İntihar eğilimi olan kişileri saptayan yeni bir ‘kan testi’ geliştirildi

Kategori: Önemli Testler, Psikiyatri / Nöroloji, Ruhsal Sağlık Print

test-biyopsi-kan-labraBilim insanları intihar etme riski altındaki insanları tespit edebilecek yeni bir kan testi geliştirdi. Dönüşümsel Psikiyatri adlı bilimsel yayında yer alan araştırmaya göre, intihara eğilimli insanlarda belirli bir enzimin faaliyetinin azalması, beynin korunması için önemli olan bir molekülün üretimini azaltıyor. Araştırmaya öncülük eden Sydney’deki Mcquarie Üniversitesi’nden Profesör Gilles Guillemin “Şu anda intihar eğiliminin ardındaki biyolojik mekanizmayı çok daha iyi görüyoruz. Bir sonraki adım intihar riski taşıyan insanlardaki quinolinik ve pikolinik asitleri tespit edebilecek basit bir kan testi” diyor.

İntihar riskine karşı iki yeni test geliştirildi!

Keşfedilen yeni kan testinin bir kaç yıl içinde yaygın bir şekilde kullanılabileceğini söyleyen Guillemin, böylece psikologlar ve psikiyatrların intihar riskini teşhis etme şansına kavuşacağını belirtti. Profesör Guillemin’in uluslararası ekibi üç yıl önce quinolinik asit adlı bir nörotoksinin intihar eğilimiyle doğrudan bağlantılı olduğunu keşfetti.

Bu asidin fazla olması beynin ruh hali ve davranışı düzenleyen bölümlerindeki nöronların faaliyet biçimini değiştiriyor. Son çalışmada da intihar eğilimli insanlarda beynin korunması için önemli bir molekül olan pikolinik asidin daha az üretildiği saptandı. Çalışmada aynı zamanda, antidepresan ilaçlar kullanan intihar eğilimli insanlarla, kullanmayanlarda aynı biyolojik değişikliklerin görüldüğü belirlendi.

İntihar, beyin kimyasallarına müdahale ile önlenebilir mi?

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Rumeysa
Rumeysa
3 yıl önce

Ben çok yoruldum hayallerim çok ama bilmiyorum ailem her taraftan vuruyor kendimi dünyada boş oksijen tüketen biri olarak görüyorum üzerimde bir kaya taşıyormusum gibi hissediyorum artık gizli gizli ağlamaktan gözlerim yoruldu kalbim başım ağrıyor boğazım aciyor bana çok yükleniyorlar ciglik atmak yanlış kalmak UYUMAK ISTIYORUM en azından uyuyunca şu ipini… Devamını oku »

RUHUBOŞLUKTA
RUHUBOŞLUKTA
2 yıl önce
Cevaben  Rumeysa

ağlaman bile iyi. ben de göz yaşı dökülmüyor. gece olmasın istiyorum

Araç çubuğuna atla