Prof. Dr. Aytekin Oğuz’dan ezber bozan açıklama: Tuzdan uzak durmayın!

Kategori: Arşiv Print

maltepe belediyesi Metabolik Sendrom Derneği’nin Maltepe Belediyesi ile yürütmüş olduğu çalışma kapsamında, metabolik rahatsızlıkları bulunan kişilerin belirli periyotlarla kontrol edildiği araştırma projesine (PURE) desteklerinden ötürü çalışma ekibine teşekkür belgesi verildi. Törende  PURE çalışması hakkında bilgi veren Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve Çalışma Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Oğuz, özellikle tuz kullanımı ile ilgili ezber bozan değerlendirmeler yaptı. Türkiye toplumunun %50’inde tansiyon ve metabolik rahatsızlıklar olduğunu dile getiren Prof. Dr. Aytekin Oğuz, “Her zaman bize üç beyazdan uzak durun dediler. Neydi onlar? Tuz, şeker ve un. Arkadaşlar, tuzdan uzak durmayın diyorum. Yeter miktarda tuz kullanın. Yeni bilimsel çalışmalar göstermiştir ki tuz alımı olmayınca kalp krizine yakalanma riski daha çok artıyor” dedi.

Türkiye toplumunda sağlık açısından en önemli sorunlardan bir tanesinin hareketsizlik olduğunu söyleyen Prof. Dr. Aytekin Oğuz, “17 ülkede çalışma yapıyoruz ve maalesef bu 17 ülke insanı arasında en fazla outran toplum Türkler. Yaklaşık 80 bin deneğimizden veri topladık ve bunu çalışmalarımızda kullanıyoruz” şeklinde konuştu.

Pure çalışması nedir?

Metabolik Sendrom Derneği’nin çeşitli kuruluşlar ve belediyelerle işbirliği halinde, her 3 yılda bir ve üçer aylık yapılan (her yılın Ekim-Aralık ayları arasında) 17 ülkede ileriye dönük kentsel, kırsal, toplum sağlığı araştırması adı altında meydana getirilen bir çalışma olan PURE çalışması ile bölgede yaşayan kronik hastalar üzerinde zamanla meydana gelen sağlık değişikliklerinin seyrinin takibi yapılıyor. Türkiye’de 8 ilde, 12 yıllık bir periyotta yürütülen bu çalışma, İstanbul, Aydın, Kocaeli, Antalya, Samsun, Malatya, Nevşehir ve Gaziantep illerini kapsıyor. İstanbul’da sadece Maltepe ve Şile belediyelerince yapılan bu çalışma, bu yıl ülkemizde üçüncü defa düzenlenmekte olup toplamda 12 yılını dolduran bir çalışma. Bu kapsamda Maltepe’de bulunan 350 kronik hastanın bakımı, kan tetkikleri ve diğer sağlık ölçümleri yapılmış ve yapılacak.

Ayrıca törende Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç ve Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Leyla Ünver’e iletilmek üzere Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı’ya desteklerinden ötürü teşekkür belgesi verildi. Plaket sunumu nedeniyle gerçekleştirilen törende konuşan Tozanlı, “Maltepelinin her anlamda, sağlıkta, hastalıkta yanında olacağız” dedi.

Çalışmaya katılanlara tansiyon aleti

Dünya Sağlık Örgütü ve T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından yürütülen çalışma kapsamında Metabolik Sendrom Derneği’nin Maltepe Belediyesi ile yürütmüş olduğu, İstanbul’da yalnız Maltepe ve Şile’de uygulanan ve toplamda 350 hastaya bakılan projeye desteklerinden ötürü, projede emeği geçenlere teşekkür belgesi takdim edildi. Bu kapsamda Maltepe Belediyesi tarafından verilen teşekkür belgelerini, Çınar Mahallesi Muhtarı Ayşem Möröy, Altayçeşme Mahallesi Muhtarı Hanife Arzu Toker ve Gülensu Mahallesi Muhtarı Ali Rıza Yıldız ile projede emeği geçen Metabolik Sendrom Derneği Başkanı ve PURE Study Türkiye Sağlık Çalışması Ulusal Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Oğuz, Metabolik Sendrom Derneği ve PURE Study Türkiye Sağlık Çalışması Saha Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Burcu Tümerden Çalık ve Metabolik Sendrom Derneği ve PURE Study Türkiye Sağlık Çalışması Merkez Ofis Sorumlusu Saliha Şahin, Maltepe Belediye Başkan Yardımcısı Gülten Tozanlı’nın elinden aldılar. Öte yandan çalışmada 9 yılını tamamlayan Çınar Mahallesi sakinlerinden 69 yaşındaki Mürvet Savrum ile 72 yaşındaki eşi Özcan Savrum’a ve 76 yaşındaki Mehmet Aydın’a tansiyon aleti hediye edildi. Törende Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu da hazır bulundu.

Karasu’dan teşekkür

Törende bir konuşma yapan Maltepe Belediyesi Sağlık İşleri Müdürü Şenol Karasu ise belediyenin sağlık alanında yaptığı ve yapacağı çalışmalardan bahsederek, “PURE çalışması İstanbul’da sadece iki ilçede, Maltepe ve Şile’de yapılıyor. Bu projeyle metabolik rahatsızlıkları olan hastalar, 10 yıl boyunca izleniyor ve raporlanıyor. Böylece Türk insanları ve beslenme şekilleri hakkında genel bir bilgi ediniliyor. İleride yapılacak çalışmalar için veri toplanıyor. Bu çalışmada emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla