Türk İlaç Firması Nobel, Belarus’ta en fazla büyüyen ilaç firması oldu

Kategori: Sektör Print

Nobel İlaç, 2017 yılında Belarus Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren en büyük 50 ilaç firması arasında bir önceki yıla göre eczane satışlarında satış ve pazar payı büyümesinde ilk sırada yer aldı. Belarus’ta faaliyet gösteren ilk 50 ilaç firmasının eczane satışları incelendiğinde, 2017 yılında Nobel İlaç, 2016 yılına göre satışta %43,55 ve pazar payında %29,96’lık büyüme ile listenin başında yerini aldı. Nobel bu başarısıyla, yerli üreticilerin önemli oranda desteklendiği ve ayrıcalık gördüğü ülkede yerli üreticilerin de üzerinde bir performans sergilemiş oldu. Söz konusu dönemde ülkedeki genel ilaç pazarı %10.46, ithal ilaçlar pazarı ise sadece %7.83’lik bir büyüme kaydetti.

Ülkede yerleşik olarak faaliyet gösteren ilk ve tek Türk ilaç firması

Nobel İlaç Belarus Genel Müdürü Cihangir Gürkan Şen, konuyla ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Nobel olarak, 10 yılı aşkın bir süredir Belarus’ta faaliyet göstermekteyiz. Belarus, 10 milyona yakın nüfusu ve perakende fiyatlarla 1 milyar USD’e yaklaşan ilaç pazarı ile önemli fırsatlar sunan bir ülke.

Ülkede yerleşik olarak faaliyet gösteren ilk ve tek Türk ilaç firmasıyız. Bu yönüyle Nobel, Belarus halkının kaliteli Türk ilaçları ile tanışmasına da vesile olmuştur. Halen ürün gamımızda 30’u aşkın ticari marka ve 50’yi aşkın ticari form bulunuyor. Bu rakamı önümüzdeki 5 yıllık sürede ikiye katlamayı hedefliyoruz. Özellikle ülkede ruhsatı bulunmayan yeni moleküllerin ruhsatlandırılmasına öncelik veriyoruz. Bu sayede, Belarus halkının tedavi seçeneklerini çeşitlendirme konusunda da katkı sağlamayı amaçlamaktayız.”

Belarus ilaç sektöründe büyük ölçüde ithal ikameye dayalı bir politika izliyor

Ülkede, Türkiye’deki gibi geniş kapsamlı geri ödeme sisteminin bulunmaması nedeniyle halkın ilaca yönelik tercihlerinde kalitenin yanı sıra fiyatın büyük ölçüde belirleyici olduğunu kaydeden Cihangir Gürkan Şen, yerli ilaçların ortalama fiyatının 2 USD, ithal ilaçların ise yaklaşık 6 USD seviyesinde olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Kaliteli ürünleri erişilebilir fiyatlarla kullanıma sunmaya büyük önem veriyoruz. Nobel, faaliyete geçtiği ilk yıldan itibaren Belarus’ta her yıl kesintisiz pazar payını artıran bir firma olmuştur.

Belarus’un dünyadaki ve çevre ülkelerdeki ekonomik krizlerden etkilendiği ve ilaç sektöründe daralmaların yaşandığı yıllarda da bu eğilim devam etmiştir. Öyle ki 2017 yılı ile faaliyete başladığımız ilk yıl arasında geçen dönemde özellikle odaklandığımız eczane segmentinde ilk 50 firma arasında en fazla büyüyen ilk 5 yabancı ilaç firmasından birisiyiz.

2017 yılında da eczane segmentinde genel ilaç pazarından yaklaşık 4 kat daha fazla büyüyerek, ülkedeki yerli ve yabancı tüm ilaç firmaları arasında büyüme ve pazar payı artış oranında ilk sırada yer aldık. Bu başarıyı önümüzdeki dönemde de istikrarlı bir biçimde sürdürmek ve yüzde yüz Türk sermayeli uluslararası bir Türk ilaç firması olarak ülkemizi yurtdışında en güzel temsil etmek için çalışmamızı artırarak sürdürüyoruz.
Diğer taraftan, Belarus ilaç sektöründe büyük ölçüde ithal ikameye dayalı bir politika izlemekte. Çoğu devlete ait 25’in üzerinde yerli üretici ile ülkede güçlü bir üretim altyapısı mevcut. Yerli üretimin pazar payının artırılması ve ilaç ithalatının yol açtığı döviz kaybının asgari düzeye indirilmesi devletin öncelikleri arasında. Alınan önlemlerle son 5 yıllık dönemde yerli ilaçların pazar payı ciro bazında yüzde 25’lerden yüzde 50’lere, kutu bazında ise yüzde 70’lere yaklaşmış durumda. Bu nedenle orta ve uzun vadede ülkede bir üretim tesisi kurulmasına yönelik imkânları da bu çerçevede değerlendiriyoruz.”

Nobel İlaç Hakkında: Yarım asırı aşkın tecrübesiyle küresel bir oyuncu olan Nobel, 1964 yılında tamamen yerli sermayeli bir Türk şirketi olarak kuruldu. Firma, “İnsan sağlığı için dünyanın her köşesinde güvenilir ve erişilebilir ürünler sunma” vizyonuyla yıllar içinde uluslararası platformda değerli bir konuma erişti. Bugün Nobel; Türkiye’de iki, Kazakistan ve Özbekistan’da da birer tane olmak üzere toplam dört üretim tesisiyle faaliyet gösteriyor. Yaklaşık 2500 kişilik uzman bir kadrosu bulunan Nobel, uluslararası standartlara göre ürettiği nitelikli ürünlerini yaklaşık 50 ülkeye ihraç ediyor, 20 ülkedeki temsilcilikleriyle tanıtım ve satış faaliyetlerini yürütüyor.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla