondaki kadınlar gibi yönetilir.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla