Meme kanserinde nüksü geçiktiren 3 yeni terapi…

Kategori: Kanser, Onkoloji Print

Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu’nda tedavi süreciyle ilgili önemli çalışmalar sunuldu. Sempozyumda sunulan yeni çalışmaları değerlendiren Acıbadem Üniversitesi Tıbbi Onkoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Gül Başaran, meme kanserinde gündeme gelen 3 yeni yöntemin hastalık nüksünü önemli oranda geciktirdiğini belirtti.

Bu yeni yöntemler arasında anti-hormon tedavisi, zolendronik asid tedavisi ve her-2 pozitif tümörlü hastalar için kullanıma giren yeni bir terapinin dikkat çektiğini belirten Prof. Dr. Başaran, yakın gelecekte meme kanserinde uygulanması beklenen tedavilerle ilgili şu bilgileri verdi: ‘Meme kanseri gelişmiş ülkelerde kadınlarda en sık görülen kanser olarak karşımıza çıkıyor. Amerika’da her 8 kadından, ülkemizde de her 12 kadından biri hayatının herhangi bir döneminde meme kanserine yakalanıyor. Aralık’ta ABD- San Antonio’da düzenlenen Meme Kanseri Sempozyumu’nda, tedavide umut veren yeni çalışmalar dikkat çekti.”

Osteoporoz ilaçları meme kanserine bağlı nüksü azaltıyor

Osteoporoz tedavisinde kullanılan bir ilaç grubunun erken evre meme kanserinde etkili sonuçlar verdiğini söyleyen Prof. Dr. Başaran, “Kanseri olmayan osteoporozlu hastaların tedavisinde ve kemik metastazı olan kanser hastalarında, yeni kemik metastazlarını önlemek amacıyla verilen bir ilaç grubu, erken evre meme kanseri hastalarında nüksü ve meme kanserine bağlı ölümleri önlüyor. Yedi yıllık takip sonuçları sunulan araştırmaya göre; menopoza girmemiş, hormon reseptörleri pozitif, yumurtalık fonksiyonları anti-hormon ilaçlarla baskılanarak menopoza sokulan erken evre meme kanseri hastalarında etken maddesi zolendronik asid olan ilacın tedaviye eklenmesi hem hastalığın nüksünü hem de hastalığa bağlı ölümü geciktiriyor. Bu yeni anlayış erken evre meme kanseri hastalarının tedavisinde pek çok onkolog tarafından artık kabul görüyor” dedi.

25 soruda tüm detaylarıyla meme kanseri: Merak edilen sorulara yanıtlar

Meme kanseri nüksünde 7 ay varan gecikme!

İleri evre meme kanseri hastalarında uygulanan anti-hormon tedavisine başka bir terapinin hastalık nüksünü 7 ay geciktirdiğini belirten Prof. Dr. Başaran, şu bilgileri verdi: “Anti-hormon tedavilerinin temel özelliği kemoterapi gibi yan etkilerinin olmaması ve ağızdan alınabilmesi. Bu nedenle hastaların yaşam kalitelerini kemoterapi gibi olumsuz yönde etkilemiyor. Anti hormon tedavi yöntemi, ileri evre meme kanserli hastalarda uygulanması sonrasında hastalık, genellikle 8-11 ay içinde tekrar geri gelebiliyor.

Meme kanseri tedavi kılavuzu: En başarılı tedavi yöntemi hangisi

İşte yeni araştırma bu hastalara da umut veriyor. Araştırmaya göre; ileri evre meme kanseri hastalarının anti-hormon tedavilerine everolimus etken maddeli ilaç eklendiğinde hastalığın nüksü, 7 ay kadar geciktirilebiliyor. Böylelikle anti-hormon tedavilere karşı gelişen direncin kırılıyor ve ileri evre hastalara daha uzun süre kemoterapisiz bir seçenek sunuluyor. Everolimus etken maddeli ilaç günümüzde böbrek kanseri tedavisinde kullanılıyor. Meme kanseri hastalarındaki umut verici sonuçlarının uzun dönemli takipte de devam etmesi durumunda bu hastalar için kullanılması gündeme gelecektir.”

Meme kanseri riski için test yaptırmak gerekli mi?

Her-2 pozitif tümörlü hastalar için yeni terapi!

Tümörlerinde ‘Her-2/neu’ proteini fazla miktarda saptanan ileri evre meme kanseri hastalarında hastalığın nüks etmesinin 6 ay kadar geciktirilebildiğini dile getiren Prof. Dr. Başaran, “Her-2 proteini tüm meme kanseri hasta tümörlerinin yaklaşık %25’inde fazla miktarda bulunabilen bir protein. Bu proteinin fazlalığı saptanan ileri evre ve erken evre meme kanserli hastalarda, yaşam süresini uzatan 2 önemli ilaç kullanılıyor. Her iki ilaç da yan etkileri az, sadece tümöre yönelik etkileri olan ‘akıllı ilaçlar’ grubuna dahil ve kemoterapi ile birlikte verildiklerinde tümörü küçültme etkileri daha da artıyor.

Yeni araştırma ileri evre, tümörlerinde ‘Her-2’ proteinini fazlaca bulunan hasta grubunu yakından ilgilendiriyor. Bu hastaların tedavisinde kemoterapi ve trastuzumab etken maddeli ilaç,  Pertuzumab etken maddeli yeni ilaç ile birlikte verildiğinde nüks süresinin 6 ay kadar geciktiği görülüyor.  Pertuzumab etken maddeli yeni ilacın, bu hastalar için yeni ve önemli bir tedavi seçeneği olarak yakın gelecekte uygulanacağı öngörülüyor” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla