Mecburi hizmette yeni düzenleme!

Yazan Uzm. Dr. Erdinç Nayır
22 Ekim 2013   |    11 Mart 2023    |   Kategori: Üye Yazıları Print

erdinc-nayirMecburi hizmet denilince hemen hekimlerin aklına ne geliyor tahmin ediyorum. Tıp Fakültesi’ni bitirdiğimizde, doktor veya uzman doktor olduğumuzda diplomamızı alamadığımız hayatımızın en önemli dönemi:  ‘Devlet Hizmet Yükümlülüğü’ Senelerdir mecburi hizmette adaletsiz durumlar olduğunu benim gibi birçok hekim dile getiriyor. Dağılan ailelerden tutun,  üçüncü kez doğuda mecburi hizmet yapan yan dal uzman hekimlerine kadar birçok sorun, birçok olumsuz etkilenmiş hayatlar mecburi hizmet nedeniyle oluşmaktadır.

8 Ekim 2012’de ‘Türkiye’de Akademisyenlik Cezalandırılıyor’ başlığını atarak bir köşe yazısı yazmıştım ve birçok hekim bu yazıma destek vermişti. Demiştim ki; Pratisyen hekim oldun mecburi hizmet, uzman hekim oldun mecburi hizmet, spesifik bir dalda ilerlemek istedin yan dal yaptın yine mecburi hizmet. Bu kadar yoldan sonrada akademisyenlik?

Bir kez mecburi hizmet yapmış, devlet hizmet yükümlülüğünü yerine getirmiş bir hekimin ikinci hatta üçüncü kez ailesinden, kurduğu düzenden koparılarak tekrar mecburi hizmete gönderilmemesi gerektiğini dile getirmiştim ve destek almıştım.

doctor-hekimGeçen gün sayın sağlık bakanımız, Milliyet’e açıklamalarda bulundu. Bu açıklamalardan biri de mecburi hizmet ile alakalıydı. Açıklaması şöyle: ‘Zorunlu hizmet ile ilgili çalışmaları yapıyoruz. Bir kolaylıktan ziyade bir adalet sistemi üzerinde duruyoruz. Gerek pratisyen gerek uzman gerekse yan dalda her kademede mecburu hizmete tabi oluyor. Biz hangi kademede olursa olsun Güneydoğu’ya ya da belirli il ve ilçelerimize gitmiş olan bir daha o bölgenin kurasına girmesin, niye bir defa gitmiş oraya. İki defa gitmemiş olacak. Böyle bir düzenleme üzerinde çalışıyoruz.’

Bu çalışmaların olduğunu duymak bir hekim olarak meslektaşlarım ve mesleğim adına beni çok mutlu etti. Umarım en kısa zamanda bu düzenleme hayata geçer ve adaletsizlik ortadan kalkar. Şu da unutulmamalıdır ki, adaletsiz olduğu düşünülen sistemde mecburi hizmetini tamamlamış birçok hekim var, onlara da avantaj sağlayacak bir uygulama devreye girmelidir. Ayrıca mecburi hizmet bitene kadar diplomamıza el konulması biz hekimleri çok üzmektedir. Üniversiteyi bitiriyorsun ama eline diploma verilmiyor!

Bu adaletsiz sistemi iyileştirmek için çalışmalar yapan sayın bakanımıza teşekkür ederim. Açıklamasında üzüldüğüm bir nokta oldu. Bunu da söylemeden yazımı bitirmek istemiyorum. Sayın bakan, tam gün yasası için şöyle bir ifade kullandı: ‘Tam Gün’le hocaların yüzde 70’i geri gelecek’

Ben şunu öğrenmek istiyorum. Hocaların üniversiteye dönmeleri mi önemli, yoksa hekimlerin huzurlu ve mutlu olması mı?

Sevgi ve saygılarımla

Uzm. Dr. Erdinç Nayır
Twitter: https://twitter.com/Dr_Erdinc
Facebook: https://www.facebook.com/UzmDrErdincNayir

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla