Pfizer-BioNTech, grip ve Covid-19’a karşı etkili tek bir kombine aşı üzerinde çalıştığını açıkladı

4 Kasım 2022   |    22 Kasım 2022    |   Kategori: Sağlık Gündemi Print

ABD’li ilaç üreticisi Pfizer ve Alman ortağı BioNTech, hem Covid-19 hem de grip için tek bir aşı kombinasyonu üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Her iki viral patojene karşı da etkili olması beklenen aşı mRNA teknolojisiyle üretiliyor. Aşının ABD’de Faz-1 çalışması 180 gönüllü üzerinde devam ediyor. Kombine aşının her iki viral enfeksiyon için tek bir aşıya doğru giden yolda önemli bir adım olacağı belirtiliyor.

BioNTech’in tarafından yürütülen çalışmada, aşısının güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve bağışıklık tepkisi oluşturma yeteneğini değerlendirilecek. Çalışma halen ABD’de 18 ile 64 yaşları arasında 180 gönüllü üzerinde yürütülüyor. Bu hafta katılımcılara karma aşının uygulandığı ve takip sürecinin 6 ay olarak belirlendiği açıklandı.

Genetik mRNA teknolojisi Covid-19 dışındaki hastalıkların tedavisinde çığır açabilir

Kombine aşı çalışması ile ilgili bir açıklama yapan BioNTech CEO’su Dr. Uğur Şahin, “Her iki endikasyonu tek bir aşı yaklaşımında birleştirerek, iki ciddi solunum yolu hastalığına karşı bağışıklama oluşturmanın etkili bir yolunu bulmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kombine aşı, şu anda mevcut olan iki değerlikli COVID-19 güçlendiricisine ve dört farklı grip virüsüne karşı koruma sağlamak üzere tasarlanmış dört değerlikli bir mRNA grip aşısına dayanıyor. Faz 1 çalışması sürmekte olan aşısının, güvenliğini, bağışıklık tepkisi ve optimal doz seviyesi test edilecek. Dr. Uğur Şahin, verilerin mRNA aşılarının birden fazla patojeni elimine etme potansiyeli hakkında da fikir vereceğini söyledi.

Pfizer’in aşı araştırma ve geliştirmeden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Annaliesa Anderson, bu gelişmeyi “Dünya çapında bulaşıcı hastalıkların önlenmesi için BioNTech ile devam eden yolculuğumuzda heyecan verici bir adım” olarak nitelendirerek “Mevcut mevsimsel grip aşılarına rağmen, bu virüsün dünya çapında her yıl binlerce ölüme ve hastaneye yatışa neden olmaktadır” dedi.

Uğur Şahin ve Özlem Türeci: Koronavirüs aşısını bulan BioNTech’in Türk-Alman kurucuları

Çalışmalar, COVID-19 aşısının etkinliğinin zamanla azaldığını gösteriyor, ancak her yıl bir COVID-19 güçlendirici dozuna ihtiyacı olup olmayacağı henüz net değil. Bilim insanları her sonbaharda hem mevsimsel grip hem de COVID-19’a karşı koruma sağlayan tek bir enjeksiyon oluşturmak için çalışıyor. Pfizer dışında, Moderna ve Novavax gibi başka ilaç şirketleri de benzer aşı çalışmaları yaptıklarını açıklamışlardı. Novavax, grip ve COVID-19 aşılarından oluşan bir kombinasyonun güvenliğini, tolere edilebilirliğini ve bağışıklık tepkisini değerlendirmek için bir Faz 1/2 çalışmasını sürdürdüğünü açıklamıştı.

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla