Mesane kanserinin oluşumunda en önemli risk faktörü sigara içmek

Kategori: Kanser Print

Mesane kanseri nedirDünyanın en büyük sağlık sorunlarından biri olan kanser ve türleri hakkında her geçen gün yeni bilgiler öğrenmeye devam ediyoruz. Mayıs ayı, tüm dünyada Mesane Kanseri Farkındalık ayı. Her yıl dünyada 16 bin kişi mesane kanseri nedeniyle hayatını kaybediyor. Peki, mesane kanseri hakkında ne biliyoruz? Roche, mesane kanseri konusunda farkındalık yaratarak, herkesi sağlığını korumaya, önlem almaya ve yaşam kalitesini yükseltmeye davet ediyor.

Mesane kanseri’nin sık görülen 3 türü var

Mesane kanserlerinin çoğu mesanenin iç yüzeyindeki epitel tabakasından başlar ve tümör büyüdükçe mesane duvarlarındaki kaslara yayılır. Kasa invaze olmayan (yüzeyel) mesane kanserlerinin diğer mesane kanserlerine göre oranı % 75, kasa invaze olan mesane kanserlerinin oranı % 20, metastatik mesane kanserlerinin oranı ise % 5 olarak belirtebiliriz.

Mesane Kanseri nedir? Neden olur? Belirtileri ve tedavisi

Mesane kanserinin oluşumunda en önemli risk faktörü sigara içmek

Sigara içenlerin mesane kanserine yakalanma riski içmeyenlere kıyasla 4 kat daha  yüksek. Belirtileri ise idrarda kan, sık idrara çıkmak, tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu, karın ve sırt ağrısı olarak sıralanabilir.

Erkeklerde en sık görülen 7. kanser

Erkeklerin mesane kanserine yakalanma riski kadınlara kıyasla 3-4 kat daha yüksek. Mesane kanseri, erkeklerde kanserle ilişkili ölümlerde 9.sırada. Tanı sırasında görülen ortalama yaş ise 73.

Mesane kanserinin tedavisinde cerrahi tedavi yöntemleri yaygın

Mesane kanseri vakalarının % 90’ından fazlasında cerrahi yöntem ya tek başına ya da başka tedavi yöntemleriyle bir arada kullanılıyor2.Daha ileri safhadaki kanserlerde sistektomi yöntemi ile  mesanenin tamamen alınması da gerekebiliyor .

Tüm kanserlerin yarısından fazlası önlenebilir

Araştırmacılara göre tüm kanser türlerinin yarısından fazlası ve kansere bağlı tüm ölümlerin neredeyse yarısı önlenebilir. Bu da yılda 2,4 milyon ila 3,7 milyon ölümün önlenebileceği anlamına geliyor. Düşük ve orta gelirli ülkelerdeki kanser ölümlerinin ise %80’inin önlenebileceği düşünülüyor.

Verem aşısı mesane kanserinin tekrarlama riskini azaltılıyor

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla