Novartis Türkiye’den rüşvet iddalarına ilişkin açıklama

Kategori: Sağlık Gündemi, Sektör Print

novartis-ilaç-logoBasın kuruluşlarında dün yayımlanan rüşvet iddiaları ile ilgili bugün Novartis Türkiye’den kapsamlı bir açıklama geldi. Habere konu olan tüm iddiaların asılsız olduğunu belirten Novartis Türkiye yetkilileri, iddiaların ismi belli olmayan bir kaynaktan geldiğini ve daha önce detaylı şekilde soruşturulduğunu belirttiler. Konuyla ilgili Novartis Türkiye’den yapılan yazılı açıklamanın tam metnini okurlarımızın dikkatine sunuyoruz: 

Novartis Türkiye ile ilgili asılsız iddialar, ismi belli olmayan bir kişiye ait eski bir şikayete dayanmaktadır. 2013 yılında bu konuyla ilgili yürütülen iç soruşturmada bu iddiaların tamamen asılsız olduğu ortaya çıkmıştır.

2014 yılında Türkiye Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bu iddialarla ilgili bir soruşturma açmıştır. Novartis soruşturma sürecinde tüm kurumlarla tam işbirliği içinde çalışmış, soruşturma sonucunda tüm iddiaların asılsız olduğu sonucuna varılmıştır ve Bakanlık tarafından hiçbir aksiyona gerek görülmemiştir.

Standart raporlama uygulamalarımız çerçevesinde tüm iddialar ve soruşturma sonuçları SEC (Securities and Exchange Commission – Amerika’da Yolsuzlukla Mücadele Kanunu’na uygunluğu denetleyen kurum) ve yerel makam-mercilere raporlanmıştır.

Novartis olarak tüm iş süreçlerimizde yüksek standartlardaki etik uygulamalara, mevzuat ve uyumluluk kurallarına uygun hareket ediyor, bu çerçevede tüm iddiaları ciddiyetle ele alıyoruz.

Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız.

Novartis Türkiye

İlaç devi Türkiye’de ’85 milyon dolar rüşvet dağıttı’ iddiası

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla