‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’ fotoğraflarda kalsın!

Kategori: Sosyal Sorumluluk / İK Print

İSTANBUL – Romatoid artrit ve ankilozan spondilit hastalarının hareket kısıtlılığı nedeniyle gündelik hayatlarında karşılaştıkları zorluk ve engelleri konu alan ‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’ isimli fotoğraf yarışmasının sonuçları 12 Ekim Dünya Artrit Günü’nün ardından yapılan basın toplantısıyla açıklandı. Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED) tarafından Pfizer’in katkılarıyla düzenlenen ‘Yaşamın Görünmeyen Engelleri’, uzmanlık alanı hareket olan Romatoloji, Ortopedi ve Travmatoloji ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon hekimlerinin ve Pfizer çalışanlarının katılımına açık gerçekleşti.

Artrit hastalarının yaşadıkları zorluklara dikkat çekmek ve bu hastalık hakkında bilinç oluşturmak amacıyla düzenlenen yarışma, Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Vedat Hamuryudan’ın önderliğinde hayata geçti. Sonuçlar, Mustafa Altıoklar, Koray Peközkay, Mehmet Turgut ve Muammer Yanmaz gibi sinema ve fotoğraf dünyasının profesyonellerinden oluşan jüri üyelerinin de katıldığı basın toplantısında duyuruldu. Katılan 51 fotoğraf arasından jüri tarafından seçilerek dereceye giren eserler ve sahipleri şöyle sıralandı:

1.       Prof. Dr. Süleyman Özbek / Eserin Adı: Kafes
2.       Dr. Aydın Fışkırma / Eserin Adı: Suya Hasret
3.       Yrd. Doç. Dr. Soner Şenel / İsimsiz

12 Ekim Dünya Artrit Günü, 1996’dan bu yana pek çok ülkede romatizma hastalarının kısıtlılıklarını duyurmak için farkındalık oluşturma günü olarak kabul ediliyor. Zaman içinde hastaları hayattan çekip alan ve başkalarına bağımlı kılan romatizmal eklem hastalıklarının tedavisinde son 10 yılda önemli gelişmeler kaydedildi. Dünya Artrit Gününde, hareket kabiliyetleri ciddi şekilde kısıtlanabilen ve günlük yaşamlarında engellerle karşılaşan hastaların hayatını kolaylaştıracak önlemlerin alınması ve bu hastalıkların yol açacağı sorunların erken dönemde saptanarak önlenebilmesi hedefleniyor.

 

 

Romatoid Artrit nedir?
Romatizmal hastalıklar, 7’den 70’e her yaştan insanın hayatında görülebilen ve sebep olduğu belirtiler (ağrı, şişlik, vs) nedeniyle hastaların sağlıklarını olduğu kadar sosyal hayatlarını önemli ölçüde etkileyen ve hatta yaşam sürelerini kısaltabilen hastalıklar. Bu grup içinde en sık rastlanan hastalıklardan biri de, bağışıklık sisteminin başta eklemler olmak üzere vücuttaki dokularda hasara neden olması sonucu ortaya çıkan ve kalıcı sakatlık/kısıtlılığa sebep olabilen kronik bir hastalık olan Romatoid Artrit (RA).

Vücuttaki tüm doku ve organları tutabilen RA, eklemlerden ise tipik olarak elleri, el bileklerini, ayak bileklerini etkiliyor.1 RA kontrol altına alınmazsa hastaların önemli bir kısmında geri döndürülemez eklem hasarına yol açabiliyor.1,3 Eklem hasarının şiddetine bağlı olarak yemek pişirmek, temizlik yapmak, kişisel bakım gibi günlük işleri yapabilme becerisini olumsuz etkileyebilen hastalığın ileri evrelerinde ağır sakatlık ve hareket yetisinin kaybı söz konusu olabiliyor. Romatoid artritin sıklığı, genel olarak %0,5-1 olarak bildirilmekte, bu da, ülkemizde 350 ila 700 bin kişinin bu hastalıktan etkileniyor olabileceğini gösteriyor.

Ankilozan spondilit nedir?
Ankilozan spondilit (AS) ise, spondiloartritler adı verilen bir hastalık grubu içinde yer alan,  yaklaşık olarak her 200 erişkin bireyden birinde görülen kronik romatizmal bir hastalık. En önemli belirtisi bel/sırt ağrısı olmakla birlikte, çevresel eklem (örn: kalça) ve diğer organların (gözde üveit, inflamatuar barsak hastalığı) tutulumu da gözlenebilmekte. AS hastaları için geçerli olan en önemli risklerden biri, hastalığın seyri sırasında omurgada hareket kısıtlılığı ve şekil bozukluğu (örn: kamburluk) gelişmesi.4,5 AS hastalığı, en üretken çağ olan çalışma çağındaki erkekleri daha sık olarak etkiliyor.6

Romatoloji ve Araştırma Eğitim Derneği RAED
Romatoloji Araştırma ve Eğitim Derneği (RAED), 1993 yılında, ülkemizin inde gelen tıp fakültelerinin iç hastalıkları anabilim dallarına bağlı romatoloji bilim dalı temsilcilerinin katılımıyla kurulmuştur. RAED, uzmanlığını iç hastalıkları anabilim dalına bağlı bir romatoloji bilim dalında yapan hekimleri bir çatı altında toplamaktadır. Derneğin amacı, temelini iç hastalıkları eğitiminden almış romatoloji bilimsel araştırma ve hekim eğitimini yaymak, nicelik ve niteliğini ülkenin çeşitli yörelerinde istenilen üst düzeye getirmek, hekimler tarafından bu yönde yapılacak her türlü girişimi özendirmek ve desteklemektedir. Daha fazla bilgi için www.romatoloji.org

YAZIYI PAYLAŞ

YORUMUNUZ VAR MI?

guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları gör
Araç çubuğuna atla