Over kanserinin birinci basamak tedavisinde umut veren yeni bir ilaç

Kategori: Farmasötik / İlaçlar, Onkoloji, Sektör Print

deney-labratuvar-ilac-kadin-robotOver kanserinin birinci basamak tedavisinde Faz-III aşamaya gelen yeni bir ilaç umut verici sonuçlar vaat ediyor. Merck ve Pfizer ilaç firmaları tarafından konuyla ilgili yapılan ortak açıklamada  over kanserinin birinci basamak tedavisinde kullanılan MSB0010718C isimli yeni molekülün değerlendirildiği Faz III çalışma ile daha önce tedavi uygulanmamış kadınlarda progresyonsuz sağkalım süresini uzatmayı amaçlıyor.

Merck ve Pfizer, daha önceden tedavi almamış lokal ileri veya metastatik evredeki (evre III ve IV) epitelyal over kanseri hastalarında, platin temelli kemoterapiye karşın MSB0010718C artı platin temelli kemoterapi kombinasyonu ve platin bazlı kemoterapi rejimi sonrası MSB0010718C idame tedavisinin etkililiğinin ve güvenliliğinin araştırıldığı JAVELIN Ovarian 100 Faz III çalışmasını duyurdu. JAVELIN Ovarian 100, bu agresif hastalığa yönelik olarak, birinci basamaktaki standart tedaviye bağışıklık kontrol noktası (checkpoint) inhibitörünün eklenmesini değerlendiren ilk Faz III çalışmadır.

Over kanserinde yan etki profili tedavi sürecini etkiler mi?

Merck Biopharma Global Klinik Geliştirme Başkanı Dr. Alise Reicin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi:  “Devam etmekte olan önceki bir çalışmada MSB0010718C*, tekrarlayan veya tedaviye dirençli over kanseri hastalarında ümit verici tümör yanıt oranları gösterdi. Geçmişe bakıldığında over kanseri, düşük sağkalım oranlarına sahip ilerlemiş bir hastalık olarak bilinmektedir. MSB0010718C’nin bu hastalığın doğal seyrini değiştirebileceğini ve sağkalım oranını mevcut beş yıllık tahminin ötesine taşıyabileceğini ümit ediyoruz.”

JAVELIN Ovarian 100, daha önce tedavi görmemiş lokal ileri veya metastatik over kanseri (Evre III veya Evre IV) hastalarının dahil edildiği, açık etiketli, uluslararası, çok merkezli, randomize (1:1:1) bir Faz III çalışmasıdır. Çalışma, tek başına uygulanan platin bazlı kemoterapiye karşılık MSB0010718C ve platin bazlı kemoterapinin beraber kullanıldığı ikili birinci basamak tedavinin potansiyel progresyonsuz sağkalım açısından üstünlüğünü değerlendirmek üzere tasarlanmıştır. Çalışmaya, eş zamanlı olarak MSB0010718C ve kemoterapi veya kemoterapi sonrası MSB0010718C veya tek başına kemoterapi alacak şekilde randomize edilecek 950 hasta alınması planlanmıştır.

Over kanseri tedavisinde yeni bir kombinasyon

Pfizer Küresel Ürün Geliştirme Bölümünde Erken Gelişim, Translasyonel ve İmmüno-Onkoloji Başkanı Dr. Chris Boshoff ise şu bilgileri verdi:  “Over kanseri hastalarının ilave tedavi seçeneklerine ihtiyacı var. Yumurtalık kanserinde MSB0010718C kullanımına yönelik başlatılan iki çalışmayla beraber, bu çalışmalardan sonuç elde etmeyi ve tedavisi zor olan bu kanserde çığır açmaya devam etmeyi umuyoruz.”

Over kanserinde güçlü bir temel oluşturmayı hedefleyen bu işbirliği kapsamında, MSB0010718C’ye yönelik JAVELIN klinik gelişim programı; 15’ten fazla tümör türü için dahil edilmiş 2 bin 200 hastayı içeriyor. *MSB0010718C, anti-PD-L1 monoklonal antikor için önerilen ortak addır. MSB0010718C’nin klinik araştırması devam etmekte olup güvenliği ve etkinliği kanıtlanmamıştır. Dünya çapındaki sağlık otoriteleri tarafından rağbet gören endikasyonda herhangi bir ürünün onaylanacağına dair hiçbir garanti bulunmamaktadır.

Kanser tedavisinde yeni bir umut ışığı: İmmünoterapi

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla