Parkinson hastalarında depresyon daha yaygın

Kategori: Beyin Hastalıkları, Depresyon, Parkinson Print

parkinson-el-yasliAraştırmalar erken dönem Parkinson hastalarında, genel nüfusa kıyasla daha fazla depresyon ve kaygı bozukluğu yaşandığına işaret ediyor. Amerikalı araştırmacılar, Parkinson hastalarında depresyonun arttığını ancak buna yönelik ek bir tedavi yapılmadığını belirtiyor. Pensilvanya Üniversitesi Tıp Fakültesi uzmanları, araştırma kapsamında 423 erken dönem Parkinson hastasını inceledi. Bu hastaların iki yıl boyunca zihinsel sağlıkları izlendi. Başlangıçta, Parkinson hastalarının yüzde 14’ünün depresyon geçirdiği saptandı. Sağlıklı gönüllülerden oluşan grupta ise bu oranın yüzde 6.6 olduğu belirtildi.

Araştırma sürecinde Parkinson hastalarının depresyon geçirme oranı ve şiddetinde küçük artışlar görülürken, sağlıklı gönüllü grupta düşüş yaşandığı saptandı. Araştırmanın başında Parkinson hastalarının yüzde 16’sı depresyon ilacı kullanırken, iki yıl sonra bu oranın %25’e çıktığı görüldü. Çalışmada, depresyon geçiren hastaların %65-72’sinin ilaç kullanmadığı ifade edildi. Pensilvanya Tıp Fakültesi’nden Dr. Daniel Weintraub, Parkinson hastalarındaki depresyon vakaları hakkında az şey bilindiğini belirtti.

Parkinson hastalığı ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

Dr. Weintraub “Parkinson hastalarının depresyona girmesinin ardında psikolojik nedenler yatabilir. Fakat bu hastalık beyin yollarını da etkiliyor. Bu durum ise ruh haliyle yakından ilişkilidir” diye konuştu. 11 Ağustos’ta ölen Amerikalı oyuncu Robin Williams’ın Parkinson hastası olduğu belirtilmişti. Karısı Susan Schneider, Williams’a ölmeden önce depresyon teşhisi konduğunu açıklamıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla