Nobel İlaç, ‘Çoklu Kanal Ekibi’ ile pazarlama ve iletişim faaliyetlerine yepyeni bir bakış açısı kazandırdı

5 Nisan 2022   |    15 Nisan 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

İş Modelini Tek Kanallı Pazarlamadan “Çok Kanallı” pazarlamaya doğru çeviren Nobel İlaç, ‘Çoklu Kanal Ekibi’ ile pazarlama ve iletişim faaliyetlerine yepyeni bir bakış açısı kazandırdı. Nobel İlaç Çoklu Kanal Ekip Yöneticisi Uzm. Dr. Bahar Turunç, konu ile ilgili soruları yanıtladı.

1. Çoklu Kanal Ekibi nasıl kuruldu?

Son yıllarda gerek sağlık, gerekse ilaç sektöründeki paydaşlarımızla dijital kanallarla iletişim ve etkileşim; destekleyici bir araç olmanın ötesine geçerek, vazgeçilmez bir ihtiyaç haline geldi. Özellikle de pandemiden ötürü, sağlık profesyonellerine hizmetlerimizi yüz yüze sunma imkanı bulamadığımız günümüz şartlarında dijital dönüşüm ve dijitalleşme ihtiyacı daha da arttı. COVID-19 pandemisi ile birlikte, Nobel İlaç olarak; bu sürece hızla adapte olabilmek ve mevcut iş yapış modellerimizi de bu dönüşüme uyumlandırabilmek adına, geçtiğimiz yıl Haziran ayında yeni bir yapılanmaya giderek, iş modelimizi tek kanallı pazarlamadan, çok kanallı pazarlamaya doğru çevirmek hedefi ile organizasyonumuzda Çoklu Kanal Ekibi’ni kurduk.

Nobel İlaç Çoklu Kanal Ekibi olarak, sağlık profesyonelleri için inşa ettiğimiz dijital portalımız Nobelyum başta olmak üzere, tüm Nobel dijital varlıklarının yönetiminden, aynı zamanda yüzyüze ve dijital kanallarla çoklu kanal pazarlama, tanıtım ve iletişim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesinden sorumluyuz. Bir başka deyişle, dijital dönüşüm yolculuğumuz artık Çoklu Kanal ekibinin takibinde devam ediyor. Çoklu kanal pazarlama ve tanıtım faaliyetlerinden sorumlu ekibimizin yanısıra fiziki, online ve hibrit olarak gerçekleşen tüm toplantı ve kongre süreçlerimizin takibinden sorumlu olan ekibimiz ve tanıtım malzemelerimizin yaratılmasından sorumlu grafik tasarım ekibimiz de Haziran ayından beri bu yapıya bağlı olarak çalışmalarını sürdürüyor.

Hedefimiz, paydaş odaklı yaklaşımla, sağlık profesyonellerimize birden fazla kanalla ulaşmak, böylece ihtiyaçlarına hızlı ve etkin dönüş sağlayarak, onlarla etkileşim kanallarımızı çoğaltarak frekansımızı artırabilmek. Bu sayede, iletişim ve etkileşim kalitemizi hem nitelik, hem de nicelik bakımından daha da güçlendirmek.

2. Çoklu Kanal Ekibi tarafından hayata geçirilen Nobelyum dijital platformu nasıl geliştirildi?

Nobel İlaç olarak, 2021 yılı Eylül ayında sağlık profesyonellerinin hizmetine sunduğumuz Nobelyum, çok paydaşlı, çok kanallı, dev bir proje olarak doğdu. Elbette kolay bir süreç olmadı, ama kesinlikle çok heyecan verici bir yolculuktu. Bu yolculukta pek çok yeniliği öğrenerek deneyimledik. Yolculuğumuz hala devam ediyor. Zengin site mimarisi ve içerikleri ile sağlık profesyonellerine kesintisiz, sürdürülebilir bir tıbbi ve bilimsel hizmet deneyimi yaşatmayı hedeflediğimiz canlı yayın altyapısı başta olmak üzere, her bir alanını yenilikçi dijital ve teknolojik trendlere uygun olarak adım adım inşa ettiğimiz Nobelyum, 360 derece güncel içerik sunan bir dijital portal olarak şu anda kullanıcılarına hizmet veriyor. Yakın zamanda, platform içerisinde kullanıcılarımıza farklı deneyimler yaşatmak adına güncel hikayeler alanımızı da aktifleştirdik. Bir sonraki hedefimiz portalımız içerisinde podcast alanımızı da açmak. Nobelyum, çoklu kanal yapısı altında her geçen gün hızla, daha da büyümeye ve gelişmeye devam edecek.

3. Nobelyum’un site özellikleri ve içeriğinden biraz bahseder misiniz?

An itibarı ile 3 binin üzerinde sağlık profesyoneli üyemiz mevcut. Portalımızın bu kadar kısa sürede gördüğü yoğun ilgi, bizi çok gururlandırıyor. Nobelyum’u teknolojik altyapısı bakımından farklı kılan özelliklerden biri, masaüstü veya dizüstü bilgisayarlar, tablet ve telefon için optimize edilmiş olması ve bu sayede her yerde, her türlü cihazdan erişilebilir olmasıdır. Bir diğer özelliği de, sağlık profesyonellerini güncel bilgilerine göre doğrudan tanıyıp verifiye eden ve onay veren akıllı bir sisteme sahip olması.

Bu sayede üyelik ve kayıt işlemleri beklemeden hızlıca gerçekleştirilebiliyor. ‘Her Gün 1 Doz NOBELYUM’ sloganı ile hayata geçirdiğimiz ve erişimi www.nobelyum.com adresi üzerinden sağlanan platformumuz, ihtiyaca göre iki farklı modül sunan canlı yayın altyapısı ile sağlık profesyonellerinin yeni haberlere, güncel bilgilere kolayca ulaşmalarını sağlayacak webinarlar ve bunun yanı sıra videolar alanında sağlık profesyonellerimizin mesleki uygulamalarına katkı sağlayacak videolar da içeriyor.

Ayrıca, uzmanlık alanı veya branş bazlı olmak üzere, tıp dünyasının önde gelen bazı online önemli bilimsel dergilerine erişim fırsatı da sunuyor. Nobel İlaç olarak sağlık profesyonellerine sunduğumuz kendi bilimsel dergimiz olan Nobel Medicus’un, Nobelyum’daki online bilimsel yayınlardan biri olarak platformumuzda yer almaması zaten düşünülemezdi. Medicus, güçlü bilimsel alt yapısı ve zengin içeriğiyle Nobelyum üzerinden sağlık profesyonellerimize sunduğumuz bilimsel hizmetin çok önemli bir ayağını oluşturuyor. British Library raflarında yer alan, bunların yanında çok sayıda ulusal ve uluslararası indeks ve kütüphaneye kabul edilen dergimiz, ülkemizde yapılan çalışmaların yer aldığı değerli bir platform olmanın yanında, uluslar arası yayınlara da ev sahipliği yapıyor. 2021 yılında dergimiz, yepyeni bir açılım olarak, Nobelyum platformumuzda da online olarak yerini alarak, çağa ayak uyduran, dijital dergi kimliğini de gösterdi.

4. Son olarak neler eklemek istersiniz?

Nobel İlaç olarak en büyük dijital varlığımız olan Nobelyum, artık bir proje olmanın da ötesinde, Nobel İlaç’ın sağlık profesyonelleri ile önemli bir iletişim kanalı haline geldi. Bu kanalı yepyeni üyelerle, yeniliklerle ve zengin güncel içeriklerle adım adım daha da büyütmeyi hedefliyoruz. Nitekim, 14 Mart Tıp Bayramı ile aynı günde yepyeni bir geliştirme olarak Nobelyum’da podcast alanımızı canlıya aldık ve ‘Tıbba Adanmış Hayatlar’ isimli podcast serimizi başlattık. Bu projemizde, Tıbba ve bilime kendini adayan, hizmetleri ve buluşları ile tıp tarihine adlarını altın harflerle yazdıran Türk doktorlarımızın ve bilim insanlarımızın yaşam öykülerini ve tıp tarihine katkılarını derledik. Başta sağlık profesyonellerimiz olmak üzere, herkesi bu değerli podcast serisini www.nobelyum.com ‘da podcast alanımızda dinlemeye davet ediyoruz. Nobel Farma Ticari Grup Direktörümüz sayın Karin Soydan’ın da ifade ettiği gibi; Nobelyum bizim Nobel İlaç olarak sağlık profesyonellerimizi konuk ettiğimiz dijital evimiz ve biz de Çoklu Kanal ekibi olarak dijital evimizi yeniliklerle donatmaya devam edeceğiz.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla