Obezitenin sağlık sistemine zararı sigaradan fazla!

25 Ağustos 2012   |    5 Ocak 2020    |   Kategori: Güncel / Literatür Print

ACOEM’in resmi yayını olan Journal of Occupational and Environmental Medicine’da yeni yayımlanan bir çalışmaya göre, obezite sağlık sistemine sigaradan daha fazla yük bindiriyor. Mayo Clinic’ten James P. Moriarty ve ekibi, 30.000’den fazla Mayo Clinic çalışanı ve emeklileri arasında sigara ve obezitenin artan maliyetini araştırdı. Bu kişilerin tümü, 2001 ve 2007 yılları arasında sağlık güvencesi kapsamındaydı.

Yapılan çalışmada hem obezitenin hem de sigaranın sağlık sistemi üzerinde aşırı bir yük oluşturduğu bulundu. Sigara içmeyen kişilere kıyasla, içenlerin ortalama sağlık harcaması 1275 ABD dolarıydı. Obez olan hastaların sağlık harcaması ise 1850 ABD dolarıydı. Hem sigara içen hem de obez olan hastaların ortalama sağlık harcaması yıllık 5500 ABD doları civarındaydı.

Sigara ve obezite sağlık sistemi üzerinde önemli bir yük oluşturuyor. Çalışanlar risk faktörlerini azaltmak için bir girişimde bulunarak, sigarayı bırakma ve fitness programları gibi sağlık programlarını araştırıyor. Bu çalışma, obezite ve sigaranın uzun süreli maliyetine ilişkin yeni bilgiler sunarken, her iki risk faktörünün de 7 yıllık takip süresince sağlık sistemi üzerinde giderek artan bir yük oluşturduğunu gösteriyor.

KAYNAK: The Effects of Incremental Costs of Smoking and Obesity on Health Care Costs Among Adults.  James P. Moriarty, Megan E. Branda, Kerry D. Olsen, Nilay D. Shah, Bijan J. Borah, Amy E. Wagie, Jason S. Egginton, James M. Naessens. Journal of Occupational and Environmental Medicine, 2012; 54 (3): 286 DOI: 10.1097/JOM.0b013e318246f1f4

The effects of incremental costs of smoking and obesity on health care costs among adults: a 7-year longitudinal study.

Abstract
OBJECTIVE:
To provide the simultaneous 7-year estimates of incremental costs of smoking and obesity among employees and dependents in a large health care system.

METHODS: We used a retrospective cohort aged 18 years or older with continuous enrollment during the study period. Longitudinal multivariate cost analyses were performed using generalized estimating equations with demographic adjustments.

RESULTS: The annual incremental mean costs of smoking by age group ranged from $1274 to $1401. The incremental costs of morbid obesity II by age group ranged from $5467 to $5530. These incremental costs drop substantially when comorbidities are included.

CONCLUSIONS: Obesity and smoking have large long-term impacts on health care costs of working-age adults. Controlling comorbidities impacted incremental costs of obesity but may lead to underestimation of the true incremental costs because obesity is a risk factor for developing chronic conditions.

Makalenin tam metnine aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22361992

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla