MR taramaları prostat kanseri teşhisinde kan tahlilinden daha başarılı

24 Ağustos 2023   |    1 Kasım 2023    |   Kategori: Kanser, Onkoloji Print

Yeni yayımlanan bir araştırmaya göre, MR taraması, erkeklerde prostat kanserinin tespiti için diğer yöntemlerden ve kan tahlilinden çok daha başarılı sonuçlar veriyor. University College London tarafından yapılan çalışmada MR taramalarının, Prostat Spesifik Antijen (PSA) olarak adlandırılan yüksek seviyelerdeki protein tespit etmeye yarayan kan tahlillerine göre çok daha doğru sonuçlar verdiği kanıtlandı. Çalışmada MR taramalarının, PSA testiyle yakalanamayan ciddi kanserleri de tespit edebildiği gösterildi.

BMJ Oncology’de yayımlanan çalışma için University College Hastanesi’nde (UCLH) gerçekleştirilen tarama çalışmalarında MR taraması ve PSA sonuçları karşılaştırıldı ve çalışmaya 50 ile 75 yaş arası erkekler dahil edildi. Her iki testi de yaptıran 303 kişiden 48’inin MR sonuçlarında kanseri gösteren pozitif bulgular elde edildi. Bunlardan 25’ine, biyopsi de dahil olmak üzere daha fazla test sonrasında önemli kanser teşhisi konuldu.

PSA testi nedir, neden yapılır? PSA değerleri ne olmalı?

MR ile kanseri tespit edilen erkeklerin yarısından fazlasının PSA testi sonuçları 3 ng/ml’nin (nanogram/mililitre) altında, düşük sonuçlara sahipti – ki bu normal olarak kabul edilir ve bu nedenle yanlış bir biçimde hastalık olmadığına dair bir sonuç çıkarılabilir. UCL’deki araştırmanın baş sorumlusu üroloji uzmanı Prof. Dr. Caroline Moore, çalışma ile ilgili olarak “Sonuçlarımız, MR’ın olası ciddi kanser vakalarını daha güvenilir bir şekilde erkenden tespit etme yöntemi sunabileceğine dair erken bir işaret sunuyor” dedi.

PSA testleri, prostat kanserleri tespiti için yararlı ancak güvenilmez kabul ediliyor. Kanseri gösterebilecek yüksek seviyeler, son zamanlardaki bir enfeksiyon veya yoğun egzersiz ve cinsellik nedeniyle de ortaya çıkabiliyor. Bu, kansere ilişkin yanlış tanı konmasına neden olabileceği gibi düşük bir PSA sonucunun da kanser teşhisinde başarısız olabileceği anlamına gelebilir.

Araştırmayı yapan uzmanlar, prostat MR’ının taramalarda kullanılabileceğine dair sonuçlar elde ettiklerini söylüyor. Ancak bunun tam olarak sağlanabilmesi için daha büyük çalışmalara ihtiyaç duyduklarını belirtiyor.

Taramaya gidene araba tamirinde indirim

Siyah erkekler, prostat kanserine yönelik daha yüksek risk taşımalarına rağmen, beyaz erkeklere göre testlere beş kat daha az katılım gösterdi. Çalışmada yer alan bir diğer araştırmacı, King’s College London’dan Saran Green, siyah erkeklerin dörtte birinin prostat kanseri olma ihtimallerini belirtirken, bu oranın diğer etnik gruplardan erkeklerin iki katını oluşturduğunu söyledi. Green, bu nedenle ulusal bir tarama programına siyah erkeklerin dahil edilmesine yönelik teşviklerin önemli olduğunu belirtti.

Prostat kanseri neden olur? Belirtileri ve tedavi yöntemleri

Çalışmanın baş yazarı Profesör Mark Emberton, tarama programının önümüzdeki on yıl içinde uygulamaya konulabileceğini belirtti: “İngiltere’deki prostat kanseri ölüm oranı, ABD veya İspanya gibi ülkelere göre iki kat daha yüksek. Çünkü test seviyelerimiz çok daha düşük. Prostat kanserinin erken teşhisi için ulusal bir tarama programının İngiltere’nin prostat kanseri ölüm oranını önemli ölçüde azaltacağına inanıyorum.”Kaynak:BBC

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla