NÖROM, nörobilim ve nöroteknoloji alanında önemli projelere imza atacak

Yazan Hatice Pala Kaya
15 Mart 2024   |    28 Mart 2024    |   Kategori: Güncel / Literatür, Sağlık Gündemi Print

Türkiye’nin ilk çok disiplinli nörobilim merkezi NÖROM, Ankara’da faaliyetlerine başladı. Gazi Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi’nin güç birliğiyle kurulan Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi (NÖROM), Alzheimer, otizm, migren gibi hastalıklarla mücadelede yeni yöntemlerin yanı sıra beyin sağlığını koruma ve geliştirme konusunda önemli katkılar sağlayacak.

Dünya nüfusunun yaşlanması, hızla değişen yaşam alışkanlıkları ve çevresel etkenlerle birlikte son yıllarda nörodejeneratif, nörogelişimsel ve inflamatuvar hastalıklarda görülen artış beyin sağlığının korunması ve yeni tedavi yöntemleri geliştirilmesini her zamankinden çok daha önemli hale getirdi. Bu artan tehdit karşısında, Türkiye’nin ilk çok disiplinli ve üniversiteli nörobilim merkezi ‘Nörobilim ve Nöroteknoloji Mükemmeliyet Ortak Uygulama ve Araştırma Merkezi’ (NÖROM), nörobilim ve nöroteknoloji alanında önemli ilerlemelerin hayata geçirilmesinde kilit rol oynayacak.

Siemens Healthineers’ın MR sistemini kullanan NÖROM, Türkiye’yi beyin araştırmalarının ön saflarına taşımayı hedefliyor. Ayrıntılı beyin görüntüleri elde edebilen ve Türkiye’de bir ilk olan sistem, beyin aktivitesini ölçmede, beyin bölgeleri arasındaki etkileşimleri anlamada, beyin hastalıklarının teşhisinde, tedavisinde ve araştırılmasında önemli rol oynuyor. NÖROM ve Siemens Healthineers Türkiye, yakın zamanda Türkiye’nin tıbbi görüntüleme teknolojisinin gelişimine katkıda bulunmak amacıyla Temel Araştırma Sözleşmesi imzalamaya hazırlanıyor.

Prof. Dr. Bıçakçı: Migren, dünyada engellilik nedenleri arasında ikinci sırada yer alıyor

NÖROM Müdürü Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen: Tüm dünyadan araştırmacılar için cazibe merkezi olacak

NÖROM’un faaliyetlerine başlaması dolayısıyla Ankara’da düzenlenen basın toplantısında konuşan NÖROM Müdürü Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen, nörobilim araştırma projelerinin yanında, nörobilim ekosistemini oluşturmayı, nitelikli bilim insanı istihdamını ve özellikle yurtdışındaki Türk araştırmacıların ülkeye geri kazanımlarını hedeflediklerini belirterek, NÖROM’da beynin morfolojik yapısı ve işleyiş ilkelerinin ortaya konulup, nöral bağlantıların modelleneceğini, uzun vadede teknolojiye aktarılarak yapay zekâ, nöral arayüz gibi uygulamaların üretileceğini, Türkiye’de referans bir araştırma, uygulama ve eğitim merkezi oluşturulacağını kaydetti.

Prof. Dr. Hayrunnisa Bolay Belen, merkezle dünyanın farklı yerlerinden araştırmacı çekecek bir cazibeye sahip olacaklarına işaret ederek, şunları söyledi: “Çok yeni bir merkeziz, Türkiye’de bir ilkiz fakat buna rağmen şu anda bile dünyanın farklı bölgelerindeki en iyilerin tercih edebileceği bir altyapıya sahibiz. Çalışmalarımızla, nörobilim ve nöroteknoloji alanında çalışan yerli ve yabancı merkezler ve laboratuvarların araştırma projelerinde etkin rol almayı hedefliyoruz.

Nöropsikiyatrik bozukluklar ve beyin hastalıklarına özgü moleküler, biyokimyasal, görüntüleme ve elektrofizyolojik parmak izlerini keşfetmeyi, yeni tedavi hedefleri tanımlamayı öncelikliyoruz. NÖROM’un yakın gelecekte, insana fayda ve sürdürülebilirlik misyonu, güçlü alt yapısı, zengin araştırma alanları ve nitelikli araştırmacı profili ile başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere, dünyanın değişik köşelerinde çalışan araştırmacılar için bir cazibe merkezine dönüşeceği düşünüyoruz”.

Prof. Dr. Topçuoğlu: İnme tedavisinde, erken müdahale özürlü kalmayı engelliyor!

Prof. Dr. Metehan Çiçek:
“NÖROM, projesi olan tüm araştırmacılara ve bilim insanlarına açık

NÖROM Nörogörüntüleme Birimi Sorumlusu Prof. Dr. Metehan Çiçek ise Türkiye’nin üç önemli üniversitesinin farklı alanlarda çok güçlü ekipleri olduğunu ifade ederek, “ODTÜ’nün mühendislik, veri incelemesi konusunda çok iyi ekipleri bulunuyor. Gazi Üniversitesi’nde deneysel hayvan modelleri ve nörolojik hastalıklarda klinik ve elektrofizyolojik çalışmalar konularında birçok çalışma yürütülüyor.

Ankara Üniversitesi ise bilhassa bilişsel sinirbilim ve nöro-görüntüleme birikimi, insanda temel bilim amaçlı nöro-görüntüleme alanında oldukça iyi. Bu üç iyi ekip büyük bir güç birliği oluşturdu. Ayrıca NÖROM ulusal bir merkez, projesi olan tüm araştırmacılara ve bilim insanlarına açık. Projesiyle gelen herkes bu merkezi kullanabilecek” diye konuştu.

Dünyada sayılı araştırma merkezinde kullanılıyor

Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Enis Sonemel ise “Ülkemizde bilimsel çalışmalar açısından önemli bir ilki temsil eden NÖROM’la beraber
Türkiye’de imza attığımız ilklere bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içerisindeyiz” dedi.

Dünyada sayılı araştırma merkezinde kullanılan ve Türkiye’de bir ilk olan MR sisteminin NÖROM’a kurulumunu gerçekleştirdiklerini belirten Sonemel, şunları kaydetti: “Bilim dünyası adına heyecan yaratan ve beyin sağlığı alanında önemli bilimsel ilerlemelere katkı sağlayacağı düşünülen bu sistemi ülkemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz.

Prof. Dr. Cenk Ayata: Tekrarlayan kafa travmaları beyinde kalıcı hasara neden olabiliyor

Şirket olarak tıbbi teknoloji alanındaki ürün ve hizmetlerimizle sağlık profesyonellerine, sağlık kurumlarına ve hastalara değer yaratıyoruz. Bunun yanında özellikle tıbbi görüntüleme alanında Türkiye’deki akademi dünyasının taşıdığı potansiyelin gerçeğe dönüşmesi için gerekli teknolojiyi, bilgi birikimini ve araştırma alanlarını sağlamak amacıyla bu yöndeki çalışmalarımıza uzun yıllardır devam ediyoruz. Hastane ve üniversitelerle nitelikli bilimsel araştırmalara ve iş birliklerine imza atıyoruz. Yakın zamanda NÖROM ile Temel Araştırma Sözleşmesi imzalamaya hazırlanıyoruz. Teknoloji birliğimizin ve iş birliğimizin ülkemizdeki araştırmacıların sayısını ve araştırmaların niteliğini artırmasını hedefliyoruz.”

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla