Wellcare
Wellcare

İnanılmaz ama gerçek! Tıp Fakültesine alınacak hocada ‘doktor olmama’ şartı

  |   Kategori: Hukuk / Mevzuat, Sağlık Gündemi, Üye Yazıları

Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı için açılan yardımcı doçentlik kadrosuna alınacak kişilerin özelliklerinin belirlendiği ilanda skandal bir koşul yer aldı. Buna göre adı geçen üniversitenin ilgili kadrosuna sadece Fen-Edebiyat Fakültesi mezunları müracaat edebilecek. Özetle tıp fakültesine alınacak hoca için bilhassa “doktor olmaması” şartı getirildi.

Bugün yılın son çalışma günü. İşim gereği her sabah gazeteleri mutlaka ilanlarına kadar tarıyorum. Tesadüf olmayacağını düşündüğüm bir şekilde, bugünün gazetelerinde, çok sayıda akademik ilan yayımlandı. Elbette ilanların neredeyse tamamında belli bir kişi tarif ediliyordu. Artık herkesin bildiği bu durumu bir kez daha yazmanın yararsızlığı açıktı. Ancak bu ilanlardan bir tanesi oldukça dikkat çekiciydi ve üzerinde durmaya değerdi.

Prof. Aziz Sancar, Düzce Üniversitesi’nin iş ilanına başvursa kabul edilmeyecek

Bahse konu ilan Alaaddin Keykubat Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı için açılan yardımcı doçentlik kadrosuna ilişkindi. Üniversite bu bölüme bir yardımcı doçent almak istiyordu. Ne var ki ilanda bir de “küçük bir önkoşul” getirilmişti. Buna göre adı geçen kadroya atanabilmek için, “Fen-Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü mezunu olmak, Tıbbi Farmakoloji ABD’nda doktora yapmış olmak, Kök Hücre Uygulamaları ve Hücre Kültürü konularında çalışmaları olmak” şartı aranıyordu. Yani tıp fakültesine hoca olabilmek için öncelikle “doktor olmamanız” gerekiyordu.

Bu konuda daha önce çok yazılıp çizildi. Bu nedenle sözü daha fazla uzatmak istemiyorum. Takdiri siz okuyuculara bırakıyorum.

click-iconİletişim için: bilgi@erkingocmen.av.tr

. Av. Erkin Göçmen’i Twitter’da takip etmek için tıklayın >

. Av. Erkin Göçmen’i Facebook’ta takip etmek için tıklayın >

Abant İzzet Baysal Üniversitesi, adrese teslim kadro yanlışından dönmelidir

İlgili Aramalar: geleneksel tıp akademisine katilma şartlari, gercek tip tup bebek


Bir Yorum Yazın

Dr. Erkin Göçmen’in profil fotoğrafı

Dr. Erkin Göçmen

Tıp Doktoru ve Hukukçu

İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini 1993'te tamamlayan Dr. Göçmen, Sağlık Bakanlığı'na bağlı çeşitli kurumlarda görev yaptı. Aynı dönemde Türkiye ve Ortadoğu Kamu Yönetimi Enstitüsü'nde kamu yönetimi alanında yüksek lisans eğitimi aldı. Bu süreçte 9 Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde başladığı hukuk eğitimini 2004 yılında tamamladı. 2006'dan bu yana Ankara Barosu'nda serbest avukatlık yapmakta olan Dr. Göçmen aynı zamanda Ahmet Yesevi Üniversitesi'nde yüksek lisans düzeyinde sağlık hukuku dersleri vermektedir. Kendisinin sağlık, tıp, akademi ve bilim hukuku alanında çok sayıda makalesi bulunmaktadır. İletişim: https://www.facebook.com/erkin.gocmen
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Araç çubuğuna atla